Frekvence vyprazdňování je velmi individuální věc. Někdo chodí na toaletu až třikrát denně, jiný třikrát do týdne. Za zácpu se obecně považuje stav, kdy je stolice vylučována méně často než 2× týdně. Doprovázet ji může pocit nadýmání či nedostatečného vyprázdnění, případně bolest břicha.

Zdroj: Youtube

Na cestách může zácpa pěkně potrápit i toho, kdo jinak problémy se stolicí nemá. Odráží se na tom změna prostředí, cestovní stres, ale i nepravidelné stravování nebo zadržování stolice třeba kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám. Pozor byste si měli dát i na nedostatečný přísun tekutin a některé potraviny způsobující zácpu, které si během dovolené dopřáváme ve větším množství (bílý chléb, čokoláda, kakao, černý čaj, červené víno atd.). Tady je návod, jak se zácpě na dovolené spolehlivě vyhnout.

Hodně pijte

Hned po ránu vypijte na lačný žaludek sklenici vlažné, ještě lépe teplé vody, ideálně i s několika kapkami citronu. Pití teplých nápojů, jako je teplá voda s citronem nebo bylinkový čaj, stimuluje trávení. Ujistěte se, že pijete dostatečné množství vody i během dne. V létě se doporučuje vypít minimálně 2 litry tekutin denně, což vám kromě hydratace organismu zajistí i snadnější vyprazdňování. Nezapomeňte pít i u hlavního jídla, aby se potrava dostatečně rozmělnila, a to asi 300–500 ml tekutin, klidně i více, záleží na typu pokrmu. Pokud je součástí jídla polévka nebo zeleninový salát, stačí pít méně, pokud máme na talíři pokrm smažený nebo grilovaný, zapíjíme ho více.

Vytvořte si návyk

Jednou z nejčastějších chyb cestovatelů je odkládání vykonání potřeby na později. Ať už kvůli ostychu před ostatními, nebo nehezkým toaletám. Tělo si ale každé takové odkládání pamatuje a příště s trávením zase tolik nepospíchá. Dejte si na to pozor, a kdykoliv se vám chce, jděte svoji potřebu vykonat. Nezapomeňte, že všichni jsou na tom stejně jako vy a není se za co stydět. Proti zácpě taky pomáhá vytvořit si pravidelný návyk pro návštěvu toalety, třeba hned po snídani, kdy jsou střeva aktivnější. K pravidelnému vyprazdňování může pomoci i krátká masáž břicha. Jak na ni? Pomocí krouživých pohybů ve směru peristaltiky střev (od pravého podbřišku směrem nahoru k pupku, zprava doleva přes pupek a dolů k levému podbřišku) provádějte jemné krouživé pohyby.

Zařaďte pohyb

„Dlouhé hodiny prosezené v autě nebo v letadle střevům nedělají dobře. Když se k tomu potom přidá celodenní povalování na pláži, zažívání začne být stejně lenivé jako my sami. Proto nezapomínejte ani na dovolené na přiměřený pohyb. Procházky, plavání, tenis, plážový volejbal, jízda na kole – fyzickou aktivitou udržíte i svá střeva aktivní. „Dlouhodobé nicnedělání naopak peristaltiku střev zpomaluje, hluboké svalstvo ochabuje, a když k tomu přidáme stresový faktor, který ovlivňuje kromě svalů i fascie, je problém na světě,“ varuje pohybová specialistka Miroslava Engelová. Na trávení může mít vliv i akutní stres, proto se snažte do programu dne dostat i relaxační techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga.

Zdroj: VLM

Jezte vlákninu

Zdrojem zpomaleného zažívání jsou nejčastěji právě potraviny chudé na vlákninu, například:

  • zmrzlina

  • sýry

  • dorty

  • pizza, bílý chléb a těstoviny

  • brambůrky, tyčinky a ostatní smažené potraviny

Při zažívacích problémech proto zkuste tato jídla na určitou dobu omezit. Naopak vaše střeva pomůžou nastartovat potraviny bohaté na vlákninu, nejověřenější jsou sušené švestky a čerstvé fíky, dále celozrnné produkty, ovoce, zelenina, luštěniny a ořechy. Dále můžete zkusit například lněné semínko, které při dostatečném příjmu tekutin zvětší svůj objem a tím vyvolá pocit plných střev.

Ulevte si projímadlem

Když nepomůže ani úprava stravy, může přijít na řadu šetrné projímadlo, například projímavé minerálky nebo rektální čípky. A určitě vyzkoušejte probiotika, která nasaďte ideálně ještě před začátkem dovolené. Obsahují živé mikroorganismy, které přispívají k udržení zdravé rovnováhy bakterií ve střevech. Studie naznačují, že probiotické doplňky mohou pomoci při zlepšení trávení a snižování rizika zácpy, zejména během cestování a změněných podmínek stravování.

Zdroje:

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2014/04/11.pdf

https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/zacpa-na-dovolene-to-se-vas-uz-tykat-nebude-10945

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9773270/