Co je lepek a proč je tak problematický?
Lepek je skupina bílkovin, které se nacházejí v obilovinách, jako je pšenice, žito nebo oves. Dva hlavní proteiny v lepku jsou glutenin a gliadin. Vyskytuje se nejen v obilí a obilných produktech, ale najdeme ho i v hotových potravinách. V potravinářském průmyslu se lepek běžně využívá jako pojivo, stabilizátor nebo jako přídavná látka, která zajišťuje zlepšení textury nebo chuti potravin. Lepek si tedy vlastně můžete představit jako takové lepidlo – po smíchání mouky s vodou vytvářejí bílkoviny lepkavou síť a to činí těsto pružným. K trávení lepku dochází v tenkém střevě a je poněkud složitější než trávení ostatních bílkovin. Proto se lepek u citlivých jedinců projevuje agresivněji a může způsobovat řadu reakcí vedoucích ke střevním i mimostřevním potížím. Někteří jedinci – celiaci – dokonce nedokážou lepek zpracovat vůbec a působí jim nemalé zdravotní komplikace. Nejedná se o alergii na lepek, ale o autoimunitní onemocnění. Pro představu, celiaci tvoří 1 % naší populace. (LIBERSKÁ, Anna. Lepek a jeho spojitost s různými onemocněními a poruchami. 2020.)
Jak na detoxikaci střev
K tomu, aby střeva správně plnila svou funkci, podílela se na metabolismu a vstřebávání živin, potřebujeme, aby byla čistá a nezanesená toxickými látkami, potažmo lepkem. Špatný životní styl a nezdravá strava jsou většinou příčinou toho, že jsou střeva přetěžována, množí se v nich nevhodné bakterie a přestávají správně fungovat. Proto se nabízí dopřát střevům občas očistnou kúru. Co vám k tomu pomůže? Při detoxikaci střev určitě nevynechejte zelené superpotraviny, jako je řasa chlorella nebo spirulina, které pomáhají odstranit škodlivé látky, zregenerovat a posílit vitalitu organismu. Správnou funkci střev a trávení podporuje také kurkumin, který si můžete dopřát v podobě používání kurkumy v kuchyni. Pro posílení jeho účinku se ale doporučuje užívat ho jako suplement. (NIČOVÁ, Michaela. Možnosti využití sladkovodních řas v lidské výživě. 2016.)
Vyzkoušejte synergetický nápoj
Očistu střev si můžete dopřát nejen v podobě doplňků stravy, ale i správně zvoleného pití. Jako první se nabízí všem dobře známá kombucha, limonáda bez cukru plná vitaminů a střevům prospěšných látek. Vyzkoušejte ale například i synergetický nápoj podporující imunitu. Jedná se o houbový nápoj plný živých kultur Medusomyces gisevii, který je známý pro své pročišťující účinky a využívá se v celostní medicíně už po staletí. Jeho složení je bohaté na enzymy, probiotika a bioaktivní látky, které pomáhají organismu efektivně zpracovávat živiny a podporují normální funkci trávicího systému. V prvních dnech užívání se můžete setkat s mírnými projímavými účinky, které mohou být způsobeny právě postupným odbouráváním nežádoucích látek z těla. Vše, co ve střevech nemá co dělat, odchází postupně ven a tyto toxické látky nahrazují zdravé bakterie.
Sáhněte po probiotikách
Nejlepší očistnou kúru pro vaše střeva si zajistíte příjmem probiotik. Ty podpoří střevní mikroflóru. Může se stát, že první dny užívání budou vaše střeva v jisté nepohodě. Pokud byste se báli nežádoucích projímavých účinků, začněte s probiotiky pozvolna, jednou za čas, a postupně zvyšujte dávkování. Probiotika mohou mít pozitivní vliv nejen na stav střev, ale jejich účinky sahají mnohem dál. Můžete pocítit navýšení energie a vitality organismu, ale projevy můžete pozorovat i ve formě lepší pleti, redukce hmotnosti a zlepšení celkové obranyschopnosti organismu. Jakmile ulevíte střevům, která se nemusí potýkat s nánosy lepku a jiných škodlivých látek, umožníte organismu využít energii někde jinde.
Nezapomeňte, že vzhledem k našemu uspěchanému životnímu stylu a nezdravému způsobu stravování je super jednou za čas dopřát střevům očistu. Potraviny obsahující lepek ale nejsou z podstaty špatné potraviny – přinášejí nám spoustu vitaminů, minerálů a vlákninu. Pokud tedy netrpíte alergickou reakcí na lepek v podobě zažívacích či jiných potíží, lepek není potřeba z vaší stravy zcela vyloučit.
Zdroje:
LIBERSKÁ, Anna. Lepek a jeho spojitost s různými onemocněními a poruchami. 2020.
ŠETINOVÁ, Ivana, et al. Potravinová alergie a intolerance. Vnitřní lékařství, 2020, 66.6: 340-344.
NIČOVÁ, Michaela. Možnosti využití sladkovodních řas v lidské výživě. 2016.