Co vlastně kefír je a jak se vyrábí? Jde o tradiční nápoj vyrobený fermentací mléka s kefírovými zrny (známé také jako tibetská houba), které se skládají z několika druhů plísní a bakterií. Konzumace kefíru se podle různých studií pojí s mnoha zdravotními přínosy včetně nižšího výskytu zánětů v těle, antikarcinogenních účinků, nižších hladin cholesterolu, zlepšení trávení a zdraví střev nebo snížení hypertenze.
Kefír se dá připravit z jakéhokoliv druhu mléka – ovčího, kozího, kravského, či dokonce z rostlinných alternativ, jako je rýžové nebo kokosové mléko.
Původ slova kefír pochází z tureckého „keif“ a znamená „cítit se dobře“. Právě v Turecku je kefír součástí dennodenního jídelníčku, běžně s ním lidé zakončují svůj oběd nebo večeři místo kávy. Vědí totiž, že pak se jim bude jídlo dobře trávit. Jak se na kefír dívají odborníci přes výživu? „Fermentované mléčné výrobky typu jogurt a kefír považují někteří odborníci na výživu za superpotravinu, protože pro naše tělo má skutečně celou řadu zdravotních benefitů. V našem jídelníčku by se proto měly objevovat pravidelně,“ říká výživový specialista Petr Havlíček v pořadu Rozum v troubě.
Obsahuje tisíce probiotik a zlepšuje zdraví střev
Kefír je velmi bohatý na probiotika, což jsou „dobré“ bakterie a enzymy, které pomáhají rozkládání potravy a zlepšují zdraví střev. Zdravá střevní mikroflóra je klíčová pro trávení, vstřebávání živin a posilování imunity. Kefír může pomoci při zažívacích potížích, jako je zácpa, průjem nebo nadýmání. Kefírové mléko se doporučuje užívat při nemocech trávicího traktu, např. proti nespecifickým střevním zánětům (IBS), Crohnově chorobě či vředům. Probiotika v kefíru obnovují zdravý střevní mikrobiom zejména po užívání antibiotik a zabraňují napadení našeho střeva patogenním bakteriemi.
Kefír posiluje imunitu
Tento fermentovaný nápoj obsahuje mnoho živin, jako je biotin a kyselina listová, které pomáhají nakopnout imunitní systém a chránit buňky. Probiotika v kefíru mohou zlepšit obranyschopnost organismu. Kromě toho kefír obsahuje vitaminy, jako jsou B12 a D, minerály jako vápník a hořčík, které podporují zdravý imunitní systém. Kefír obsahuje kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro růst a regeneraci svalů, tkání a dalších tělesných funkcí.
Posiluje kosti
Kefír obsahuje vápník, fosfor a vitamín K2, které jsou důležité pro zdravé a silné kosti. Pravidelná konzumace kefíru může pomoci předcházet osteoporóze. Kefír obsahuje kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro růst a regeneraci svalů, tkání a dalších tělesných funkcí.
Kefír potenciálně bojuje proti rakovině
Kefír se ukazuje jako pomocník také v boji proti vzniku rakoviny. Podle zahraniční vědecké studie látky v tomto probiotickém nápoji dokázaly přimět rakovinné buňky žaludku k jejich vlastní sebedestrukci. Kefír má antikancerogenní působení, může zpomalit růst nádorů v časných stadiích a způsobit přeměnu kancerogenů na neškodné látky.
Jak kefír používat?
Stejně jako ovoce a zeleninu se doporučuje i kefír konzumovat pravidelně, ideálně alespoň 100–200 ml denně. Můžete ho pít ráno nalačno, už jedna sklenice kefíru vám dodá energii a podpoří zažívání. Nebo si ho nalijte na cereálie, ovesné vločky či granolu. Zkuste si ho přidat i do smoothie jako zdravou náhražku mléka nebo jogurtu. Kombinujte ho s ovocem, zeleninou a semínky a máte nutričně bohatý nápoj. Připravit si z něj můžete i zdravé salátové dresinky, stačí smíchat lžíci kefíru s bylinkami, česnekem a trochou olivového oleje. Kefír lze použít i při pečení jako náhradu mléka nebo jogurtu, pečivu dodá vláčnost a jemnost.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627492/