Zatímco ve dvaceti se to na vaší pokožce moc neprojeví, po čtyřicítce zjistíte, že každé ukročení od zdravého životního stylu bude znát téměř okamžitě. Pleť rychle ztratí jas, bude mdlá a zašedlá, mohou se na ní objevit pupínky nebo šupinky, případně nevzhledné začervenání. Zkrátka nic, o co by člověk stál. A to bohužel i v situaci, kdy se o ni jinak budete starat poctivě a pravidelně.

Zdroj: Youtube

Životospráva je velmi důležitá. Pokud o sebe totiž budete pečovat jen zvenku a váš životní styl bude nezdravý a divoký, nebude to fungovat. „Dostatečný a kvalitní spánek a správná životospráva, stejně jako dušení pohoda a vyrovnanost, mají na zpomalení stárnutí pozitivní vliv. Zásadní je i dostatek vitaminů a minerálů v jídelníčku a dodržování pitného režimu,“ vypočítává estetická dermatoložka Lucie Rajská, která pod svým jménem provozuje kliniku na pražské Harfě.

Zvažte doplňky stravy

Kromě spánku (doporučuje se sedm až osm hodin) se tedy soustřeďte i na svůj pitný režim (minimum je 30-40 ml na každý kilogram váhy plus další tekutiny navíc, je-li venku horko nebo sportujete) a jídelníček. Ženám v jídelníčku často chybí zejména bílkoviny, které mají zásadní vliv na kondici naší pokožky, vlasů a nehtů, další často chybějící živinou jsou omega-3 mastné kyseliny, zinek nebo selen. Problémy samozřejmě způsobuje i nedostatek vitaminů - antioxidanty hrají při zpomalování stárnutí zásadní roli.

Podle dermatoložky Rajské není od věci ani užívání potravinových doplňků, samozřejmě v rozumné míře. Ty doporučuje i specialistka na estetickou medicínu z pražské kliniky YES VISAGE Eva Urbánková: „Vhodné je doplňovat kyselinu hyaluronovou a kolagen. Zejména kyselina hyaluronová doplní nejen potřebnou vláhu pokožce, ale i všem sliznicím a drobným kloubům, které ji postupem času ztrácí. Ke vstřebávání těchto cenných látek ale dochází až ve střevě, proto si vyberte takový preparát, který zajistí, že se nerozloží už v žaludku,“ radí odbornice.

Raději to típněte

Velký pozor si také dejte na kouření. Ideální je zbavit se tohohle zlozvyku úplně, protože bylo prokázáno, že má na pokožku (jakož i jiné orgány) velmi negativní vliv. Ztenčuje se kvůli němu vrstva dermis i epidermis, zhoršuje se elasticita pleti a snižuje se úroveň její hydratace. U kuřaček také bývají patrnější nosolabiální vrásky.

Zdroj: VLM

Pozitivní vliv má naopak pohyb, který v celém těle i v pleti rozproudí krev, čímž zlepší její okysličování. Sport, který nás baví, navíc sníží úroveň stresu v organismu - i to má na kondici pokožky velmi pozitivní dopad. Je jedno, jestli půjdete běhat, vyrazíte na kolo nebo dáte přednost klidnější józe či pilates. Hlavní je hýbat se s radostí.

Zdroj:
estetická dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, PhD., Rajská Clinic, www.lucierajska.cz
specialistka na estetickou medicínu MUDr. Eva Urbánková,MBA, Klinika YES VISAGE, www.yesvisage.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230126/
https://www.researchgate.net/publication/378297149_The_effect_of_exercise_on_the_quality_of_the_skin