Zdroj: Youtube

Je jednou z nejstarších léčivých bylin, které lidstvo zná. Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský, rumánek, marunka či kamilka. I s takovými názvy se můžete setkat. Květy heřmánku se suší ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů, aby si zachovaly všechny léčivé látky. Má nahořklou chuť a vyplatí se ho skladovat v dobře uzavíratelné sklenici či dóze, abyste ho ochránili před moly a jinými škůdci. 

Léčivé účinky heřmánku využijete po celý rok, proto ho naši předci měli stále při ruce v domácí lékárničce. Jakmile na ně něco lezlo, začali popíjet silný odvar nebo čaj ze sušených květů heřmánku, které posilují imunitní systém a bojují tak proti nachlazení a virům. Sušené květy heřmánku obsahují mnoho terpenoidů a flavonoidů, které přispívají k jeho léčivým vlastnostem. Přípravky z heřmánku se běžně používají při onemocněních, jako je senná rýma, záněty, svalové křeče, menstruační poruchy, nespavost, vředy, rány, gastrointestinální poruchy, revmatické bolesti a hemoroidy. Esenciální oleje z heřmánku mají široké využití v kosmetice a aromaterapii.  

Heřmánkový čaj 

Asi nejuniverzálněji se používá heřmánkový čaj či odvar. Jedna čajová lžička sušených květů se nasype do hrnku a zalije se čtvrtlitrem vroucí vody. Čaj se nechá 15 minut vylouhovat a poté se scedí. Denně byste měli vypít tři šálky tohoto čaje. Pije se po jídle a pokaždé by se měl připravit čerstvý. Heřmánkový čaj můžete podávat i kojencům, proto je tak oblíbený mezi maminkami. Náš trávicí systém heřmánkový čaj ocení v případě, že nás trápí nadýmání, křeče, pálení žáhy, střevní a žaludeční potíže. Často se heřmánek přidává právě do žaludečních čajů, kde se kombinuje s dalšími bylinkami. Heřmánkový čaj je ale skvělý i večer na uklidnění a pro lepší spánek. „Bylinný nálev z heřmánku funguje jako kloktadlo i na bolest zubů a dásní či v případě aft a oparů. Dezinfikuje totiž ústní dutinu a ničí bakterie,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná. I když je heřmánek známý pro své uklidňující účinky, může pomoct i při cirkulačních problémech –například pokud trpíte na věčně studené ruce a nohy. Pro zvýšení účinků je vhodné pít čaj pravidelně a teplý.  

Heřmánek na pleť 

Tahle léčivka obsahuje látky, které mají silné protizánětlivé vlastnosti. Používání heřmánkových odvarů na pokožku napomáhá snižovat záněty třeba v případě akné, podrážděné nebo citlivé pleti. Heřmánek je tak běžnou součástí mastí a krémů v drogeriích a lékárnách. Připravit si heřmánkový krém ale zvládnete i doma, je skvělý například na promazání suché pleti. Stačí vám k tomu 150 gramů kokosového oleje, dvě hrsti čerstvých a omytých heřmánkových květů a 50 gramů bambuckého másla. Nad párou necháte rozehřát oba tuky a přidáte nasekané heřmánkové květy – směs necháte několik minut probublávat. Pak odstavíte z plotny a necháte přes noc vychladnout. Druhý den přecedíte přes jemné síto a přelijete do čisté nádobky. Mast poté uchovávejte v ledničce. Skvěle vám poslouží i v případě spálení od sluníčka nebo při bodnutí hmyzem. Heřmánek působí s nadsázkou řečeno i jako elixír mládí – obsahuje totiž antioxidanty, které chrání pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály. To může pomoct předcházet předčasnému stárnutí pleti a udržovat ji zdravou a jasnou. Vychladlé sáčky heřmánkového čaje zase uleví od oteklých, unavených oči a zredukují tmavé kruhy pod očima. 

Heřmánek na vlasy 

Ocení ho hlavně blondýnky, protože díky aktivním složkám podporuje přirozeně světlý pigment ve vlasech a funguje tak jako takový přírodní zesvětlovač. Oplachovat si na závěr mytí vlasy heřmánkovým odvarem pomáhá také proti vysušování a lámavosti vlasů. Existuje několik studií, které naznačují, že heřmánek může podporovat růst vlasů díky stimulaci vlasových folikul a zlepšení oběhu krve v pokožce hlavy, což může vést k silnějším a zdravějším vlasům. Květ heřmánku zase pomáhá s mastnými vlasy, ale nevysušuje je. 

Přírodní lék na deprese 

Vědci došli v průzkumné studii k názoru, že heřmánek funguje i jako přírodní antidepresivum u lidí s úzkostnými stavy. Dokáže redukovat úzkost, zlepšovat náladu a uvolňovat depresi. Na Pensylvánské univerzitě podávali lidem s mírnou depresí a úzkostí denně heřmánkový extrakt, u většiny účastníků došlo k výrazné redukci příznaků. 

Heřmánková koupel 

Bylinné sedací koupele z heřmánku si naše prababičky připravovaly při gynekologických problémech. Na vaginální záněty způsobené bakteriemi či kvasinkami nebo virovými infekcemi si můžete připravit velmi šetrnou koupel z heřmánkového výluhu. Přibližně 25 g sušených květů heřmánku přelijete 1 l horké vody a necháte louhovat 10–15 minut, poté nálev scedíte do vany s vodou, která by měla mít kolem 38 stupňů. 

Nežádoucí účinky heřmánku 

Jaké jsou vedlejší účinky heřmánku, pokud jste alergičtí? Může se u vás objevit kýchání, ospalost, svědění a dýchací potíže. Neužívejte proto heřmánkový čaj, jestliže jste alergičtí na heřmánkový květ nebo na rostliny z čeledi Asteraceae (hvězdnicovité). Při celkových koupelích se nesmí heřmánkový květ používat v případě otevřených ran, rozsáhlých poranění kůže, akutních onemocnění kůže, při těžkých infekcích, vážných oběhových poruchách a při nedostatečné činnosti srdce. 

Zdroje: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600408/ 

https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/hermanek-pravy-uklidni-rymu-kasel-i-zazivani.html