Účinnost různých heřmánkových čajů se liší, některé obsahují výrazně více heřmánku než jiné. Silnější čaje také častěji způsobují nežádoucí účinky u lidí, kteří jsou na ně citliví. Proto je nejbezpečnější začít s nízkými dávkami a pomalu se propracovávat k větším dávkám.

Zdroj: Youtube

Heřmánkový čaj vám může pomoci usnout

Nejenže je heřmánkový čaj lehký a jemně sladký, ale tato bylinka neobsahující kofein je ideální podporou spánku, protože vaše tělo do ničeho nenutí. Neomráčí vás jako chemické preparáty na spaní a ráno nejste unavení.

Studie zjistila, že starší pacienti, kteří užívali heřmánkový extrakt, spali výrazně lépe než ti, kteří ho neužívali. Předpokládá se, že flavonoid obsažený v heřmánku, apigenin, se váže na receptory v mozku, které mohou někomu pomoci usnout.

Může pomoci při trávení

Heřmánek může být spojkou při problémech v oblasti trávení, protože je protikřečový, což znamená, že pomáhá snižovat křeče v těle, včetně žaludku a střev. Obsahuje také hořké sloučeniny zvané cesquiterpenové laktony, které spouštějí slinivku břišní k produkci trávicích enzymů potřebných k rozkladu potravy.

A protože má heřmánek na tělo uklidňující účinky, může být obzvláště užitečný při zažívacích potížích souvisejících se stresem, jako je nervózní žaludek (tzv. syndrom dráždivého tračníku). "Tolik trávicích nerovnováh je příznakem stresu refluxu nebo průjmu," vysvětluje výživová specialistka Lindsay Kluge. "Heřmánek je ideální bylinou pro šetrné zvládnutí naší stresové reakce,“ dodává.

Pomáhá s PMS a menstruačními bolestmi

Výzkumy ukazují, že heřmánek má protizánětlivé, protikřečové a uvolňující účinky. Pomáhá tedy při menstruačních bolestech i dalších příznacích PMS (jako je úzkost a výkyvy nálad).

Heřmánkový čaj je skvělý čaj, který snižuje stres. Působí totiž na receptory GABA v mozku a pomáhá tak navodit relaxaci.

Pokud vás trápí úzkost při vědomí blížící se menstruace – spolu s bolestivými křečemi - může vám tento čaj díky svým uklidňujícím účinkům pomoci. Heřmánkový čaj se také může pochlubit přírodními protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci snížit zánět, hlavní příčinu menstruační bolesti, křečí a nadýmání. Další výzkumy ukazují, že heřmánkový čaj je obzvláště užitečný při křečích v podbřišku, známých také jako primární dysmenorea.

Pozor na heřmánek v těhotenství

Lékaři obecně doporučují omezit spotřebu bylinných čajů během těhotenství. V případě heřmánku to platí dvojnásob, neboť obsahuje protizánětlivé látky. Už jen fakt, že se k vyvolání menstruace heřmánek v lidovém léčitelství často používá, by vám mohl napovědět, že není dobrý nápad užívat ho, když jste v očekávání, upozorňuje web Vitalia.

Pravidelná konzumace heřmánku během třetího trimestru je spojena s vyšším rizikem předčasného porodu a nižší porodní hmotností. Heřmánek se navíc řadí mezi alergeny. Pokud matka prodělá v těhotenství alergickou reakci na heřmánek, není vyloučen vznik budoucí alergie na tuto bylinu také u dítěte

Zdroj: Vitalia, výzkum, oprahdaily, studie