Od roku 1978, kdy se narodila Louise Brownová, první „dítě ze zkumavky“, reprodukční medicína urazila dlouhou cestu. Výzkumy posledních let jsou často zaměřené na to, jak dále zlepšit současnou průměrnou úspěšnost umělého oplodnění, která bývá obvykle udávána okolo 30 procent. Zdá se, že změnu by mohla přinést umělá inteligence.

„Rozhodování, které embryo implantovat lůna pacientky, je jako posuzovat adeptky na soutěži krásy,“ říká Denny Sakkas, vědecký ředitel Boston IVF, který se nedávno zabýval budoucností umělého oplodnění v časopise Fertility and Sterility.

Uvedl to v souvislosti s tím, že lékaři vybírají nejperspektivnější embrya na základě pouhého pohledu. Byť zkušený odborník dokáže rychle vyhodnotit ta nejlépe vypadající, nabídla se otázka, zda by umělá inteligence dokázala udělat totéž v kratším čase a za méně peněz.

Na mnoha místech už potenciál umělé inteligence využívají. Klinika reprodukční medicíny v Brně REPROMEDA jako první ve střední Evropě například zapojila do procesu IVF umělou inteligenci jménem CHLOE (Cultivating Human Life through Optimal Embryos). Jedná se o revoluční software, který vyvinul mezinárodní tým odborníků pod vedením izraelských vědců. Jeho úkolem je ze vzniklých embryí na základě poskytnutých dat vybrat to nejvhodnější.

„Dosud hodnotil kvalitu jednotlivých embryí vysoce kvalifikovaný embryolog a výsledkem bylo jeho subjektivní posouzení. Do tohoto procesu teď umělá inteligence radikálně vstupuje,“ upřesňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA, kde metodu využívají od prosince.

„Již několik let máme v inkubátorech zavedeny kamery, které pořizují časosběrné videozáznamy vývoje embrya. Ty nám umožňují sledovat celý proces od vzniku až do okamžiku, kdy je připraveno k transferu nebo zamražení. Nově se všechna tato podrobná data zanášejí do neuronální sítě programu, který je dovede objektivně vyhodnotit,“ říká lékařka.

Aby bylo hodnocení embryí co nejpřesnější, doplňují se výsledky CHLOE o výstupy ze speciálního algoritmu zvaného MAGENTA-AI, jenž se zaměřuje na výsledky podrobného genetického testování. Revoluční přístup slibuje posunutí hranic léčby a zvýšení úspěchu celého procesu.

Autor: Judita Bednářová

Zdroje: https://fairtility.com/chloe/ Květy 4/24