Neplivou „pro styl“

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč hokejisté konstantně při zápasech i trénincích plivou? Na lavičce, na ledě, při přestávce… Ač by se mohlo zdát, že se jedná o zlozvyk nebo projev „frajerství“, není tomu tak. Plivání hokejistů má totiž hned několik důvodů.

Když cvičíte ve vysoké intenzitě v chladném prostředí, začnou se vám hromadit sliny a hlen. Je to proto, že při namáhavé aktivitě potřebují svaly více kyslíku a při dýchání ústy jde chladný vzduch přímo do plic. Tím se tvoří větší množství hlenu, který je třeba spolknout nebo vyplivnout. Aby si dýchací cesty hokejisté pročistili, může pomoci si právě odplivnout.

Dalším důvodem může být to, že hokejisté potřebují pít při výkonu hodně vody, aby se nedehydratovali. Někteří mají ve zvyku si vodu odplivnout, aby uhasili žízeň, ale voda je nezatěžovala. Studie navíc naznačují, že pokud si sportovci vypláchnou ústa sacharidových roztokem, zvýší to dočasně jejich výkon. Tím, že roztok vyplivnou, nezatíží je a necítí se tolik nafouknutí.

Vpředu byznys, vzadu párty aneb hokejové vlasy

Někteří lidé mají prostě štěstí. Nejenže jsou obdařeni neskutečným sportovním nadáním, ještě mají dlouhé a nádherné kadeře, které jim nejeden člověk může závidět. Řeč je samozřejmě o hokejistech.

Když si v devadesátkách Jarda Jágr nechal narůst mulleta, nikdo nemohl tušit, že jednou se bude jednat o nejpopulárnější účes na celém světě. Kdo z mladých mužů dnes nenosí „vpředu byznys, vzadu párty“, jako by nebyl. Pokud však jde o hokej, dlouhé vlasy a hokejistické sestřihy mají své opodstatnění.

„Správné“ vlasy hokejisty by měly být vždycky dlouhé. Je to zčásti proto, že se hokejisté chtějí odlišit a vypadat zajímavě, protože většinu času je svět vidí pouze v helmě a často od sebe nejsou kromě čísla na dresu k rozeznání. Když pak přilbu hokejista sundá, jeho dlouhé lokny ho prozradí. Hokejové vlasy jsou dlouhé hlavně vzadu, kraje mohou být vyholené nebo jinak udržované. Pozor, culíky se v hokeji rozhodně nenosí!

Když jsme u stylu a vyjádření individuality, dlouhé vlasy v hokeji mají i další výhodu. Když hokejista sviští na bruslích po ledě a za ním vlaje jeho dlouhatánský mullet, vypadá to nejen efektně, způsobuje to navíc dojem, že je hráč ještě rychlejší, než je.

Dlouhé vlasy a specifické účesy jsou pro hokejisty mnohdy důležité také z pověrčivých důvodů – pokud například s určitým účesem a střihem vousů vyhrávají, stejný účes si raději udržují. V hokejové komunitě je běžné, že hráči si nechávají narůst vlasy během sezony nebo play-off jako symbol jednoty a odhodlání. Tento zvyk je známý jako „play-off beard“ nebo „flow“. 

Dalším důvodem, proč hokejisté nosí specifické účesy, může být mimo jiné i bezpečnost a pohodlí. Při pádech delší vlasy mohou trochu chránit hlavu před nárazem nebo odřením a hlavně také hráče brání před chladem. 

Zdroje: https://www.insidehook.com/sports/why-hair-is-such-a-big-deal-to-hockey-players https://www.purehockey.com/c/hockey-hair-go-with-the-flow https://bshockey.com/why-do-hockey-players-spit-so-much/ nhttps://forums.hfboards.com/threads/why-do-nhl-players-spit-out-water.2640921/