Z hlediska spotřebitelů je růžová daň vnímána jako neoprávněný příplatek, který soukromé společnosti účtují za produkty určené ženám, a který má za následek, že ženy platí za běžné produkty, jako jsou deodoranty nebo holicí gely, výrazně více než muži. Tento rozdíl v cenách se postupně sčítá a může mít významný dopad na celkové životní náklady žen.

K rozdílům v cenách mohu přispívat i rozdílné celní sazby – opět jen na základě toho, zda je zboží určeno ženám, zaplatí dovozce o téměř procento více. Když se k tomu připočte ještě rozdíl ve finančním ohodnocení žen (americká data uvádějí, že na jeden dolar vydělaný mužem připadá 82 centů, které dostane zaplacené žena) a náklady, které muži nemají – například menstruační pomůcky, jsou ženy skutečně ve značné nevýhodě.

Výrobci a prodejci se brání zejména tím, že u ženské a mužské řady výrobků se liší náklady vynaložené na reklamu a marketing. Stačí ale zběžný pohled do regálů drogerií a je zjevné, že ani přípravky pro základní každodenní péči se v dámském oddělení nedostanou na stejnou cenu jako v odpovídající pánské sekci.

Druhým protiargumentem může být i cenová politika státu u již zmíněných menstruačních pomůcek. Diskuse o snížení DPH na ně nebo bezplatný přístup k nim na školách, v lékárnách či vybraných institucích po vzoru Skotska, se v Česku rozhořely poměrně nedávno a narážejí na ostrý odpor. Kdo to potřebuje? Podle psycholožky Manuely Haug, která se dlouhodobě věnuje destigmatizaci, mnohem více žen, že si myslíme. Kromě žen z nízkopříjmových domácností například i studentky středních a vysokých škol.

Haug oslovila celkem 1102 žen, kterých se ptala na jejich finanční poměry. Třetině studentek ve věkové skupině 18 až 26 let zbývá po zaplacení nákladů na bydlení, nezbytné jídlo či dopravu méně než dva tisíce korun. Pro 40 procent dotázaných je finanční zátěží i menstruace. Někteří kritici boje s menstruační chudobou argumentují tím, že náklady se pohybují mezi 100 až 200 Kč za měsíc a dívky by si měly lépe spořit. Protiargumentem je, že chlapci podobný náklad nemají vůbec. A hlavně: menstruace není volba a bez ní by lidstvo vymřelo.

Zdroj: Youtube

Možností, jak ušetřit, jsou i opakovaně použitelné pomůcky: látkové vložky, menstruační kalhotky nebo stále oblíbenější kalíšky. Pomineme-li fakt, že zejména mladé dívky nemenstruují pravidelně a pro některé je těžké si na průvodní jev zralé ženy vůbec zvyknout, je další komplikací, jak poukazuje i Haug, že na školách a ve veřejných institucích nejsou ani vhodné toalety. Čtvrtina jejích respondentek uvedla, že ve škole nemají přístup k záchodům, kde je dostatek soukromí, aby si pomůcky vyměnily nebo třeba omyly menstruační kalíšek. „Čísla ukazují, že by se podle mě měly nejen vysoké školy, ale i jiné veřejné budovy nebo pracoviště zamyslet nad tím, co dělají proto, aby minimalizovaly překážky pro menstruující osoby, a jak zohledňovat jejich potřeby,“ uzavírá Manuela Haug.

Úlevu by proto mohly přinést bezplatné jednorázové menstruační pomůcky na toaletách škol či vybraných institucí (např. ve Skotsku si nejbližší takové místo mohou ženy vyhledat pomocí aplikace) nebo alespoň zlevnění produktů. Třeba snížením DPH. Česká 21% sazba patří k nejvyšším v rámci Evropské unie. V evropských zemích je běžné, že se na menstruační pomůcky vztahuje sazba snížená. V okolních státech má vyšší zdanění pouze Maďarsko, a to 27 %. Ovšem například v Polsku je to 5 %, Německo má 7 %, Rakousko a Slovensko 10 %, Slovinsko 9,5 %, Itálie 4 %, Španělsko 4 %,  a Velká Británie dokonce 0 %. Nejde přitom jen o evropskou záležitost - dokonce i ve Vietnamu mají 5 %, Čína má 13 %, v zemích, jako je Turecko, Nový Zéland, Jižní Afrika nebo Chile se sazba pohybuje od 15 do 19 %.

Naposledy se české političky snažily prosadit změnu DPH před rokem, v rámci úprav DPH v konsolidačním balíčku, ale tuto změnu se nepodařilo vyjednat a podpořit. Neřešená menstruační chudoba přitom vede k zanedbávání školní docházky (zejména dospívající dívky jsou finančně zcela závislé na rodině a nemají možnost si peníze zodpovědně ukládat stranou) nebo později k vyšším absencím v zaměstnání.

Zdroje:
https://www.healthline.com/health/the-real-cost-of-pink-tax
Breakfast u Anny Marešové, 19. 6. 2024

https://money.usnews.com/money/personal-finance/taxes/articles/the-pink-tax-costs-women-thousands-of-dollars-over-their-lifetimes
https://www.gov.scot/policies/poverty-and-social-justice/access-to-free-period-products/