Vezmou zavděk norám i budkám

Příbytky si hledají v různých dutinách a škvírách, opuštěných ptačích hnízdech, norách hlodavců a krtků, pod střechami, v travních drnech, v hromadách listí… Výstelku hnízda si nedokážou nanosit, takže jsou odkázáni na to, co se v daném místě už nachází. Některé druhy ocení i prázdné ptačí budky nebo lidmi vyrobený úl zvaný čmelín.

Pilný jako… čmelák

Jelikož jsou čmeláci otužilejší než včely, bývají aktivní od února až do listopadu. Z hnízda vylétají ještě před svítáním a často pilně pracují až do západu slunce.

Varovné signály

Čmeláci jsou velmi mírumilovní a žihadlem, které mají pouze samičky a dělnice, se brání jen v případě ohrožení. Navíc používají kusadla, můžou tedy bodnout i kousnout. Většinou však předem zaujímají varovné pozice, kdy zvedají prostřední nohy. Podle některých zdrojů dokonce varují vícekrát a postupně výhružně zvedají i další nožky, dokonce leží nehnutě na zádech se žihadélkem namířeným vzhůru. Na rozdíl od včel můžou bodnout opakovaně, protože čmeláčí žihadla nemají zpětné háčky, takže je z rány opět vytáhnou.

■ Nepoužívejte chemické postřiky.

■ Vysejte alespoň na kousku zahrady nebo předzahrádky místo trávy luční porost a sekejte jej postupně. Nebo do oken a na balkon umístěte truhlíky s kvetoucími rostlinami.

■ Vyčleňte byť jen malý kus zahrádky pro tzv. bezzásahovou divočinu, kde najdou útočiště nejen čmeláci.

■ Nevypalujte trávu, čmeláci často hnízdí v zemi.

■ Umístěte na zahradě příhodné pítko, ve kterém se nemohou utopit.

■ Neničte jim hnízdo. Čmeláci v něm hnízdí vždy jen jeden rok, a to od jara nejpozději do září, takže na tu dobu jistě můžete zemní práce odložit.

■ Instalujte vhodné čmelíny, tedy takové, v nichž mají šanci úspěšně zahnízdit a rozmnožit se. Chov čmeláků je náročnější, než se na první pohled zdá, a tak si předem nastudujte potřebné informace.

Malý, přesto obr

Jmenuje se Bombus dahlbomii, žije v jihoamerických lesích, zejména v Chile. Pro jeho velikost se mu někdy říká „létající myš“. Je to však nadsázka, protože měří kolem 4 cm, i tak ale představuje největšího ze všech čmeláků.

Zdroje: Květy 18/24, https://www.biolib.cz/cz/taxon/id765000/ https://www.ox.ac.uk/news/2023-10-25-new-study-shows-how-bumblebees-make-decisions-fly-maximise-energy-returns