Superbouře z roku 1993 aneb „Bouře století“
Cyklonální bouře, která se zformovala nad Mexickým zálivem 12. března roku 1993, je považována za jednu z nejničivějších bouří v historii USA. Chladné počasí, silné sněžení, záplavy a vítr o rychlosti až 160 km/h. Tato masivní bouře zasáhla obrovskou oblast od Kanady až po Honduras. Cyklon se pohyboval od Mexického zálivu přes východní pobřeží USA, pokračoval do východní Kanady a nakonec se 15. března bouře rozplynula v severním Atlantském oceánu. Bouře století za sebou zanechala obrovské škody a více než 300 obětí. V některých částech spadlo až 60 cm sněhu, což je v těchto oblastech velmi neobvyklé.
1703 - Bouře, která otřásla Anglií
Jedna z nejničivějších bouřek, která kdy zasáhla Britské ostrovy, byla Velká bouře z roku 1703. Ničivý extratropický cyklon udeřil v noci z 26. na 27. listopadu a zanechal za sebou obrovskou zkázu. Rychlost větru dosahovala až 190 km/h. Bouře způsobila zřícení 2000 komínů v Londýně, ztrátu 4000 dubů v New Forest, vyhodila lodě stovky mil mimo kurz a celkem zemřelo mezi 8 - 15 000 lidí. Londýn byl zasažen obrovskými záplavami a vítr strhl stovky domů a kostelů. Tato bouře je dodnes považována za jednu z nejhorších přírodních katastrof v britské historii.
1925 - Tornádo Tri-State
Nejméně 750 mrtvých a 2300 zraněných mělo na svědomý jedno z nejnebezpečnějších tornád v historii. Toto tornádo zasáhlo tři státy - Missouri, Illinois a Indianu - a zanechalo za sebou neuvěřitelnou zkázu. Tornádo mělo délku trasy přes 350 km a dosahovalo rychlosti až 117 km/h. Tento přírodní úkaz byl tak silný, že zcela zničil několik měst a obcí na své trase.
2005 - Hurikán Katrina
Hurikán Katrina je jedním z nejsmrtelnějších a nejničivějších hurikánů v historii Spojených států. V srpnu 2005 zasáhl zejména státy Louisiana, Mississippi a Alabama. Katrina dosáhla kategorie 5 s maximálními větry o rychlosti 280 km/h. Bouře způsobila rozsáhlé záplavy, zejména v New Orleans, kde selhaly ochranné hráze a město bylo zaplaveno. Hurikán způsobil smrt více než 1800 lidí a ekonomické škody ve výši 125 miliard dolarů.
1970 - Cyklón Bhola
Bhola cyklon, který zasáhl východní Pákistán (dnešní Bangladéš) a Západní Bengálsko v Indii v listopadu roku 1970, je považován za nejsmrtonosnější tropickou cyklonu v historii. Bouře dosáhla maximálních větrů o rychlosti 185 km/h a způsobila smrt mezi 300 000 až 500 000 lidmi. Mnoho obětí bylo způsobeno mohutnými vlnami tsunami, které zaplavily nízko položené pobřežní oblasti.
1999 - Cyklon Lothar
Cyklon Lothar je jednou z nejničivějších bouří, která kdy zasáhla západní Evropu. Tato bouře udeřila koncem prosince 1999 a způsobila rozsáhlé škody ve Francii, Německu, Švýcarsku a dalších zemích. Rychlost větru dosahovala až 210 km/h, což způsobilo pády stromů, výpadky elektřiny a rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře. Cyklon Lothar si vyžádal životy přibližně 140 lidí a způsobil ekonomické škody ve výši miliard eur. Tato bouře je dodnes považována za jednu z nejhorších v moderní evropské historii.
Bouřky jsou fascinující přírodní jevy, dokud je můžeme sledovat z bezpečí. Mohou napáchat obrovské škody a je důležité mít před nimi respekt a vědět, jak se zachovat, ať už jde o tornáda, hurikány nebo cyklony. Všechny tyto příběhy nám ukazují, že příroda má vždycky navrch.