Hlavní a časté příznaky menopauzy

Mezi často se opakující příznaky menopauzy patří nepravidelná menstruace, náhlé návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy, změny nálad, špatný spánek, vaginální suchost, zvyšující se váha, vypadávání vlasů, změny na kůži, ztráta plnosti prsou nebo bolestivost kloubů.

Jaké používat přírodní prostředky vhodné k boji proti nechtěným příznakům?

Mezi bylinné přípravky, které lze využít k boji proti příznakům menopauzy, patří pupalkový olej, andělika, ženšen, třezalka tečkovaná, červený jetel, šalvěj, sója, nebo lněné semínko.

Bylinné prostředky, jako třeba červený jetel, obsahují rostlinné hormony, které mohou působit obdobným způsobem jako chybějící estrogen. Šalvěj obsahuje sloučeniny nabízející antioxidační povahu a mohou pomoci v boji proti nočnímu pocení nebo náhlým návalům horka. Třezalka tečkovaná může pomoci bojovat proti depresím a může snižovat závažnosti návalů horka. Sója obsahuje fytoestrogeny isoflavony. Ideální je pokud do jídelníčku zařadíte tofu nebo sójové mléko. Omega-3 mastné kyseliny a lignany působící jako fytoestrogeny poskytne mleté lněné semínko nebo lněný olej.

Změna jídelníčku pro nastolení rovnováhy

Upravte jídelníček tak, aby byl přátelský k menopauze. Jaké změny je potřeba zavést? S regulací hmotnosti pomáhají libové bílkoviny. Navíc mají blahodárný vliv na svalovou hmotu. Výše jmenované bylinky pomáhají proti pocení. Na regulaci hmotnosti a zdraví kostí má blahodárné účinky listová zelenina. Vzhledem k tomu, že ztrácíte estrogen, je potřeba tělu dodávat dostatek vápníku, který brání řídnutí kostí. Pochutnejte si třeba na řeckém jogurtu, tvarohu nebo tofu.

Důležité jsou i potraviny s obsahem vitamínu D, který bojuje proti úbytku kostní hmoty. Menopauza má totiž velmi negativní vliv na kosti. Bohužel není viditelný, ale musíme jej mít na paměti. Do této kategorie potravin patří losos nebo tuňák. Vhodnou volbou je středomořská strava, která se zaměřuje právě na libové bílkoviny. Dále obsahuje větší množství celozrnných produktů a potravin rostlinného původu. Jedna studie ukázala, že ti, kdo se stravovali středomořským způsobem, měli o 20 % menší výskyt návalů horka a nočního pocení. Naopak byste měli omezit konzumaci alkoholu, kořeněných jídel, zpracovaných tuků a cukrů, kofeinu a jednoduchých cukrů.

Zdroje:

NHS, WebMD, ClevelandClinic, Pubmed,