Rozdělení vs. sdílení

Když jeden z partnerů vynese dvakrát týdně odpadky, vyrovná tím to, že druhý z partnerů denně ustele postel? Je nákup potravin stejně náročný, jako věšení již vypraného prádla? Pokud muž ve vztahu jednou za čtrnáct dní vyluxuje byt, znamená to, že má omluvenku z čištění záchoda? Odpověď je jednoduchá: Ne. Ne všechny úkoly jsou stejně náročné nebo příjemné, každý má své osobní preference a často máme tendenci vybírat si úkony, které jsou pro nás „lehčí.” To ovšem není cesta k úspěchu, jak ukázaly nedávné studie. Podle nich je velký rozdíl mezi rozdělováním domácích prací a jejich sdílení. Rozdělování úkolů je pro firmy a továrny. Pro partnerské vztahy je mnohem důležitější sdílení úkolů a domácích prací.

Sdílejte úkoly, budete šťastnější

Studie ukazuje, že páry, které úkoly sdílejí, spíše než striktně rozdělují, mají lepší komunikaci a pocit spravedlnosti ve vztahu. Společné vykonávání domácích prací vede k pocitu spolupráce a větší spokojenosti obou partnerů. 

Možná vás teď napadle, že byste tedy měli chodit vynášet odpadkový pytel společně, každý za jedno ucho, nebo že byste měli společně zapínat pračku. O to však nejde. Nemusíte úkoly dělat společně ve stejnou chvíli, důležité ale je, abyste je dělali oba. To znamená, že se například partneři střídají v praní prádla, že když jeden vaří, druhý uklízí nádobí a naopak, nebo že se střídáte ve vyzvedávání dětí ze školky. Myslete hlavně na to, že čím více úkolů společně sdílíte, tím spokojenější váš vztah může být.

Zlepšení komunikace a pocit férovosti

Jedním z mnoha důvodů, proč sdílení domácích prací a úkolů funguje, je to, že podporuje ve vztahu pocit sounáležitosti, komunikaci a spolupráci - a to i tehdy, když konkrétní domácí práce nedělají partneři ve stejnou dobu. A co je hlavní - pocit férovosti. Odborníci na rodinné vztahy už dlouho vědí, že vnímání férovosti ve vztahu je obrovským přispěvatelem ke štěstí obou partnerů. Tento pocit upevňuje vzájemný respekt a zlepšuje dynamiku partnerského soužití. 

Nerovnost přetrvává

I když dnes mnoho žen buduje kariéru i s rodinou, nerovnost mezi muži a ženami přetrvávají. Ve většině manželství, ve kterých se páry navzájem berou rovnocenně, oba pracují a starají se o domácnost, více domácích prací a péče o děti stále dopadá spíše na partnerku. V rodinách s dvojím příjmem spadá na matku průměrně 13,5 hodiny domácích prací týdně, zatímto otcové se o domácnost údajně v průměru starají týdně 9,5 hodiny. Tento rozdíl byl ještě zvětšen během pandemie, kdy se mnoho žen rozhodlo opustit placenou práci, aby zvládly zvýšené nároky na domácí péči a domácí práce. A co je zajímavé? Daniel L. Carlson dokonce ve své studii zjistil tohle: „Pokud jste žena v rovnostářském vzahu, kde nesdílíte žádné úkoly, úroveň vaší spokojenosti je stejně nízká jako u žen, které dělají domácí práce úplně všechny.”

„A pokud jste muž, který sdílí většinu úkolů se svou partnerkou, pak jste ve vztahu stejně šťastní, jako muži, kteří nemají vůbec žádné domácí povinnosti,” doplňuje Carlson. A to, myslím, mluví za vše.

Zdroje: https://time.com/6168794/sharing-chores-can-improve-relationships-study/ https://sites.utexas.edu/contemporaryfamilies/2022/04/25/egalitarian-relationships-brief-report/ https://www.researchgate.net/publication/341812990_Division_of_Housework_Communication_and_Couples'_Relationship_Satisfaction https://www.deseret.com/2022/4/25/23041239/should-men-women-share-housework-divide-tasks-intimacy-sex-roles-council-on-contemporary-families/