Kdy je čas dát druhou šanci a kdy se raději stáhnout? To je otázka, kterou řeší někdy za život každý. Psychologové ovšem varují, že některé typy osobností mají tendenci své nevhodné či nepřístupné chování opakovat stále dokola nehledě na to, kolikrát jim znovu svěříte své srdce a důvěru. Pokud se chcete vyhnout zbytečnému stresu, emocionální nestabilitě a vyčerpání, těmto lidem druhou šanci nedávejte.
Chroničtí lháři
Problém chronického lhaní je často mimo jiné v tom, že tito lidé vlastním lžím oddaně věří. Lidé, kteří si opakovaně zkreslují skutečnost nebo vyloženě lžou, tedy většinou necítí odpovědnost ani potřebu změnit své chování. Patologičtí lháři jsou ovšem nemocní a bez pomoci odborníka nemají moc šancí na vyléčení a nevyléčíte je ani vy. Vztahy s nimi jsou založeny na nedůvěře, která ničí emocionální pohodu a bude vás neustále vyčerpávat.
Manipulátoři
Emocionální manipulace je jedním z nejnebezpečnějších vzorců chování, která dokáže narušit důvěru a pocit vlastní hodnoty. Manipulátoři mají neuvěřitelnou schopnost převrátit situace ve svůj prospěch, často tak, že člověk začne pochybovat o svém vlastním úsudku, nebo dokonce rozumu. S takovými lidmi bývá těžké vést otevřený a rovnocenný dialog, protože neustále hledají způsoby, jak vás ovlivnit, ponížit, uzemnit nebo zahnat do kouta. Slibují změnu, ale s největší pravděpodobností se VŽDYCKY vrátí k původnímu způsobu svého chování – manipulaci a vydírání. Pokud jste v minulosti zažili manipulaci, víte, o čem mluvím. A pokud ne, radím vám dobře: Jednou a dost.
Narcisté
Narcistické osobnosti žijí s přesvědčením, že se celičký svět točí jen a pouze kolem nich. Jsou přirozeně zaměřeny samy na sebe a na své potřeby, zatímco pocity a potřeby ostatních jdou absolutně stranou. Jakákoliv konverzace, která není o nich, je rychle přesměrována zpět na jejich osobu. Tito lidé často mají malou či žádnou schopnost empatie, a vztah s nimi je tak obvykle jednostranný. A to je dlouhodobě velmi vyčerpávající. Pokud jste se někdy cítili v jejich přítomnosti nevyslyšeni nebo měli pocit, že jste jen prostředek k jejich cíli, je možná nejlepší přerušit kontakt a chránit si vlastní duševní zdraví.
Agresivní a impulzivní osoby
Agresivita je rozhodně jedním z nejzávažnějších varovných signálů, které by se nikdy neměly přehlížet. Lidé s impulzivním nebo agresivním chováním mohou často jednat bez přemýšlení o následcích a výbuchy emocí mohou být náročné jak emocionálně, tak samozřejmě i fyzicky. Často se omlouvají s tím, že „takoví prostě jsou“, ale jejich impulzivita a nedostatek sebekontroly vytváří toxické prostředí a měli by se jít léčit. Vztah s agresivním člověkem může dlouhodobě přispívat k úzkosti a obavám a opakované druhé šance zde jen posilují tento nebezpečný vzorec chování.
Pokud máte podezření, že se nacházíte v blízkém vztahu s manipulátorem, agresivním člověkem, narcistou nebo patologickým lhářem, nenechte si ubližovat opakovaně. Pochroumáte si tím své fyzické i psychické zdraví a možná budete mít následky do konce života. Pokud vám takový člověk ublíží, raději odejděte dřív, než bude pozdě.
Zdroje: https://www.webmd.com/mental-health/what-to-know-pathological-liars https://psychcentral.com/disorders/dark-psychology https://www.msn.com/en-us/lifestyle/relationships/12-people-who-don-t-deserve-a-second-chance/ss-AA1txJfr