Diuretické účinky alkoholu

Pití alkoholu obecně způsobuje, že potřebujeme více močit. Je to proto, že alkohol má diuretické účinky a způsobuje zvýšení produkce moči. Alkohol totiž znemožňuje uvolňování antidiuretického hormonu (ADH), také známého jako vazopresin, který reguluje rovnováhu vody v těle. ADH signalizuje ledvinám, aby zadržovaly vodu. Když je jeho účinek oslaben alkoholem, ledviny produkují více moči, což vede k častějšímu močení.

Vysoký obsah vody v pivu

Pivo obsahuje vysoké množství vody. Jedno pivo může obsahovat až 95 % vody, což znamená, že každé pivo, které vypijete, dodává do těla značné množství tekutiny. Tělo musí tuto přebytečnou tekutinu zpracovat a vyloučit, což přispívá k častému močení.

Osmoregulace

Další věcí je osmoregulace. To je proces, kterým tělo udržuje rovnováhu tekutin a elektrolytů. Alkohol může tento proces narušit tím, že změní rovnováhu sodíku a dalších elektrolytů v těle – to také způsobuje nadměrnou produkci moči.

Alkohol a dehydratace

Když pijeme pivo, nejenže ztrácíme více vody močí, ale také neabsorbujeme dostatek tekutin, abychom tuto ztrátu kompenzovali. Alkohol obecně způsobuje dehydrataci. Dehydratace může vést k řadě nepříjemných příznaků, které známe jako kocovinu: bolesti hlavy, sucho v ústech, únava... Z těchto důvodů je důležité při konzumaci alkoholu pít dostatek vody, aby se minimalizovaly negativní účinky.

Účinky na močový měchýř

Alkohol může také přímo dráždit močový měchýř, což vede k častějšímu nutkání k močení. Některé složky piva, jako jsou kyseliny a uhličitany, mohou dále přispívat k podráždění močového měchýře. To znamená, že nejenže vaše ledviny produkují více moči, ale váš močový měchýř je citlivější, což vede k častější potřebě navštívit toaletu.

Existuje prevence?

S popíjením alkoholu budeme potřebovat více močit. To je bohužel fakt, který se zvrátit nedá. Co se ovšem zvrátit dá, je právě kocovina a nepříjemné stavy po alkoholu. K tomu pomůže se před večírkem dostatečně najíst a alkoholické nápoje střídat nejlépe s čistou vodou – tak předejdete dehydrataci, kterou způsobuje časté močení a popíjení alkoholu.

Kombinace diuretických účinků alkoholu, vysokého obsahu vody v pivu a narušení osmoregulace způsobuje, že po pivu potřebujeme častěji čůrat. Toto časté močení může vést k dehydrataci a dalším nepříjemným příznakům, pokud nedodržujeme dostatečný příjem vody. Při konzumaci alkoholu je tedy důležité dbát na dostatečnou hydrataci, aby se minimalizovaly negativní účinky a udržela rovnováha tekutin v těle.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-does-alcohol-make-you-pee#the-science https://www.healthline.com/health/why-does-alcohol-make-you-pee https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10097290/