Co dělá metabolismus?

Metabolismus je látková a energetická přeměna v našem těle, která je nezbytná pro naše zdraví a vitalitu. Tělo přijímá a zpracovává živiny, které nutně potřebuje ke svému fungování.

Naše tělo dovede rozkládat složité živiny na jednodušší látky, tomu se říká katabolismus. Pak ale ovládá i takzvaný anabolismus - z jednoduchých látek vytváří složitější mechanismy a buduje tím třeba svaly. Anabolismus většinou energii spotřebovává, zatímco katabolismus ji obvykle uvolňuje.

Bazální metabolismus je pak látková výměna, která udržuje běžný chod a funkce našeho organismu. Bazálnímu metabolismu se říká také klidový.

Metabolické poruchy

Metabolické procesy jsou tedy z mnoha důvodů pro zdravé fungování našeho organismu zásadní. Pokud je s naším trávením něco v nepořádku, většinou se to projeví na naší váze, chuti k jídlu a energii. Právě s energií je trávení úzce spjato, velmi častým příznakem různých metabolických problémů je tedy chronická až nesnesitelná únava. Mezi nejznámější poruchy metabolismu patří:

Potravinové intolerance

Potravinové, histaminové nebo laktózové intolerance, alergie na lepek nebo celiakie. Tyto poruchy patří mezi nejčastější poruchy trávení a obzvláště nesnášenlivost lepku může pacienty hodně omezit v životě. Narozdíl od alergie na lepek, kterou následují nepříjemné avšak život neohrožující symptomy, pro celiaky může být i stopové množství lepku smrtelné. 

Mezi nejčastější projevy alergií a intolerancí na některé potraviny bývá průjem, bolest břicha, váhový úbytek a chudokrevnost.

Gilbertův syndrom

Gilbertův syndrom je vzácná dědičná porucha metabolismu žlučového barviva bilirubinu v krvi. Nejčastějším projevem této nemoci je zežloutnutí kůže a projevy žloutenky po silném fyzickém výkonu, pozření většího množství alkoholu nebo po psychické zátěži. Někteří pacienti s Gilbertovým syndromem si stěžují na chronickou únavu a ztrátu pozornosti. Syndrom se sice nedá léčit, v mnoha případech však pacienty nijak neomezuje na životě a průběh je asymptomatický. 

Mukopolysacharidóza

MPS je metabolické onemocnění způsobené neschopností těla štěpit mukopolysacharidy. Mezi příznaky tohoto onemocnění jsou závažné problémy s klouby, retardace růstu, hluchota nebo zakalená rohovka.

Crohnova choroba

Další z mnoha známých poruch metabolismu je Crohnova nemoc. Toto autoimunitní chronické onemocnění trávicího traktu způsobuje záněty v různých částech trávicí soustavy, nejčastěji v oblasti spojení tenkého a tlustého střeva. Nemoc se projevuje silným průjmem, bolestmi břicha, úbytkem váhy až podvýživou. 

Čím se zpomaluje metabolismus?

Zpomalení metabolismu může být způsobeno mnoha faktory, včetně věku, genetiky, životního stylu a stravovacích návyků. Nejčastějším důvodem je nedostatečná fyzická aktivita a nevhodná strava, nedostatek spánku a hydratace. 

Mezi další faktory, ovlivňující rychlost našeho trávení patří kromě věku, kdy se s přibývajícími roky metabolismus přirozeně zpomaluje, ale také pohlaví. Ženy mají bazální metabolismus v průměru o 5-10 % pomalejší. 

Jak si ,,opravit” metabolismus?

Pokud máte pocit, že tempo vašeho trávení trochu pokulhává, nejlepším způsobem, jak ho znovu nakopnout, je zaměřit se na zdravější životní styl. Důležité je snažit se zvládat adekvátně stres, dodržovat pitný režim a každý den se alespoň hodinu vědomě pohybovat, třeba procházkou se psem nebo úklidem. 

Pokud chcete nastartovat metabolismus, dobré je také zařadit do zdravého a pestrého jídelníčku i potraviny, které mu tomu napomáhají. Dobré je dopřát si kvalitní bílkoviny z masa, ryb nebo domácích vajec, ke zrychlení metabolismu také pomáhá kofein a zelený čaj. Nebojte se přidat do jídelníčku avokádo, ořechy a také pálivé jídlo. Dobré chilli papričky dovedou metabolismus nastartovat cobydup.

Zdroje: https://www.alfabet.cz/dite-se-zdravotnim-postizenim/typy-zdravotniho-postizeni/metabolicka-onemocneni/ https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/gilberts-syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6331353/