České psychedelické prvenství

Obyvatele vyspělého světa trápí epidemie Alzheimerovy choroby. I optimistické odhady tvrdí, že se s ní jen v EU léčí téměř 10 milionů pacientů a do roku 2050 číslo ještě o polovinu vyskočí. Účinná léčba zatím neexistuje. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví aktuálně připravují unikátní pilotní studii, která má zmapovat možnosti využití psychoaktivních látek při léčbě této nemoci. Ukazuje se totiž, že mají moc obnovovat spoje mezi neurony a zlepšovat kognitivní funkce pacientů. Přispět na výzkum můžete prostřednictvím nadačního fondu PSYRES.

Otázka pro odborníka

CO JE TO SYNDROM SUCHÉHO OKA A JE NUTNÉ S NÍM JÍT K LÉKAŘI?

Odpovídá: oftalmoložka Petra Seidler Štangová

z kliniky DentEye Syndrom suchého oka pramení ze ztráty homeostázy slzného filmu a často jím trpí lidé, kteří velkou část dne stráví u monitoru. Tehdy se totiž snižuje frekvence mrkání a naopak se zvyšuje neúplné mrkání, což vede k nestabilitě slzného filmu a vytvoření zánětu na očním povrchu. To pak podporuje rozvoj suchého oka. Pokud někdo pociťuje oční diskomfort, neznamená to vždy, že se jedná o suché oko. Přetrvávají-li potíže i při používání umělých slz bez konzervačních látek, je lepší zjistit, kde je problém, a objednat se k očnímu lékaři.

Černé vyhlídky s černým kašlem?

„Mediální obraz celé kauzy je horší než skutečný stav,“ uvedl na březnovém kongresu praktiků Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR. Není třeba panikařit: nárůst případů se opakuje zhruba jednou za deset let a nemoc je u dospělých dobře léčitelná. V nebezpečí jsou malé děti a kojenci. Ty je dobré chránit očkováním – nejen jich, ale i jejich rodičů a blízkých.

Rychleji zdraví díky AI

S umělou inteligencí se budeme v medicíně potkávat čím dál častěji a mohla by urychlit i vývoj nových léků. Na University of Washington v americkém Seattlu proběhla první studie, která nechala AI navrhnout úplně nové protilátky, jejichž vývoj je velmi náročný. Ačkoli ze sta návrhů fungoval jen jeden, vypadá to velmi slibně, říkají autoři experimentu.

Oční kapky do každé kabelky

Jaro a léto dávají očím zabrat. Alergie, sluníčko, prach… Jenže nejšetrnější kapky jsou ty bez konzervačních látek, které je potřeba po pár týdnech vyhodit. Anebo ne? Vyzkoušeli jsme oční kapky značky Hylo, které díky praktickému aplikátoru udrží tekutinu uvnitř funkční až šest měsíců, a můžeme je jen doporučit.

25

O tolik procent je u nás v porovnání s EU vyšší úmrtnost na nemoci, kterým šlo předejít nebo jsou řešitelné léčbou. Pokulhává zejména prevence.

Zdroje: Kondice 5/24,https://www.nudz.cz/ https://lifesciencewa.org/2021/12/01/university-of-washington-researchers-develop-device-to-detect-opioid-overdose-and-inject-antidote/