Co pití vody znamená pro náš organismus?

60 % naší tělesné hmotnosti tvoří zpravidla voda. Ta se ale průběžně z našeho těla ztrácí běžnými funkcemi organismu, jako je pocení, dýchání nebo vylučování. A protože se voda z těla takto přirozeným způsobem ztrácí, je potřeba ji opět přirozeně doplňovat, aby vše bylo v rovnováze. Naše tělo je velmi chytré a při nedostatečném přísunu vody ji začne samo zadržovat. Začne se zavodňovat a šetřit si vodu na horší časy.

Mýtus o 2 litrech vody

Asi všichni jsme slyšeli poučku, že bychom měli vypít alespoň 2 litry vody denně. Toto množství ale nevychází ze žádného vědeckého výzkumu. Je to pravidlo, které se obecně vzalo za platné. Potřeba vody je ale silně individuální. Množství vody, které bychom denně měli vypít, závisí na mnoha faktorech, jako je věk, fyzická aktivita, pohlaví, tělesná hmotnost, ale také prostředí, ve kterém žijeme. Vliv mají také proměnlivé faktory, jako je teplota okolního prostředí, aktuální zdravotní stav, spotřeba sodíku a bílkovin, ale třeba také těhotenství nebo kojení. Tyto faktory se v obecných poučkách o potřebném množství vody většinou vůbec nezmiňují, a přitom jsou zásadní. Pro někoho můžou být 2 litry vody opravdu dostatečné, pro někoho naopak nedostatečné nebo nadbytečné.

Kolik vody tedy potřebujeme?

Hodnoty toho, kolik vody denně je dobré vypít, se liší nejen podle výše zmiňovaných faktorů, údaje se také liší u jednotlivých zdravotnických organizací, které tato doporučení vydávají. Pro dospělého jedince s normální ztrátou vody a běžnou fyzickou aktivitou se celkový příjem vody pohybuje mezi 2,2 až 3,7 litry denně. Při čemž Výbor pro potraviny a výživu při Ústavu lékařství v USA považuje za normu u žen se sedavým zaměstnáním množství 2,7 litrů, u mužů potom až 3,7 litrů vody denně. Naopak Komise pro výživu, nové potraviny a potravinové alergeny u Evropského úřadu pro bezpečnost potravin doporučuje vypít 2 litry vody u žen a 2,5 litru vody u mužů. Vše se odvíjí od klimatu a objemu příjmu potravin s vysokým obsahem vody, jako je například ovoce, zelenina nebo polévky. Pokud tedy máte vyváženou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, nemusíte nutně vypít 2 litry vody. Stále je ale potřeba myslet na důslednou hydrataci organismu.

Co je dehydratace a co ji způsobuje?

Dehydratace je stav, kdy tělo ztrácí více tekutin, než přijímá. Tím dochází k nedostatku vody a potřebných elektrolytů rozvádějících živiny v našem organismu, které tělo potřebuje pro správné fungování. Přitom voda hraje klíčovou roli pro při regulaci tělesné teploty, podpoře trávení, odvádění toxinů a udržování rovnováhy tekutin v těle. Příčin dehydratace může být několik, nejčastější bývá právě nedostatečný příjem tekutin. Na vině ale může být i nadměrné pocení při vysokých teplotách, horečky, zvracení, průjem nebo nadměrná konzumace alkoholu. Dehydratací jsou nejvíce ohroženi starší lidé nebo děti, kteří tolik nevnímají pocit žízně, zapomínají pít nebo mají sníženou funkci ledvin.

Jak tedy správně hydratovat?

Základní pravidlo toho, jak doplňovat dostatečné množství vody, je naslouchat svému tělu. Vědomě vnímat pocit žízně a tekutiny pravidelně doplňovat. Mějte proto vždy po ruce svou oblíbenou lahev s vodou. Můžete si ji kdykoliv a kdekoliv doplnit a nemůže se jen tak stát, že byste se neměli čeho napít. Kdykoliv pociťujete žízeň, napijte se nejdřív čisté vody. Pokud víte, že vám čistá voda až tolik nechutná, můžete si ji ochutit čerstvým ovocem, které jí dodá šmrnc a osvěžující chuť. Dbejte také na svůj jídelníček a zařaďte dostatečné množství ovoce a zeleniny, které obsahuje nejen potřebné množství vody, ale i ostatních živin, jako je například vláknina. Pokud víte, že vás čeká fyzicky náročná aktivita, zvyšte příjem tekutin. V neposlední řadě se snažte omezit příjem kofeinu a alkoholu, které mohou zvyšovat ztrátu vody z těla.

Zdroje:

https://www.unilabs.cz/cs/blog/2023/Kolik-bychom-meli-denne-vypit-vody

HRONČOKOVÁ, Kateřina. Pitný režim: současné poznatky o příjmu tekutin a jejich vlivu na lidské zdraví. 2019.

VYROUBAL, Miroslav. Sportovní zatížení a hydratace organismu. 2014. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií.