Jak poznám kvalitní kokosovou vodu?

Stejně jako všechny ostatní potraviny může mít i kokosová voda různou kvalitu. U kokosové vody sledujeme především to, kde ořechy vyrostly, jak byly zralé a jak se sklízely. Proto, abyste z pití kokosové vody vytěžili co nejvíc benefitních účinků, je důležité sledovat, zda ořechy pocházejí z ekologického zemědělství. Na výrobcích proto sledujte označení „bio“ nebo „organic“ – obě označení v podstatě znamenají to samé, jen „organic“ se používá spíše v zahraničí. Narazit můžete na 100% kokosovou vodu extrahovanou z tzv. královského kokosu pocházejícího ze Srí Lanky. Ve většině případů se ale setkáte s vodou z mladých zelených kokosů, které pocházejí z Thajska nebo Vietnamu. Vždy ale sledujte složení – zdraví prospěšná kokosová voda by neměla být nijak doslazovaná.

Látky obsažené v kokosové vodě

Kokosová voda je až z 95 % tvořena prostě jen vodou. Zbylá část je ale komplex zdraví prospěšných vitaminů a minerálů, které se dají využít především při sportovních výkonech jako rehydratační nápoj. Najdeme v ní sacharidy, bílkoviny a také vitaminy C, B1 a řadu stopových prvků, jako je například hořčík, draslík, sodík, vápník a fosfor. Své místo v kokosové vodě mají i antioxidanty, aminokyseliny, cytokiny a enzymy. Právě proto byla kdysi využívána také ve farmaceutickém průmyslu jako základní surovina pro výrobu nutričních doplňků stravy. Kokosová voda na rozdíl od kokosového mléka neobsahuje téměř žádný tuk. Nezaměňte tedy vodu s kokosovým mlékem, které je naopak velmi tučné. (EHRMANN, Petr. Analýza pitného režimu ve výživě vysokoškolských studentů.)

Doplňujte tekutiny při sportu

Doplňování tekutin při sportu je velmi důležité. Jakmile se tak neděje, tělo začne vodu zadržovat a tím dochází k řadě zdravotních problémů. Kokosová voda je skvělým zdrojem tekutin z důvodu obsahu výše zmíněných elektrolytů, které zajišťují správnou rovnováhu a distribuci tekutin v těle a jsou stěžejní pro hydrataci organismu. Kokosová voda má tak stejné účinky jako iontové nápoje. Je jedno, zda běháte, jezdíte na kole nebo cvičíte jógu, při každém pohybu doplňujte tekutiny a kokosová voda je pro tyto účely naprosto skvělým zdrojem.

Příznivý vliv na naše zdraví

V kokosové vodě najdeme zastoupenou kyselinu laurovou, která má antibakteriální a antivirové účinky. Působí tedy jako obrana proti různým onemocněním, posiluje naši obranyschopnost. Dalším významným benefitem je zrychlování metabolismu. To má za následek rychlejší zpracovávání cukrů, které přijímáme ve stravě. Díky tomu máme víc energie, a organismus si tak dřív sáhne do našich tukových zásob. Pro svůj nízký obsah kalorií se kokosová voda podílí i na podpoře redukce váhy. Pokud jste zvyklí na sladké nápoje, zkuste vyměnit džus k snídani za kokosovou vodu. Svému tělu tak jen prospějete. V neposlední řadě podporuje správnou funkci kardiovaskulárního systému pro svůj vysoký obsah draslíku a hořčíku. Popíjení této lahodné tekutiny tedy snižuje riziko infarktu a reguluje krevní oběh.

Přistupujte k pití kokosové vody jako k ostatním iontovým nápojům. Je to zcela určitě výborný zdroj nepostradatelných látek pro náš organismus, které tak snadno doplníme a zaručíme rovnoměrnou hydrataci pro naše tělo. Zároveň od ní nečekejte zázraky. Zdravotní obtíže nebo nadváhu je potřeba řešit komplexním přístupem a změnou životního stylu, ne pouze zařazením jedné výjimečné potraviny nebo tekutiny.

Zdroje:

EHRMANN, Petr. Analýza pitného režimu ve výživě vysokoškolských studentů.

https://www.cyto.cz/blog/100-organic-kokosova-voda---proc-ji-pit-a-na-co-si-davat-pozor/

https://www.doplnvitamin.cz/clanky/kokosova-voda-a-jeji-prinos-pro-zdravi/

DRÁBKOVÁ, Tereza. Moderní mýty ve výživě a alternativním stravování. 2020.