„Jistotu, že se lidé respiračními viry nenakazí, jim zajistí pouze dvě poctivě dodržovaná opatření,“ říká Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a náš přední epidemiolog.

První opatření: vzdálenost

Základní ochranné opatření, které pomůže vyhnout se všem infekcím dýchacího ústrojí, je dostatečný odstup od jiných lidí. Od některých stačí dvoumetrový. Ovšem od lidí, kteří mají příznaky, kašlou a kýchají, je jistější čtyřmetrový odstup. „Kdo to zvládne dodržet, tak se respiračních nemocí téměř nemusí bát,“ konstatuje epidemiolog.

Kapénka může letět i osm metrů

Podle studie prováděné v době covidové pandemie

https://www.cebm.net/covid-19/what-is-the-evidence-to-support-the-2-metre-social-distancing-rule-to-reduce-covid-19-transmission/  mohou být pro snížení rizika nákazy covidem i dva metry rozestupu málo. „Menší vzdušné kapky s viry SARS-CoV-2 se mohou šířit až osm metrů koncentrovaně ve vydechovaném vzduchu infikovaných jedinců,“ konstatovali vědci. Kdo by chtěl být superopatrný, měl by se tedy od lidí držet v opravdu veliké vzdálenosti.

Bez cestování, kultury i obchodů

Takové odstupy lze ovšem v běžném životě dodržet jen stěží, protože si člověk musí nakoupit, musí cestovat hromadnou dopravou. Také se mnohdy vyskytuje se v uzavřených prostorách na kulturních akcích či v restauracích, kde odstup od jiných lidí nelze dodržet. „Problém představuje i výtah. A nelze se ani spolehnout na to, že lidé, kteří jsou nemocní, nechodí mezi ostatní lidi,“ říká docent Maďar

I zdravý člověk nás nakazí

Odstup dva metry je nutné dodržovat od všech lidí, nejen od cizích, ale i od těch blízkých, od dětí i vnoučat. K nákaze podle epidemiologa stačí někdy i několikavteřinový kontakt. Třeba když si babička či dědeček vezmu vnoučka na klín, nebo i když bude jen sedět vedle nich, už je to pro ně riziko. A co mnoho lidí neví: člověk, který nás může nakazit, nemusí mít sám projevy nemoci.

Druhé opatření: Bariéra na dýchacích cestách

Když člověk nemůže dodržet rozestup od lidí, musí si vzít respirátor a oddělit se od ostatních alespoň bariérou na dýchacích cestách. Ale v respirátoru se hlavně starším lidem velmi špatně dýchá. A pokud mají nějakou další nemoc, ať už dýchacího ústrojí nebo oběhového systému, nejsou schopni pohyb s respirátorem udýchat. Hodně to omezuje kvalitu jejich života. Mladší lidé, kteří to lépe zvládají, by ale na tuto ochranu dýchacích cest měli dbát co nejvíc.

Roušky se prodávají pětkrát více

Mnozí se v době covidové pandemie nepoučili, jiní naštěstí ano. Podle informací největší online lékárny v České republice zákazníci neváhají investovat do bariérové ochrany dýchacích cest v podobě účinnějších nano roušek. Nano roušky jsou sice třikrát dražší oproti běžným typům roušek, přesto se letos prodávají pětkrát víc než loni.

Nanotechnologie chrání nejlépe

Výhody nejrůznějších nanomateriálů pro ochranu dýchacích cest dokládají ostatně mnohé studie. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8959790/ „Nanotechnologie přináší výhody zejména v tom, že tyto materiály dokáží zachytit menší cizorodé částice než běžné roušky. Růst prodejů nano roušek potvrzuje, že lidé oceňují nové technologie, které poskytují lepší filtraci a ochranu v prostředí, kde stále hrozí respirační nákazy, ať už jde o Covid-19 nebo chřipku,“ říká Zdenka Morvai, farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

Zdroje:

Rozhovor s doc. Rastislavem Maďarem

https://www.cebm.net/covid-19/what-is-the-evidence-to-support-the-2-metre-social-distancing-rule-to-reduce-covid-19-transmission/

Tisková zpráva Lekarna.cz

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8959790/