Kde najdu hluchavku?
Hluchavka je malá nenápadná rostlinka s bílými nebo fialovými květy. Můžete ji najít v příkopech, na okrajích cest, v parcích nebo zahradách, kde se jí daří ve vlhkých a polostinných místech. Roste docela dlouho, a to od jara do podzimu. Je to plevelná rostlina, kterou si můžete vysít i u vás na zahradě mezi své oblíbené léčivky. Stačí, když si nasbíráte kvítky hluchavky a rozházíte je v místě, kde byste chtěli, aby se vám uchytila.
Jak na sušení a sběr hluchavky
Pokud bylinky běžně nesbíráte, u hluchavky nemůžete udělat chybu. Sbírat ji můžete během celého období květu, to znamená od května do září, a to nejlépe v dopoledních hodinách, kdy je hodnota obsažených účinných látek nejvyšší. Pro sušení sbírejte květ, listy nebo celou kvetoucí nať. Po utržení je potřeba hluchavku co nejrychleji usušit na suchém, dobře větraném místě. Naopak se vyvarujte přímému slunci. Celou nať můžete svázat a zavěsit, pokud na to máte prostor. Nejenže vám tak bylina krásně proschne, ale postaráte se tak vlastně o parádní výzdobu. Listy hluchavky mají podobné účinky jako květ, ale jsou vhodné pouze k zevnímu použití. Sušené bylinky pak uchovávejte v uzavíratelných nádobách, které ochrání jejich vůni a léčivé účinky.
S čím nám může pomoci?
· Zklidňující a protizánětlivý účinek – hluchavka pomáhá při léčbě zánětů. Zároveň je velkým pomocníkem při léčbě horních cest dýchacích, kašli nebo bronchitidě. Usnadňuje uvolňování hlenu při nachlazení, což oceníte především během podzimního a zimního období. Květ hluchavky lze použít při nespavosti a pro celkové zklidnění organismu. Využijete ji tedy v náročnějších a stresových obdobích.
· Harmonizuje trávení – ve chvíli, kdy většina z nás řeší zdravý životní styl, správné stravování a podíl makroživin ve stravě, určitě všichni oceníme fakt, že hluchavka také podporuje správné trávení, pomáhá při nadýmání a zklidňuje podrážděný žaludek. Díky svým mírným svíravým vlastnostem je také účinná při průjmech a střevních potížích. Čaj z hluchavky můžete užívat preventivně, pokud víte, že máte citlivější trávení. Pomůže ale i při náhlých žaludečních potížích.
· Pozitivní vliv na ženské zdraví – ne nadarmo se říká, že hluchavka je jednou z nejdůležitějších bylinek pro ženy. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou silice, třísloviny a flavonoidy, které působí příznivě na ženský organismus. Hluchavka pomáhá při zánětu vaječníků, zastavuje výtok a posiluje dělohu. Využívá se také při menstruačních potížích – harmonizuje nepravidelnou menstruaci, zabraňuje nadměrnému krvácení při menstruaci a tlumí menstruační potíže. Je vhodná i pro ženy, které procházejí obdobím menopauzy. Pomáhá zklidnit návaly horka a další nepříjemné příznaky tohoto období.
Jak hluchavku užívat?
Pro ty, kteří nemusí veškeré hořké a nedobré bylinné vývary, máme dobrou zprávu. Hluchavka je nejen mimořádně účinná, ale také chutná bylinka. Její mladé listy a květy můžete využít zastudena jako přísadu do salátů, polévek nebo pomazánek. Jemně nasekané listy mají mírně nasládlou chuť, která se skvěle hodí do jarních ovocných i zeleninových salátů. Květy hluchavky můžete využít i jako ozdobu do domácí limonády nebo na dezert. Nejúčinnější využití léčivých účinků hluchavky ale získáte v podobě bylinného čaje. Na jeden šálek postačí jedna lžička sušené hluchavky, kterou necháte 10 minut louhovat. Jako většinu bylinek i hluchavku můžete nechat macerovat v alkoholu a připravit si účinnou tinkturu, která se pak užívá v podobě několika kapiček denně.
Zdroje:
https://www.herbarka.cz/blog/hluchavka-bila-je-neznou-zenskou-pomocnici/46
https://www.salveo.cz/blog/2021/05/36-hluchavky-a-jejich-blahodarny-vliv-na
VLKOVÁ, Nikola. Charakteristika rostlin z čeledi hluchavkovité a analýza jejich antioxidačních vlastností. 2020.
ŠKORNIČKOVÁ, Zuzana, et al. Využití léčivých rostlin v gynekologii a porodnictví. Logos Polytechnikos, volume 1, issue: 6/2018, 2018.