1. Časté močení

Při onemocnění cukrovkou se naše tělo snaží zbavit nadměrné glukózy močením. To vede k častějšímu nutkání močit, a to zejména v noci. 

Nadbytečná glukóza, kterou cukrovkáři mají, se může dostat do moči. Tam pak přitahuje vodu, což vede k většímu objemu moči a také k častější potřebě močit. 

2. Zvýšená žízeň

Častější potřeba močit vede také k tomu, že pacienti s cukrovkou mohou pociťovat neobvyklé pocity žízně. Je to logicky proto, že čím více vody tělo ztrácí močením, tím více jí potřebuje přijmout pitím. 

3. Zamlžené vidění

Změny hladiny glukózy mohou způsobit otoky v tkáni očí. Tyto tkáně nám pomáhají soustředit se, pokud otečou, můžeme vidět rozmazaně. Když se pak hladina glukózy vrátí do rovnováhy, vidění se zase zlepší.

4. Změny na kůži

Některé kožní problémy mohou být také známku onemocnění diabetem 2. typu. Může jít o problémy s plísněmi nebo bakteriemi, svědění, suchá kůže nebo akné. 

5. Zhoršené hojení ran

Pokud se vám rány a modřiny hojí mnohem déle než obvykle, může se jednat o cukrovku. Diabetes může ovlivnit schopnost těla bojovat s infekcemi a zpomalit proces hojení, což může vést k častějším infekcím.

6. Neobvyklá únava

Nedostatečné zpracovávání glukózy v těle často vede k chronické únavě. Pokud totiž tělo nedokáže efektivně cukr přeměňovat v energii, budete se cítit unavení i přes dostatek spánku.

7. Častý hlad

Dalším příznakem cukrovky 2. typu může být také neustálý hlad. Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje, že tělo nesprávně reaguje na inzulin, nedokáže adekvátně zpracovat glukózu a to vede k neustálému hladu. 

8. Náhlá ztráta hmotnosti

Při cukrovce 2. typu může naše tělo začít pálit svaly a tuky k tomu, aby dostalo energii, kterou si neumí vzít z cukru. To vede k náhlé nechtěné ztrátě hmotnosti.

9. Opakující se infekce

Ženy s diabetem mohou mít častěji kvasinkové infekce v intimních partiích, protože kvasinky se mohou lépe množit v prostředí s vysokou hladinou glukózy.

10. Divný pocit v nohou nebo rukou

Necitlivost v rukou nebo nohou bývá způsobena vysokou hladinou cukru v krvi, která může poškodit nervy – to může vést k brnění nebo necitlivosti v končetinách. 

Pokud pociťujete jakýkoliv z příznaků, kontaktujte urychleně ošetřujícího lékaře, který stanoví testy, diagnózu a případnou léčbu. 

Zdroje: https://www.health.com/type-2-diabetes-signs-and-symptoms-6830102 https://diabetes.org/about-diabetes/type-2 https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpregu.00129.2012 https://www.ejohg.com/doi/pdf/10.5005/jp-journals-10018-1096 https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/diabetic-eye-disease