Při průjmu tělo ztrácí veliké množství tekutin. To že chvíli nejíme nás nijak zvlášť neohrozí, ale dehydratace neboli odvodnění je pro organismus obrovským nebezpečím. Kromě tekutin totiž tělo ztrácí také mnoho minerálních látek, zejména sodíku, a také spousty dalších. A jak tekutiny, tak minerální látky je nutné doplnit. „Při lehčí ztrátě tekutin jsou vhodné neperlivé minerálky s obsahem sodíku a slazené cukrem. Tekutiny je třeba doplňovat průběžným popíjením po troškách, případně dávkovat lžičkou,“ říká Věra Boháčová, nutriční terapeutka a spolupracovnice AquaLife Institutu.

Zajistěte tělu elektrolyty a cukr

Prvním léčebným krokem ke kompenzaci velké ztráty tekutin při průjmu a zvracení je orální rehydratační terapie, jak upozorňuje i odborný článek publikovaný na stránkách Nationaly Library of Medicine. Rehydratační roztok dodává tělu důležité elektrolyty, jako jsou sodík, hořčík, draslík a další, a také jednoduchý cukr glukózu.

Domácí roztok proti odvodnění

Rehydratační roztok si lze připravit i doma: v litru vody nechte rozpustit jednu čajovou lžičku soli a 8 čajových lžiček cukru. Můžete nápoj také ochutit trochou šťávy z pomeranče nebo grepu. „Rehydratační roztok vychlaďte, a pak po troškách popíjejte v množství 250-500 mililitrů během hodiny. Děti by měly během hodiny po malých doušcích vypít asi poloviční množství,“ dodává Věra Boháčová.

Cukr a bublinky žaludek dráždí

Zatímco radu, jak připravit dobrý rehydratační roztok, od lidí běžně nedostanete, doporučení dát si na průjem colu má po ruce každý. Jenže ouha, jak upozorňují odborníci, colové nápoje obsahují hodně cukrů a bublinky, které naopak žaludek mohou dráždit. Navíc nedodají žádné minerály, které tělo průjmem ztrácí.

Kofein vodu z těla vypuzuje

Kofeinové nápoje jako káva, čaj, colové limonády nebo energetické nápoje mohou ve skutečnosti riziko vzniku dehydratace zvýšit. Kofein člověka totiž nutí čůrat častěji, než by potřeboval, jak dokazují studie.

A to přispívá k celkové ztrátě tekutin, což při průjmu opravdu nepotřebujete.

Dejte si silně mineralizovanou vodu

Kromě rehydratačních roztoků se ztráty tekutin při průjmu podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutka ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, nejlépe nahradí minerálními vodami, či iontovými nápoji. Pro doplnění minerálních látek jsou nejvhodnější silně mineralizované vody, které obsahují především sodík, hořčík, vápník a draslík. Přesné složení minerálních vod, které lze použít k rehydrataci, najdete na stránkách AquaLife Institutu.

U zvracení si připravte lžičku

Pokud je průjem spojený se zvracením, je nutné i v tomto případě myslet především na pravidelný přísun tekutin. Jak to ale udělat, když se člověku při spolknutí čehokoliv zvedá žaludek? „Nápoje by měly být chladnější a podávány nejprve po lžičkách nebo menších doušcích,“ radí Lucie Růžičková.

Zdroje:

https://www.goodrx.com/conditions/diarrhea/what-to-drink-for-diarrhea

https://www.aqualifeinstitute.cz/pitny-rezim/klasifikace-a-slozeni-balenych-mineralnich-vod

Rozhovor s nutričními terapeutkami Věrou Boháčovou a Lucií Růžičkovou

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9464461/

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3676152/