Některé potraviny a nápoje mohou negativně interagovat s určitými léky, poctivě si tedy přečíst příbalový leták je pokaždé nutností. Co se ovšem v těchto pokynech většinou nedozvíte je to, čím léky zapíjet. Samozřejmě, zapíjet jakékoliv léky alkoholem není nikdy dobrý nápad, věděli jste ale například, že by se léky neměly zapíjet ani citrusovou šťávou? Toto jsou nápoje, kterými byste léky nikdy zapíjet neměli.

Šťávy z grepu a dalších citrusů

Grepová šťáva má schopnost blokovat enzym CYP3A4, který se podílí na metabolismu mnoha léků. To může vést k hromadění léků v těle a v krvi a zvýšenému riziku vedlejších účinků. Tento účinek mají do určité míry i pomeranče, citrusy nebo brusinky. K zapíjení léků tedy raději opravdu používejte jen čistou vodu. 

Kofein

Kofein může ovlivnit účinky některých léků, například zvyšovat jejich stimulační účinky nebo ovlivnit metabolismus léků v těle. Proto není vhodné zapíjet léky kávou, energetickými nápoji nebo černým čajem.

Mléčné produkty 

Mléko a mléčné produkty se nedoporučují zejména k zapíjení antibiotik. Mléčné produkty mohou snižovat účinnost antibiotik, protože vápník v mléce může vázat na antibiotika a tvořit s nimi nerozpustné komplexy.

Bylinkové čaje

Ovocných čajů se nemusíte obávat, ovšem některé bylinky mohou negativně interagovat s určitými druhy léků. Příkladem je lékořice, která může ovlivnit účinnost některých diuretik a léků na vysoký krevní tlak, nebo třezalka, která není vhodná při léčbě antidepresivy. 

Nápoje s vysokým obsahem minerálů a vitamínů

 Podobně jako mléko, mohou i jiné nápoje obohacené o vitamíny nebo minerály interagovat s některými léky. Je důležité si být vědom možných interakcí a konzultovat je s lékařem nebo lékárníkem.

Vždy je nejlepší užívat léky s velkým množstvím vody, pokud vám lékař nebo lékárník nedoporučí jinak. Voda je bezpečná a pomáhá zajistit, že léky jsou správně absorbovány. Před zahájením jakékoliv nové léčby nebo při změně stravy či životního stylu je důležité konzultovat s lékařem o možných interakcích s vašimi léky. Místo zbytečného experimentování se raději poraďte s odborníkem.

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16048354/ https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-drug-interactions-with-foods-and-drinks/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12951492/