V čem tkví síla černého bezu
Černý bez se pyšní širokým spektrem pozitivních účinků na naše zdraví, a je proto využíván už po staletí. Je to velmi známá česká bylina, ale vlastně se jedná o keř a pro své léčivé účinky je využíván úplně celý – od kůry až po květ. Proto se není čemu divit, že je nazýván stromem života. Pokud se v minulosti chtělo někomu požehnat, byl posypán květem černého bezu. Ale v čem vlastně tkví taková síla? Květy černého bezu obsahují silici, draselnou sůl, vápník, sulfáty a slizy. Listy jsou plné vápníku a plody obsahují 19 organických kyselin, především kyselinu citronovou.
Příznivé účinky květu černého bezu
Bezové květy rozpoznáte na dálku. Ta omamná vůně si vás k sobě přitáhne. Proto není těžké si už na jaře pár květů natrhat a usušit. Usušené květy černého bezu by totiž neměly chybět v žádné domácí lékárničce. Běžně se vývar nebo macerát z květu černého bezu využívá při nachlazení, horečce nebo chřipce. Zároveň působí močopudně, takže je skvělý při jarní detoxikaci organismu. Obraťte se zpět k základům i u něčeho takového, jako je očista těla. Květ černého bezu by při ní totiž rozhodně neměl chybět. Květy černého bezu se používají také ke zklidnění žaludečních potíží, zmírnění nadýmání a podpoře trávení. Po čaji z bezového květu sáhněte při žaludečních nevolnostech. Pro svůj obsah flavonoidů je známý také kvůli svým protizánětlivým účinkům. Záněty močových cest vás už nemusí dále trápit, pokud doma budete mít po ruce tu správnou bylinku.
Bezinky – zázračné černé bobulky
Rozhodně nesmíme zapomenout ani na černé bobulky, které se na keři vyrojí po odkvětu bílého aromatického květu. Vypadají trochu jako borůvky a svádějí k tomu, abyste je ochutnali. Pozor, syrové plody černého bezu jsou ale jedovaté. Sníst můžete opravdu jen malé množství. Léčivé účinky plodů se využívají v podobě sušených nebo tepelně upravených plodů – například ve formě šťáv, likérů, kompotů nebo sirupů. Léčení pomocí plodů černého bezu probíhá i tak docela opatrně a pouze v malém množství. Pomáhají při bolestech svalů, zubů nebo páteře. Plody jsou plné vitaminu C, proto je bez velmi účinný na posílení imunity. Z plodů černého bezu se připravují i povidla. S jejich konzumací musíme být ale také velmi opatrní – stačí přibližně 2 lžíce denně, ale pouze po určitou dobu, pak je potřeba dát si pauzu, protože předávkování plody černého bezu může vyvolat nevolnost a průjem. Většina lidí pak zapomíná na listy černého bezu, ze kterých se připravují různé mastičky pomáhající při akné, ekzémech, revmatismu a různých dalších neduzích.
Co si z bezu můžete připravit?
Na jaře vám domov provoní limonáda nebo sirup z květů černého bezu. Ve spíži můžete mít připravený i macerát, který pomůže například na zácpu. Odvar z černého bezu pak využijete na chrapot, záněty dásní nebo inhalaci. Žádné jaro byste se neměli obejít bez limonády nebo sirupu. Pokud by na vás byl sirup přece jen dost sladký, můžete si ho po lžičkách přidávat do smoothie nebo čaje. Čaj z bezu si připravte, pokud se cítíte oslabeni, potřebujete se pořádně vypotit a potýkáte se s nějakou chřipkou. Nebojte se ho kombinovat s medem a citronem. Taková bezová limonáda není nic jiného než kopa ledu s vodou z vodovodu a trochou ovoce a cukru. A pokud si chcete květ bezu uchovat v co nejvíce podobách, připravte si z něj bezový ocet, který využijete například jako zálivku do letních zeleninových salátů.
Zdroje:
https://www.jimejinak.cz/cerny-bez-je-lecivy-od-kvetu-az-po-kuru/
HAMPLOVÁ, MUDr Alena. Čarovný černý bez. 2018.
https://www.sonnentor.com/cs-cz/recepty-a-tipy/rady-a-tipy/cerny-bez-magicka-lecivka