Co způsobuje křeče v nohách?

Ačkoliv mohou mít křeče mnoho různých vysvětlení a příčin, mezi nejběžnější důvody, proč křeče vznikají, patří tyto:

Nedostatek minerálů

Nerovnováha důležitých minerálů, jako jsou draslík, hořčík a vápník, může vést k svalovým křečím. Tyto minerály jsou důležité nejen pro správnou funkci svalů, a jejich nedostatek může svaly zneklidnit.

Dehydratace

Nedostatečný příjem tekutin, zvláště při vyšší fyzické aktivitě nebo v horkém počasí, může způsobit dehydrataci a následné křeče. Svalové buňky potřebují dostatečné množství vody k efektivnímu fungování.

Nadměrné cvičení

Intenzivní nebo neobvykle intenzivní fyzické aktivity mohou přetížit svaly a vést ke křečím. Zvláště když svaly nejsou na danou zátěž zvyklé nebo nebyly před cvičením dostatečně zahřáté.

Špatná cirkulace

Omezený průtok krve do nohou může také způsobit křeče. To může být způsobeno sedavým způsobem života, určitými zdravotními problémy nebo nošením příliš těsného oblečení.

Léky

Některé léky, jako určitá diuretika používané k léčbě vysokého krevního tlaku, mohou vést ke ztrátě minerálů a dehydrataci, což samozřejmě také zvyšuje riziko křečí. Křeče mohou také způsobovat některá antiepileptika.

Křeče v nohách v noci

Mnoho lidí se s křečemi setkává hlavně v noci, kdy je bolesti budí ze spaní a nutí vstát z postele. Za náhlé noční křeče v nohách nejčastěji může sedavá práce, špatné postavení či držení těla, přetěžování svalů nebo dokonce problém s ledvinami. 

Babské rady na křeče v nohách

Cviky na křeče v nohách

Pokud vás postihne křeč v nohách, nejlepší, co můžete udělat, je postavit se, propnout lýtkový sval a z chodidla udělat fajfku. To by mělo křeč účinně zastavit.

Masáž

Místo, ve kterém chytnete křeč je vhodné také silně promasírovat rukama. Pomůže to zlepšit cirkulaci krve a místo přestane po chvíli bolet.

Horká koupel

Dobře také fungují teplé obklady nebo horká koupel. Teplo taktéž pomůže rozproudit v bolestivém místě krev a ulevit tak od křeče.

Plavuň vidlačka

Některé babské a bylinářské rady doporučují použití natě z plavuně. Stačí ji dát do plátěného sáčku, promačkat a přiložit na místo, kde se křeč vyskytuje, ideálně přes noc.

Kdy navštívit lékaře

I když mnoho babských rad může poskytnout úlevu, je důležité pamatovat si, že pokud jsou křeče časté, velmi bolestivé, nebo pokud máte podezření na závažnější zdravotní stav jako příčinu křečí, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Pouze lékař může stanovit přesnou diagnózu a zjistit, odkud křeče pochází.

Zdroje: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14170-leg-cramps https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/diagnosis-treatment/drc-20350825