Doplňovat vitamíny, mýt si ruce, pravidelně dezinfikovat domácnost. To jsou obecné zásady, které všichni známe. Obzvlášť velkou pozornost jsme jim začali věnovat s nástupem celosvětové pandemie covidu, který už je s námi aktuálně několik let. Opatření a výstrahy se neustále mění, základní obezřetnost však zůstává. Když totiž pomineme všechny ty omikrony, krakeny, delty a další mutace tolik nechtěné epidemie, faktem zůstává, že v zimě jsme opravdu náchylnější k respiračním onemocněním.

Proč tomu tak je? Jednoduše řečeno se nepřátelské bakterie a viry dostávají do těla ve velké míře nosem. Podle studie, která vyšla v časopisu The Journal of Allergy and Clinical Immunology, proti nim buňky v nose zbrojí imunitní reakcí, jenže v nižších teplotách je tato obranná reakce slabší.

Podpořte obranyschopnost solným roztokem

Prevence je základ, slyšíme to ze všech stran. Výplach nosu solným roztokem je nejenže rychlý a levný způsob dezinfekce dýchacích cest, ale také velmi účinný. Na přípravu fyziologického solného roztoku budete potřebovat:

1. Konvičku na výplach nosu.

2. Sůl, nejlépe mořskou, v poměru 2,7 g na 300 ml vody.

3. Převařenou vodu zbavenou chloru, tedy odstátou, která bude odpovídat teplotě lidského těla. Jinými slovy, když do vody strčíte prst, nebude vás ani pálit, ani studit.

Postup:

Připravte si solný roztok a ústí konvičky přiložte k nosní dírce. Dýchejte ústy! Bradu přitiskněte k hrudi, hlavu na stranu. Takto si opatrně nad umyvadlem prolijte polovinou roztoku nejprve jednu nosní dírku, poté druhou. Mezitím se vysmrkejte. Tento výplach stačí provádět jednou denně, při akutních obtížích víckrát.

Domácí dezinfekce nejen proti covidu

Naštěstí už dezinfekce není nedostatkovým zbožím, jako tomu bylo během nástupu epidemie. Stačí zaběhnout do obchodu a můžete nakupovat. Jenže i tady můžeme narazit na mnoho otázek, které si teď zodpovíme.

Není dezinfekce jako dezinfekce

V první řadě je třeba si uvědomit, že je rozdíl mezi dezinfekcí na ruce a tou, kterou doma otřete kliku od dveří. Dezinfekce vhodné na ruce obsahují látky, jež chrání kůži před vysušováním. Naproti tomu pro dezinfekci ploch jsou vhodné ty s antikorozní přísadou, záleží na tom, jak a na co je aplikujete.

Jak vyrobit domácí dezinfekční sprej na ruce?

V první řadě potřebujete vysokoprocentní alkohol. Obyčejná vodka vám ovšem stačit nebude. Hledejte podle WHO (Světová zdravotnická organizace) a CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) alkohol minimálně 60 %, lépe však 70 %. Pak už by teoreticky stačila jen voda, ale to je trochu nuda, takže doporučujeme přidat na přilepšenou další ingredience, třeba voňavé esenciální oleje. Skvělý je například tea tree oil, máta, hřebíček, levandule nebo citron či grep. Fantazii se meze nekladou. Přesný poměr by vypadal následovně:

1. Lahvičku o objemu 100 ml naplňte ze dvou třetin vysokoprocentním alkoholem.

2. Přidejte 30–40 kapek zvolených esenciálních olejů.

3. Zbytek objemu doplňte aloe vera gelem nebo glycerinem, pokud možno rostlinným.

4. Protřepejte a máte hotovo. Jestliže máte lahvičku větší, množství surovin znásobte.

Jak vyrobit domácí dezinfekční sprej na povrchy?

Upatlané kliky, vypínače, úchytky, i to jsou časté nosiče virů a bakterií. Mnohdy na nich dokážou vydržet v řádech hodin i dní. My se pak můžeme cákat dezinfekčními spreji sebevíc, ale stačí jedna cesta do koupelny, kdy se následně poškrábeme v koutku úst a nákaza je na cestě! Vyzrajete nad ní tak, že tyto povrchy nezapomenete průběžně otřít. Sáhnout opět můžete po kupovaném produktu, anebo postupovat podobně jako při výrobě spreje na ruce. Vynechat můžete v tomto případě esenciální olej i pečující gel a nahradit tyto složky tříprocentním peroxidem vodíku.

Nezbývá než na závěr dodat stále dokola omílanou radu, která vás z toho všeho bude stát nejmenší úsilí, a tou je pravidelné a poctivé mytí rukou. Na to potřebujete jen teplou vodu, mýdlo a dvacet vteřin svého času.

Zdroj:

  • https://www.lekarna.cz/clanek/vyplach-nosu-ucinna-alternativa-pri-prevenci-a-mirneni-priznaku-rymy/
  • https://www.denik.cz/zdravi/koronavirus-dezinfekce-omikron-20220203.html
  • https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/domaci-prirodni-desinfekce-proti-virum-i-bakteriim-b427.html