Podařilo se konečně objevit „zázračný“ prostředek k boji s obezitou či nadváhou, kterými trpí už dvě třetiny Čechů? V každém případě je potvrzeno, že lékaři mají poprvé v dějinách medicíny k dispozici prostředky, jež dokážou spolehlivě a výrazně napomoci pacientům ke snížení hmotnosti.

Působí lék, či zhubnutí?

Světem vítězně táhne zejména přípravek Wegovy od firmy Novo Nordisk. Nedávno dokončená klinická studie, která po dva roky sledovala 17 064 pacientů s nadváhou a onemocněními oběhové soustavy, totiž prokázala, že tento lék určený primárně na hubnutí dokáže také snižovat riziko srdečního infarktu, mrtvice a vůbec komplikací souvisejících s kardiovaskulárními onemocněními. A to v průměru o neuvěřitelných 20 procent, v případě infarktu dokonce o 28 procent!

Nepochybně proto, že pacienti užívající Wegovy ztratili zhruba deset procent své hmotnosti (podle jiných studií ale i třináct až patnáct), kdežto v případě kontrolní skupiny užívající placebo šlo jen o necelé jedno procento. U konzumentů Wegovy došlo také k poklesu krevního tlaku, snížení hladiny cukru v krvi, zmírnění dušnosti, únavy, otoků, bolestí kloubů a k dalším, zdraví prospěšným změnám.

Doktorka Ania Jastreboffová, ředitelka Yale Obesity Research Center, k tomu pro CNN řekla: „V dohledné budoucnosti budeme moci léčit obezitu a zároveň i nemoci, které s ní souvisejí, třeba vysoký tlak, cukrovku 2. typu či zvýšený cholesterol. Výsledky používání Wegovy jsou jednoznačné.“

Není přitom zcela jasné, zda lze báječné účinky léčby řady civilizačních neduhů připsat přímo na vrub Wegovy, či jde spíše o vliv samotného snížení tělesné váhy. Nebo o kombinaci obojího? V praxi je to však dost jedno, hlavně, že lék skvěle zabírá.

Výrobce nestačí dodávat

Nežádoucí účinky zkoumaného léku se ukázaly jako velmi zřídkavé a málo závažné, šlo o nevolnost, průjem či zvracení, výjimečně o potíže se žlučníkem. Budou však jistě zapotřebí další testy. Zmiňovaná studie totiž zahrnuje pouze pacienty, u nichž se už projevilo kardiovaskulární onemocnění. Teď je důležité zjistit, zda Wegovy (a další obdobné látky) může působit také preventivně.

Problémem rovněž je, že pouze 3,8 procenta všech účastníků studie byli černoši a jen 28 procent byly ženy. Není ani jasné, zda si pacienti udrží úbytek hmotnosti i po vysazení léku; pravděpodobně nikoli. Výrobce tedy předpokládá, že jeho medikament bude součástí „chronické terapie“ a bude nutné ho užívat dlouhodobě, což je jistě z jeho hlediska dobrá zpráva. Přes tyto otevřené otázky se ale Wegovy stala senzací a výrobce jí nestačí na světové trhy dodávat dostatek.

Obrovský zájem o lék je především v USA, a to i přesto, že si ho lidé s méně kvalitním zdravotním pojištěním musejí platit: měsíční dávka stojí v přepočtu asi 30 000 Kč. Lék se podává postupně ve stále silnějších dávkách. Aby výrobce dokázal uspokojit potřeby už „zavedených“ pacientů, musel proto dokonce snížit objem produkce počátečních dávek léku, jelikož hrozilo, že by neměl dostatek účinné látky pro výrobu navazujících silnějších verzí.

Podle výrobce léku Novo Nordisk je na světě 64 milionů lidí postiženo srdečním selháním, tedy stavem, kdy srdce nedokáže do organismu pumpovat dostatečné množství krve. Čtyři pětiny pacientů s tímto problém v USA rovněž trpí nadváhou či obezitou. A právě pro ně je nový prostředek pravým požehnáním. Až dosud se v jejich léčbě používaly hlavně léky na odvodnění organismu, které vlastně působí jen močopudně a dokážou pouze dočasně zmírnit příznaky choroby.

Injekce dá pocit sytosti

Konkurentem Wegovy se vloni v listopadu stal čerstvě v USA schválený prostředek na obezitu Zepbound od firmy Eli Lilly. Oba tyto léky vycházejí z už dříve zavedených medikamentů Ozempic a Mounjaro určených pro léčbu cukrovky 2. typu, které se však nyní také „off-label“ používají proti obezitě. Wegovy a Ozempic mají účinnou látku semaglutid, Zepbound a Mounjaro pak mírně odlišnou látku tirzepatid.

Obě látky – velmi zjednodušeně řečeno – úspěšně napodobují hormony, které v lidském organismu stimulují produkci inzulinu, podporují pocit sytosti, a zároveň tak snižují chuť k jídlu. Vesměs jde o injekce, které si jednou týdně pacienti sami píchají, což prý nepřináší žádné potíže.

Problém je ovšem v tom, že podle vedení Novo Nordisk (Wegovy) bude trvat ještě několik let, než se podaří uspokojit poptávku po jejich přípravku. Konkurenční Eli Lilly (Zepbound) proto už investovala čtyři miliardy dolarů do stavby dvou nových výrobních závodů v Severní Karolíně, aby od počátku tohoto roku zdvojnásobila produkci „zázračného“ medikamentu. Jde o supermoderní podniky, které využívají robotizaci i umělou inteligenci a pracují 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Syntéza účinné látky tirzepatidu je složitá věc a zabere několik měsíců, a proto se výroba zvyšuje pouze postupně.

Potíž je také v tom, že pacienti často látku neberou v postupně se zvyšujících dávkách, jak výrobce předpokládal, ale zůstanou na některém ze stupňů síly léku, aby „měli rezervu do budoucna“. S tím však výroba nepočítala.

Vzhledem k přemíře poptávky rovněž stojí před lékaři nová dilemata: předepsat lék člověku, který ho potřebuje z důvodů zdravotních, nebo i tomu, kdo jen chce zhubnout? Není asi náhoda, že se přípravku občas přezdívá „hollywoodský“.

Zcela nedostatkové jsou léky na snížení váhy v bohatých oblastech USA, třeba v lékárnách na Manhattanu se ani neohřejí, okamžitě jsou vykoupeny. Pro představu o rozsahu věci: jen preparáty Ozempic a Wegovy byly vloni v červenci předepsány zhruba 2,5 milionu Američanů a tento počet neustále narůstá. Pořád je to však málo.

Navíc se ozývají hlasy, podle nichž je distribuce léků „rasistická“, protože upřednostňuje bohaté bílé vrstvy obyvatel, zatímco by preparáty měly být podle nějakého klíče dostupné i černochům, Hispáncům a dalším chudším menšinám. Základní veřejné zdravotní pojištění, jež tito lidé většinou mají, ale léky na hubnutí nepokrývá, a tak jsou nedostupné zejména pro černochy, přestože ti se potýkají s obezitou a cukrovkou v průměru více než zbylé části populace.

V každém případě se však investice do výroby „zázračných“ medikamentů nyní považuje za nejlepší možné uložení peněz. Podle odhadů odborníků by měly léky na obezitu jen do roku 2035 zaznamenat celosvětové tržby ve výši více než 100 miliard dolarů…

Zdroje:

Květy 52

https://www.novonordisk.cz/content/dam/nncorp/cz/cs/vpois/OBE/Wegovy_SPC.pdf

https://medicine.yale.edu/news-article/ysm-announces-creation-of-obesity-research-center/