„Na refrakční chirurgii je nejkrásnější okamžik, když se pacienti po zdařilé operaci znovu podívají na svět. Ze dne na den je dokážeme zbavit brýlí, bez nichž neviděli ani na budík nebo na důležité věci v domácnosti či na ulici,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky v Praze, která provedla už na deset tisíc operací. Zažila cestu od skalpelu k nejmodernějším laserovým přístrojům, od utrpení k bezbolestnosti, od „neoperovatelných“ problémů k takřka rutinní schopnosti navrátit pacientovi zrak v excelentní kvalitě. Jen málokterý medicínský obor udělal tak obrovský krok vpřed.

Brýle, čočky, operace

Co dnes oční zákroky dokážou? U mladých lidí jde nejčastěji o refrakční laserové operace, které umějí pacienty zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu, následně i brýlí a kontaktních čoček. U seniorů je nejfrekventovanějším zákrokem odstranění šedého zákalu, kdy je zakalená přirozená čočka nahrazena novou, umělou. Společně se šedým zákalem dnes oční chirurgové umějí odstranit i dioptrie na všechny zaostřovací vzdálenosti – tedy jak na čtení, na počítač, tak do dálky – současně. I ve velmi pokročilém věku máte díky prémiové nitrooční čočce možnost vidět jako dříve. Zákroky jsou navíc am- bulantní, rychlé, bezbolestné a prakticky druhý den se lidé vracejí do běžného života se zrakem jako zamlada, bez brýlí.

Nic proti nim, brýle se svého času staly skutečně převratným vynálezem. Už římský filozof a dramatik Seneca využíval pro zvětšení písma kouli naplněnou vodou a ve 13. století se objevil první prototyp brýlí. Revoluci později způsobil český rodák Otto Wichterle, jemuž je přisuzován vynález kontaktních čoček. Přesto používání těchto korekčních pomůcek nemusí být ideálním řešením pro každého. Lidem skla na nose při mnoha činnostech překážejí, omezují zorné pole, pro někoho jsou poměrně drahé a jiní mají pocit, že jim nesluší. Kontaktní čočky zase ne každý snese. Operace zbavující dioptrií se proto pro mnoho lidí stala snadným a rychlým řešením, jak se z těchto potíží vymanit.

Je tolik možností. Jak vybrat?

Každému, kdo uvažuje o operaci očí, se honí hlavou spousta otázek. Komu svěřím operaci svého nejcennějšího smyslu? Opravdu je pro mě operace vhodná či nezbytná, nebo jde především o byznys? Je skutečně výhodné, pokud si připlatím za „lepší“, nebo by byl výsledek stejný i s výkonem, na který přispívá pojišťovna? Bude to bolet? Lékař říká, že ne, známá ale tvrdí něco jiného… Oslovili jsme několik odborníků s dlouholetými zkušenostmi, abychom našli odpovědi alespoň na některé z nich.

Jak vybrat to správné pracoviště? Když jde o zdraví, opravdu se nevyplatí volit kliniku jen podle ceny zákroků. Je-li velmi nízká cena jediným vodítkem a třeba chybí dostatečné množství pozitivních referencí, můžete si výběrem způsobit nepříjemné a vleklé zdravotní komplikace. Nápadně nižší cena totiž vesměs nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči. Zjistěte si, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět. Určitě se také ptejte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co poskytuje záruku. To všechno totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění v budoucnu.

Pokud půjdete na nitrooční operaci, zajímejte se o možnosti, jaké umělé čočky klinika nabízí a o jak kvalitní implantát se jedná. „Nejlepší je hydrofobní akrylát nebo hydrofilní akrylát s hydrofobním povrchem, ty vykazují nejlepší dlouhodobou čirost materiálu. Doporučuji také zeptat se na producenta čoček a ověřit si, jestli jde o renomovaného výrobce používaného ve světě v širším měřítku s dobrými pooperačními výsledky. Napovědět může rovněž země původu čoček,“ vypočítává například MUDr. Lucie Valešová.

Operací to nezačíná

O kvalitě kliniky může podle renomovaných odborníků ledacos napovědět už samotné předoperační vyšetření. To by mělo být důkladné, prohlídka standardně trvá dvě až tři hodiny a její součástí by vždy mělo být rozkapání očí. Díky němu dojde k rozšíření zornic a následně je možné pomocí štěrbinové lampy prohlédnout oční pozadí. Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je tak může porovnat s předem naměřenými dioptriemi a odhalit skrytou oční vadu.

V rámci předoperačního vyšetření také můžete s lékařem konzultovat své případné obavy. Představa, že vám někdo „řeže“ při vědomí oko, může skutečně budit hrůzu. Lékaři se však shodují, že díky laseru se žádné ostré nástroje nepoužívají. Dokonce i šedý zákal lze dnes operovat za pomoci laseru LenSx, jehož přesný paprsek úplně nahrazuje skalpel. Odstranit krátkozrakost a astigmatismus je navíc v České republice možné díky nejrychlejšímu laseru světa, který na oko působí jen deset sekund. „Výrazně se tím zkrátí čas takzvané sukce, tedy přisátí laseru, která je důležitá pro spolupráci pacienta. Pacienti se totiž před výkonem často strachují, zda dokážou v určité fázi výkonu zafixovat pohled do jednoho místa a dobře spolupracovat. Díky dobré komunikaci s operatérem to nakonec nebývá problém. Každopádně výrazně zkrácená doba přisátí laseru na oko přispěje k tomu, že tato obava už bude zcela irelevantní,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Zákrok probíhá na pohodlném lůžku, oční víčko přidržuje pružný fixátor, takže se nemusíte obávat, že mrknete. Laserové přístroje se navíc umějí případným pohybům oka přizpůsobit, proto prý opravdu stačí, když budete v klidu ležet a dodržovat pokyny lékaře. Přístroj má také ambientní osvětlení přispívající k větší psychické pohodě. A „na uklidněnou“ dostávají pacienti například na této klinice do rukou plyšáka.

S klidem, bez rýmy a oparu

V den operace byste neměli být nachlazení ani mít opar. Nepoužívejte mastný krém, řasenku a jiná líčidla. Nezapomeňte sluneční brýle a na zákrok přijďte včas. Ujme se vás sestřička, která vás na operaci připraví, a abyste během ní necítili žádnou bolest, do očí vám nakape znecitlivující kapky. Těsně před zahájením zákroku by vás měl lékař ještě jednou seznámit s tím, co vás čeká, a pak už zamíříte na sál.

Odstranění dioptrií laserem probíhá ambulantně a pacient může jít po kontrole domů. Oči se nepřelepují, ale přibližně tři až čtyři hodiny je člověk výrazně světloplachý, proto ty tmavé brýle. Oči mohou krátce po zákroku pálit či slzet, často se pacienti odpoledne chvíli prospí. Když se cítí dobře, mohou se už večer dívat na televizi.

„Důležitá je pooperační léčba a pravidelné kapání kapek s antibiotiky a kortikoidy, které zlepšují hojení. Mimo dobu spánku se kape po třech hodinách. Také je důležité kapání umělých slz, které oko zvlhčují, aby rekonvalescencí prošlo co nejlépe,“ popisuje Lucie Valešová pooperační průběh. Druhý den přichází pacient opět na kontrolu. U laserových zákroků prováděných femtosekundovým laserem se lze třetí den po zákroku vrátit do práce. Pouze pokud máte zaměstnání v prašném prostředí nebo těžší fyzickou práci, doporučuje se týden až deset dní klidového režimu. Po týdnu je také již možné sportovat.

Zdroje:

Květy 2023-27

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK488015/

https://med.stanford.edu/eyelaser/CurrentClinicalTrials.html