Srdce je svalová pumpa, která pracuje dvacet čtyři hodin denně. Nikdy neodpočívá a jede naplno, i když zrovna spíme. Bije asi 60–80x za minutu a přepumpuje 4,5–5 litrů krve za minutu. Na svědomí má ale třeba i silné bušení tehdy, když cítíme strach, paniku nebo radost. Srdce je zkrátka hnacím motorem celého těla, a když se porouchá, nastává problém. Mezi nejčastější choroby, které mohou naše srdce postihnout, patří ischemická choroba srdeční, která může vyústit až v infarkt myokardu, poruchy převodního systému srdečního či hypertenzní onemocnění srdce.

Jak srdce chránit?

Jak o tento životně důležitý orgán správně pečovat? Nejdůležitější je samozřejmě vyhnout se kouření, nadměrnému stresu a zařadit dostatek pohybu. „Srdci nesvědčí ani obezita a obecně přejídání se, nevhodná a nevyvážená strava, vysoká konzumace alkoholu a sedavý způsob života,“ vysvětluje MUDr. Michaela Kalousová, kardioložka z kliniky Canadian Medical. Na funkci našeho srdce však mají vliv i faktory, které ovlivnit nemůžeme, jako je věk, pohlaví nebo rodinná anamnéza. „V případě diagnostikování srdeční choroby je nutné dodržovat léčbu nastavenou ošetřujícím lékařem, jinak hrozí mnohé zdravotní komplikace a v krajním případě až smrt,“ dodává.

Pozor na varovné signály těla

Onemocnění srdce si v mnohým případech nemusíme ani všimnout, bývá totiž často skryté, bez příznaků anebo s příznaky, které jako laici mylně přisuzujeme jiným nemocem. Mezi nejčastější varovné symptomy patří dušnost, takže na to si dejte pozor. Dále se objevuje bolest na hrudi, nepravidelný tep, únava, otoky nebo nechutenství. Čas hraje důležitou roli při odhalení nemocí srdce a následné léčbě.

„Důležité je onemocnění včas rozpoznat a zachytit. Proto by měl pacient podstupovat pravidelné preventivní prohlídky a nečekat na první příznaky. Přínosná jsou v rámci prevence také laboratorní vyšetření, díky kterým můžeme zjistit zvýšené rizikové faktory k onemocnění srdce a cév, jako je například cukrovka, vysoký cholesterol nebo hladina kyseliny močové,“ říká MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka z EUC Kliniky Praha.

Otestovat srdce v laboratoři

Pokud máte například v rodině nepříznivou anamnézu, stojí za to nechat se vyšetřit na případné onemocnění srdce a cév. Lékař vám provede odběr krve, který se provádí většinou v ranních hodinách a nalačno. Před odběrem by pacient neměl alespoň 12 hodin jíst ani kouřit. Doporučuje se také vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky jsou k dispozici obvykle již následující pracovní den.


10 rad pro zdravé srdce

- Upravte svůj jídelníček. Jezte co nejvíce přirozených potravin, zeleniny a ovoce, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Snižte příjem soli a cukru. Jídelníček bohatý na sůl může přispívat k vysokému krevnímu tlaku, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku srdečních chorob.

- Dejte si pozor na polotovary a jídla z fastfoodu, ve kterých je soli přemíra.

- Udržujte si zdravou váhu. Obzvlášť nebezpečný je tuk v oblasti břicha, který souvisí s vysokým krevním tlakem a hladinou cholesterolu v krvi, což jsou dva hlavní rizikové faktory při rozvoji srdečně-cévních onemocnění.

- Nebojte se zdravých tuků. V rámci prevence srdečních onemocnění je hlavně důležité vyhnout se ztuženým a přepalovaným tukům, naopak vhodné je zařadit tuky „zdravé“, tedy nenasycené mastné kyseliny známé jako omega-3. Najdete je v tučných rybách, lněném semínku nebo konopném oleji.

- Nekuřte.

- Omezte alkohol. Vysoký příjem alkoholu může vést k vysokému krevnímu tlaku, srdečnímu selhání nebo mrtvici. Maximální denní množství by mělo být v podobě jedné skleničky vína či piva.

- Vyvarujte se stresu. Stres zažíváme všichni, ale patří mezi možné spouštěče srdečních onemocnění, včetně infarktu myokardu. Naučte se s ním proto pracovat a pravidelně relaxujte.

- Dostatečně spěte. Pokud budete dlouhodobě podceňovat kvalitní spánek, vystavujete se zvýšenému riziku srdečně-cévních onemocnění bez ohledu na věk, váhu a životní styl.

- Myslete na prevenci a nechte si pravidelně zkontrolovat krevní tlak, hladinu cukru a hladinu cholesterolu v krvi.

- Hýbejte se. Srdce je sval a je potřeba ho trénovat. Fyzická aktivita přispívá ke zlepšení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a krevních tuků, ale i ke kontrole tělesné hmotnosti. To vše jsou faktory, které ovlivňují zdraví našeho srdce.

Zdroje:
https://botanic.cz/magazin/tipy-pece-o-srdce

https://world-heart-federation.org/

https://www.czso.cz/csu/czso/temer-tretina-cechu-umira-na-nemoci-srdce

https://www.nzip.cz/clanek/912-srdce-struktura-a-funkce