Voda je základní složkou našeho těla, a tvoří asi 50 - 70% tělesné hmotnosti. Pomáhá nám odstraňovat odpadní látky z těla pomocí potu, moči nebo stolice, udržuje normální tělesnou teplotu, lubrikuje a chrání klouby a přenáší živiny a kyslík do buněk v těle.

Zdroj: Youtube

Denně každý člověk vyloučí pocením, dýcháním a močením asi 8-12 sklenic vody. Platí tedy, že bychom měli alespoň takové množství vody přijmout denně. Doporučený příjem vody je ovšem velice individuální a závisí na mnoha faktorech, jako například na jídelníčku, pohybu a práci.

Mýty tvrdí, že čistá voda nehydratuje

Některé zprávy tvrdí, že časté pití čisté vody není pro tělo tak dobré, protože voda ho udrží hydratované mnohem krátkodoběji, než jiné nápoje. To je ovšem hodně vytržené z kontextu. Důležité je totiž hlavně slovo krátkodoběji.

Vědci opravdu zjistili, že pokud je v nápoji obsažen cukr, tuk nebo bílkovina, udrží tělo hydratovaný déle. Čistou vodu totiž v žaludku nic nebrzdí, proto se vyloučí velmi rychle. Tomuto lze ale předejít například tím, že se před pitím najíte - strava vodu zbrzdí a bude se vstřebávat mnohem delší dobu.

Mléko sice hydratuje, není to ale nápoj

Některé studie také potvrzují, že voda se nejpomaleji vstřebává z mléka, proto udrží tělo hydratované opravdu dlouho. Na druhou stranu je ale mléko svým nutričním sestavením považováno spíše za potravinu, než nápoj - má v sobě hodně tuku, kalorií i bílkovin. To vše brzdí vstřebávání vody a udržuje tedy tělo déle hydratované. Obecně se však nedoporučuje zbytečně "pít kalorie."

A co káva?

Z předchozího odstavce vyplývá, že pokud budete pít kávu s mlékem, nebude vás káva tolik dehydratovat. To je sice do určité míry pravda, pokud do kávy přidáte mléko, sníží se trochu i diuretický efekt kávy - musíte si ale do kafíčka přidat více než deci mléka.

Pokud vám káva s mlékem nechutná, nenuťte se do ní. Pokud si tělo zvykne, s klinem zvládne během dne 2-3 kávy a to klidně černé. Vždy ale po takové kávě raději vypijte sklenici čisté vody.

Jak to tedy je?

Naše tělo vždy potřebuje vodu a elektrolyty - minerální látky, které se nacházejí právě v obyčejné vodě. Každý člověk potřebuje jiné množství vody v jiný čas, nutné je ale pít pravidelně a po celý den. Můžete si dopřát minerálku, šťávu, sladký čaj nebo kávu, snažte se je ale pít nárazově spíš než pravidelně. Čistá voda je totiž pro tělo stejně nejdůležitější. Jestli je vaše tělo dostatečně hydratované poznáte podle barvy moči. Moč by v průběhu dne měla být průhledná a bez zápachu. Pokud má tmavší, žlutou barvu nebo podivně zapáchá, může jít o problém s dehydratací, nebo dokonce něco závažnějšího.

Zdroje: