Co je to syfilis?

Syfilis je onemocnění, které způsobuje bakterie Treponema pallidum. Ta proniká kůží a sliznicemi se dostane do organismu. Pronikne do krevního oběhu a lymfatických uzlin a napadá pak i svaly, kosti a centrální nervový systém. Pokud syfilis není včas odhalen a léčen, často končí až smrtí.

Zdroj: Youtube

Syfilis postupuje ve 4 fázích. Primární, sekundární, latentní a terciární. První stádium se projevuje jedním tvrdým, nebolestivým a nesvědivým vřídkem. V druhé fázi většinou přijde vyrážka, nejčastěji na ploskách chodidel a dlaních. Latentní syfilis je typický tím, že často žádné příznaky právě nemá. Pro poslední stádium jsou pak typické neurologické či kardiovaskulární symptomy a také gummata - klasický příznak závažného stádia syfilisu.

Přenos

Syfilis je nemoc, která se nejčastěji přenáší nechráněným sexuálním stykem. Pokud je ale nakažená těhotná žena, může nakazit i plod, a to během těhotenství a porodu - to má za následek konfenitální syfilis.

Prevence je sexuální výchova

Studie ukazují, že vysoká míra pohlavně přenosných nemocí souvisí s nedostatečnou sexuální výchovou a nedostupností zdravotních služeb. Některé studie zjistili, že až 1 ze 4 lidí během života zažije nějakou formu STD. Kvalitní sexuální výchova může mladým lidem poskytnou informace o tom, jak se chránit. Učí je používat kondomy, pravidelně se nechat testovat a nepřehánět to s počtem sexuálních partnerů.

Léčba

Syfilis se dá naštěstí dobře vyléčit naordinováním specifických antibiotik. Pro to, aby ovšem léčba fungovala, je nutné nemoc odhalit včas. Pokud je již syfilis v pokročilejším stádiu, léčba bývá náročnější a nemá tak dobré výsledky.

Je důležité, abychom se o sexuálně přenosných nemocech informovali, a hlavně abychom o sexuálním zdraví učili i mladé a dospívající lidi. Trendy se hodně rychle mění, sexuálně žijí už i opravdu mladé děti a často si neuvědomují rizika s tím spojené. Důležité je nechat se pravidelně testovat a docházet k lékaři na preventivní prohlídky.

Zdroje

https://www.uzis.cz/res/f/008360/pohln2018.pdf

https://www.britannica.com/event/Tuskegee-syphilis-study

https://www.cdc.gov/tuskegee/timeline.htm