Existuje hned několik pravděpodobných důvodů, proč máte najednou nutkání škrábat si hlavu každou minutu, a většina z nich je zcela běžných.
Lupy
Mezi nejčastější příčinu patří podle dermatologů suché nebo mastné lupy, které se odlupují a padají na oblečení, nebo se na pokožce hlavy hromadí. Lupy se objevují ze tří hlavních příčin, a těmi jsou: mastná pokožka hlavy, nahromadění odumřelé kůže nebo stylingových produktů anebo výskytem kvasinkové houby rodu Malassezia. Co s tím? „Použijte šampon obsahující zinek nebo kyselinu salicylovou, které léčí plísně, usazeniny a mastnotu. Běžně na něj vídáte reklamu v televizi a můžu zaručit, že opravdu funguje,“ říká Michele Greenová, kosmetická dermatoložka. Jestli ale lupy nezmizí ani po několika týdnech, raději navštivte dermatologa.
Alergie
Přísady v některých vlasových produktech mohou vyvolat alergickou reakci, která se projeví právě nepříjemným svěděním a podrážděním pokožky hlavy. Alergenem bývají často vůně nebo zvlhčující látka nazývaná propylenglykol (PG). Jak dosáhnout úlevy? Přestaňte tyto produkty na týden používat. Pokud podráždění zmizí, přesedlejte na šetrnější přípravky bez parfemace a chemikálií, zkusit můžete třeba kopřivový či heřmánkový šampon. Na přesušenou pokožku hlavy způsobenou podrážděním dobře funguje i zábal z olivového oleje. Zkuste to!
Atopická dermatitida
Ekzém se obvykle zhoršuje v chladnějším období, jako je právě podzim. Poznáte ho tak, že na pokožce hlavy i jiných částech těla současně (lokty, podkolenní jamky, prsty) se objeví suchá, červená místa, která svědí jako čert. Atopický ekzém je autoimunní onemocnění, které je obvykle dědičné a postihuje už malé děti. Projevy zhoršují spouštěče, jako jsou vonné nebo abrazivní šampony. „Je důležité dávat si jen krátké teplé sprchy místo horké vany a vlasy mýt jen vlažnou vodou,“ říká Ife J. Rodney, MD, zakládající ředitel Eternal Dermatology + Aesthetics. Používejte také jemný kondicionér na zvlhčení pokožky hlavy. Pokud potíže neustoupí, obraťte se na kožního lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu – na těžké případy ekzémů někdy zabírají až kortikoidy. Další věc, kterou musíte udělat, je přestat se škrábat, i když je to samozřejmě těžké. Škrábání vám sice poskytne chvilkový pocit úlevy, ve skutečnosti ale vaše problémy jenom zhoršuje a způsobuje podráždění kůže, které může vyústit až v nepříjemný zánět.
Stres
Spojení mezi svěděním pokožky hlavy a stresem podle některých odborníků skutečně existuje. „Pokud jde o pokožku hlavy, stres může způsobit, že buď zhorší naše aktuálně probíhající kožní onemocnění, nebo může dojít i k jeho propuknutí,“ vysvětluje lékařka na webu Monpure, který se zaměřuje na zdravou pokožku hlavy a vlasů. Jmenuje pak především onemocnění, jako je atopický ekzém, lupénka, seboreická dermatitida či lupy. Podle dermatoložky je to především proto, že stres zvyšuje hladinu androgenů, které patří mezi mužské hormony, což způsobuje, že se pokožka hlavy více mastí. V tomto prostředí se pak velice dobře daří kvasinkám, které následně způsobují úporné svědění.
Mezi další, méně časté faktory svědění hlavy patří i kvasinková infekce neboli mykóza nebo přílišné pocení.
Jak svědění odstranit?
* Když máte pocit, že si pokožku hlavy musíte poškrábat, místo toho ji jemně masírujte. Použít můžete také speciální masku, která zklidní podráždění a svědění.
* Vlasy sušte jemně. Ideální způsob je otřením ručníku. Hlavně se vyhněte agresivnímu tření, protože si můžete pokožku hlavy ještě více podráždit. Pokud používáte fén, nastavte jej na chladný režim.
* Ještě lepší možností je nechat vlasy přirozeně uschnout. Teplo z fénu, kulmy či žehličky pokožku ještě více vysušuje.
* Umožněte pokožce hlavy dýchat tím, že se vyhnete čepicím, kloboukům, kšiltovkám a těsným účesům.
* Vyhýbejte se šampónům a dalším přípravkům na bázi alkoholu. Přispívají k vysychání vlasů a pokožky hlavy.
* Dodržujte pitný režim a pijte dostatečné množství vody. Zabráníte tím vysychání pokožky hlavy zevnitř.
* Snižte příjem kávy a alkoholu.
* Jezte potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny: lněná semínka, chia semínka, konopná semínka, mořské ryby, vlašské ořechy, vejce atp.
* Myjte si vlasy méně často. Častým mytím zbavujete pokožku hlavy mazu, který v ní udržuje vlhkost. Pokud musíte na důležitou schůzku a vlasy nejsou ve formě, místo mytí je jen osvěžte suchým šamponem, který navíc dodá objem.
A co proti svědění radily naše babičky?
Jablečný ocet si umí poradit s celou řadou neduhů. Přidejte jednu až dvě polévkové lžíce do jednoho převařeného a vychlazeného hrnku vody. Směs vmasírujte do pokožky vlasů, nechte 15 minut působit a opláchněte teplou vodou. Čerstvě namletá zrnková káva není dobrá jen k pití. V šálku s kávou rozmíchejte čajovou lžičku medu a polévkovou lžíci žitné mouky. Směs poté použijte místo šamponu. Jako pomocník proti suché pokožce hlavy se babičkám osvědčil i bílý jogurt. Má totiž antibakteriální a antifungální vlastnosti. Jogurtem masírujte vlasovou pokožku alespoň 5 minut, nechte dalších 45 minut působit a pak ho vypláchněte vlažnou vodou.
Suchá hlava potřebuje promastit. A na to je olivový olej tím nejlepším přírodním pomocníkem. Stejně skvěle funguje prý také kokosový olej. Olej nalijte do hrnce a lehce ohřejte – nesmíte se jím popálit. Po stažení z plotny ho nechte chvíli vychladnout a poté jej vmasírujte do pokožky. Hlavu zabalte do potravinové fólie nebo ručníku a nechte působit alespoň půl hodiny. Olejovou kúru opláchněte vodou a až pak důkladně i šamponem, dokud se mastnoty úplně nezbavíte. Citronová šťáva reguluje pH pokožky hlavy, a tak není divu, že ji babičky používaly v boji nejen s lupy. Jednoduše nakapejte na vlasy šťávu z půlky citrónu, vmasírujte a po pěti minutách opláchněte. Opakujte dvakrát týdně.
Zdroje:
- https://www.weleda.cz/sucha-pokozka-hlavy
- https://www.bioderma-cz.com/vase-pokozka/pokozka-hlavy-pece-o-vlasy/priciny-svedeni-pokozky-hlavy-jak-se-ho-zbavit
- https://www.womenshealthmag.com/health/a19993791/itchy-scalp/