Nejčastější příčinou suché pokožky u seniorů je přirozené snížení produkce mazu. Už po čtyřicítce dochází pomalu ke snižování množství kolagenu, elastinu a vlhkosti a ubývání potních a mazových žláz, což má za následek, že pokožka snadněji vysychá. Na takzvanou xerózu (lékařské označení pro suchou kůži) trpí ženy i muži stejně – na kůži jim vznikají suchá místa, a to hlavně v oblasti nohou, loktů a paží. Suché plochy jsou drsné a šupinaté a mohou i bolestivě praskat. Zhoršují je přitom okolní vlivy, jako je nedostatečný pitný režim, pobyt na suchém vzduchu, kouření, vystavování se slunci a časté sprchování nebo koupání v příliš teplé vodě, ale i atopická dermatitida, ke které bývá suchá kůže náchylná. Svědění pak vede k opakovanému škrábání a to může způsobit ranky a zanesení infekce, zejména na bércích a zvláště při opožděné léčbě.

Zdroj: Youtube

Vysušenou pokožku mohou mít na svědomí také zdravotní problémy, jako je cukrovka nebo onemocnění ledvin. Jestli si libujete v používání velkého množství mýdla a sprchových gelů, antiperspirantu nebo parfému a dopřáváte si často horké koupele, myslete na to, že všechny tyhle procedury stav suché pokožky ještě zhoršují. Pozor si dejte i na některé léky, které mohou způsobovat svědění. Protože starší lidé mají tenčí kůži, škrábání jim může způsobit krvácení, které vede až k infekci. Jestli tedy máte suchou kůži, která vás navíc svědí, zajděte si k lékaři, který vám předepíše vhodné krémy a masti na promazávání s protizánětlivým účinkem.

Jak si ulevit od suché a svědivé kůže?

Každý den používejte změkčovadla, jako jsou pleťové vody, krémy nebo masti.

• Používejte mýdla, která obsahují lanolin a glycerin, nebo přírodní hydratační mýdla. Pokud máte atopickou dermatitidu (ekzém), lepší je vyhýbat se všem mýdlům a místo nich používat čisticí oleje (při jejich používání pozor na kluzkost vany či sprchového koutu, zvažte pořízení protiskluzové podložky).

• Méně se koupejte nebo sprchujte a zapomeňte na horkou vodu, která pleť vysušuje.

Tipy, jak vrátit ve stáří suchou kůži do kondice

Zvyšte příjem vitamínu A

Při aplikaci na pokožku se přeměňuje na kyselinu retinovou a pomáhá eliminovat vliv volných radikálů, zvyšovat množství kolagenu a zlepšovat obnovu buněk, což dokazují i studie. Aplikujte krém s vitamínem A nebo zvyšte konzumaci potravin s vysokým obsahem vitamínu A. Najdete ho v listové zelenině, rajčatech, pomerančích, rybím tuku, mléku, vejcích.

Jezte potraviny s antioxidanty

Ochranný vliv antioxidantů se nejdříve projeví na kůži. Chrání před oxidačním stresem, prodlužují mladistvý vzhled kůže, zpomalují ubývání kolagenu, zabraňují vzniku pigmentových skvrn i jemných vrásek a řídí zdravý růst kožních buněk. Antioxidanty se nacházejí v ovoci a zelenině, mořských řasách, v zeleném čaji, špenátu, olivách, sladkých bramborách, citrusech, v paprice i hroznovém víně.

Mějte dostatek zdravých tuků

Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pomáhají pleti produkovat mastnotu, hydratují pokožku a zpomalují známky stárnutí. Pořiďte si je buď ve formě potravinových doplňků, nebo jezte ve velkém tučné mořské ryby, lněná a chia semínka, vlašské ořechy, avokádo, mořské plody a používejte kvalitní řepkový či olivový olej.

Mažte, co to jen jde

Promazávejte pokožku i několikrát za den. Ideální jsou hydratační krémy nebo masti s glycerinem, aloe vera, minerálním olejem a vazelínou. Hydratační krém funguje nejlépe hned poté, co vylezete ze sprchy. Jestli vám běžně dostupné krémy nepomáhají, zajděte si k dermatologovi, který předepíše speciální masti a koupelové přísady pro extrémně suchou pokožku.

Pozor na suchý vzduch

Pozor si dejte na časté používání klimatizace, ať už v autě, nebo doma. Suchý vzduch vysušuje pokožku. Zvlhčovače vzduchu naopak kůži prospívají, protože dodávají potřebnou vlhkost.

Omezte koupání

Dermatologové doporučují lidem s velmi suchou kůží omezit koupele a sprchy na každý druhý den. Senioři by si měli dávat méně teplé koupele a zkrátit dobu ve vaně, což pomáhá předcházet vysušování kůže.

Chraňte se před sluncem

Slunce je nepřítelem číslo jedna a hlavní příčinou kožních onemocnění. Nadměrné slunění pokožku vysušuje. Vyhněte se proto chození ven během zvláště slunečných dnů, a pokud už jdete, použijte opalovací krém s SPF 30 nebo i vyšším a noste klobouky a lehké, splývavé oblečení s dlouhým rukávem.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835901/ https://www.nia.nih.gov/health/skin-care-and-aging

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9971785/

https://www.homeinstead.com/location/347/news-and-media/how-to-treat-dry-skin-in-aging-adults/