JSTE VYSOKÁ A ŠTÍHLÁ? K TÉHLE KONSTITUCI NÍZKÝ TLAK PATŘÍ

Nižší tlak obecně mívají ženy a zejména vysoké a štíhlé mladé dívky. Standardně dosahuje tlak krve dospělého zdravého člověka hodnot 120/80. Za nízký tlak se považuje vše pod 100/65. Hypotenze způsobuje nejčastěji problémy při vstávání, kdy se mohou dělat mžitky nebo černo před očima. Mezi běžné projevy patří i chladné ruce a nohy, únava, občasné bušení srdce nebo silné pocení. Nízký tlak míváme častěji hned po ránu a jedním z projevů je i ranní nevrlost a otupělost.

I když se jako první pomoc doporučuje káva či alkohol, vsaďte raději na čaje. Po kávě tlak skutečně prudce vzroste, ale stejně prudce později klesne. Dokonce ještě níž, než původně byl. Lepší volbou je rooibos, matcha tea nebo zelený čaj.

KDYŽ POTŘEBUJETE ZVÝŠIT TLAK, VYVĚTREJTE A JDĚTE SI ZABĚHAT

Příčiny nízkého krevního tlaku nejsou úplně jasné. „Trpí“ jím i jinak zdraví jedinci, a dokonce lékaři vidí souvislost mezi mírnou hypotenzí a dlouhověkostí. Lidem s nízkým tlakem se doporučuje dodržování zásad zdravého životního stylu – pozitivně se projeví dobrý pitný režim, zvýšený příjem vitamínu C i dostatek skupiny B, pravidelný aerobní pohyb (ideální je běh, aerobic nebo plavání) a dostatek čerstvého vzduchu. Negativní vliv má prokazatelně kouření.

Na kolísání tlaku má vliv i stravování. Pokud bojujete s nízkým tlakem, rozhodně nevynechávejte snídani. Měla by být bohatá na bílkoviny – dopřejte si vejce, mléčné výrobky, vločky, semínka i ořechy. Během dne se snažte jíst častěji menší porce, aby tělo nemuselo zásobit krví hlavně přeplněnou trávicí soustavu.

HLEDÁTE POMOC V LÉKÁRNĚ? ZAMĚŘTE SE NA DOPLŇKY Z BYLIN

Léky se na nízký krevní tlak předepisují jen výjimečně, když hrozí kolaps organismu nebo poškození orgánů citlivých na dostatek kyslíku – jsou to zejména mozek a ledviny. Pokud nic z toho nehrozí, doporučí vám i lékař skutečně jen režimová opatření. Podpořit krevní tlak můžete navíc i otužováním – už jen střídání teplé a studené vody ve sprše podporuje činnost celé oběhové soustavy.

Sáhnout můžete také po bylinkách – zázvor, šalvěj, ginkgo biloba, ostropestřec mariánský či rozmarýna lékařská umí tlak povzbudit. Bylinkáři doporučují čaj z lipového květu a hlohu, který si poradí s tlakem vysokým i nízkým. Komu víc vyhovuje aromaterapie, doporučuje se éterický olej z rozmarýny.

KDYŽ PROBLÉMY S TLAKEM PŘIŠLY NÁHLE, ZAJDĚTE K LÉKAŘI

Nízký tlak může být projevem řady onemocnění. Pokud se vám hlava začala motat z ničeho nic, dělají se vám najednou mžitky před očima nebo trpíte poruchami vidění či bušením srdce tak často, že vás to skutečně obtěžuje, poraďte se se svým praktickým lékařem. Nízký krevní tlak mívají diabetici, lidé s poruchami endokrinních systémů nebo pacienti s problémy spojenými se srdcem a cévami. Ukazovat ale může i na nádorová onemocnění.

Než k lékaři vyrazíte, zkuste si tlak po určitou dobu pravidelně měřit. Data lékaři pomohou zaměřit pozornost správným směrem. K sehnání jsou dnes domácí tlakoměry, které můžete propojit s chytrým telefonem nebo tabletem – odpadá zapisování výsledků a přístroje vás navíc samy upozorní, že nemáte správně utaženou manžetu nebo se příliš hýbete.

Zdroj: tlakomery.cz