Imunita střev je klíčová

Současná medicína se koncentruje na zdraví střevní mikroflóry, protože se postupně ukazuje, jak je zdraví střev důležité a klíčové pro ostatní části našeho zdraví. K tomu, aby vaše imunita a organismus fungovaly, je třeba udržovat vaše trávicí ústrojí v dobré kondici. Mít v rovnováze střevní bakterie může mít vliv i na regulaci dalších onemocnění, jako jsou například alergie, celiakie nebo lupénka.

O jakých bakteriích se vlastně bavíme?

Jednoduše řečeno, probiotika jsou živé bakterie, které se starají o to, aby naše střevní mikroflóra zůstávala v dobré kondici. Brání především přemnožení škodlivých kvasinek. Prebiotika jsou naopak části stravy, které zůstávají nestrávené a slouží tak jako potrava právě pro probiotika. Jedná se o komplexní sacharidy, které se nevstřebávají jako ostatní živiny. Využívají je pak tedy naše přátelské bakterie – probiotika. Dá se říct, že obě dvě složky jsou důležité – bez prebiotik by probiotika v našich střevech neměla příznivé podmínky pro život a nemohla by se ani množit.

Zdroj probiotik a prebiotik

Mezi známé zdroje probiotik patří hlavně kysané mléčné výrobky, jako jsou jogurty, kefírová mléka a různé zákysy. Poslední dobou ale roste popularita kvašené zeleniny, a právě ta je dalším významným zdrojem probiotik. Nemusíte ale skončit u kysaného zelí. Fermentace je skvělým způsobem uchování potravin ve chvíli, kdy máte na zahrádce bohatou úrodu a potřebujete sklizeň rychle zpracovat. Fermentovat můžete třeba i květák, papriky nebo lusky. Zdroj prebiotik je pak ovoce, cibule, česnek, topinambur a v neposlední řadě luštěniny. Doporučuje se také konzumovat tzv. symbiotika. To jsou potraviny nebo kombinace potravin, které obsahují probiotika i prebiotika zároveň. V praxi to může být třeba snídaně v podobě jogurtu v kombinaci s banánem.

Jak probiotika užívat

Probiotika můžete užívat jako doplňky stravy, které zakoupíte v lékárně a doporučují se především při pobytech v nemocnici, cestování nebo užívání antibiotik. Probiotik existuje ale celá řada kmenů, pořiďte si tedy takové, ve kterých je zastoupení více kmenů. Každý kmen probiotik může totiž působit příznivě na zcela něco jiného – jeden kmen je dobrý na imunitu, další na zažívání. Pokud se chystáte cestovat, určitě by vám balení probiotik nemělo chybět ve vaší cestovní lékárničce. Probiotika můžete užívat kdykoliv během dne, nejlepší je ale vzít si je během jídla. Pozor ale na užívání probiotik a antibiotik současně. Tato kombinace má svá jasná pravidla. Je důležité dodržet 2 až 4 hodiny interval mezi užitím probiotik a antibiotik a vždy je potřeba užít nejdříve antibiotikum a až následně probiotika, nikdy ne obráceně.

Věříme, že po přečtení těchto pár odstavců je hned jasnější, co vaší střevní mikroflóře dělá dobře a jak přispět tomu, abyste podpořili vás organismus i imunitu.

Zdroje:

https://www.euclekarna.cz/

https://www.perlazdravi.cz/

https://www.fitness007.cz/