Kaše je velmi zdravá díky chia semínkům.

Chia semínka se v posledních letech stala velmi oblíbenými. A není se čemu divit! Semínka šalvěje hispánské totiž i přes svou drobnost obsahují obrovské množství výživných látek!

Chia semínka sice nemají tolik léčivých účinků jako ostatní bylinky, ale zato jsou velmi výživná.

Chia semínka jsou plná antioxidantů, látek zabraňujících volným radikálům, aby poškozovaly molekuly buněk. Tím pádem zpomalují celý proces stárnutí, stejně jako pomáhají snižovat riziko rakoviny a dalších onemocnění. Podle některých zdrojů mají chia semínka dokonce více antioxidantů než borůvky!

V chia semínkách je obrovské množství vlákniny, kterou tělo potřebuje pro správné trávení. Právě vlákninou se totiž krmí „ty dobré“ bakterie ve střevech.

Dále jsou tato semínka bohatá na bílkoviny, takže jsou ideální volbou pro vegetariány. Velkým bonusem jsou i obsažené aminokyseliny, které pak pomáhají tyto bílkoviny plně využít.

Semínka obsahují také velké množství omega-3 mastných kyselin. Chia semínka mají dokonce více mastných kyselin v poměru na gramáž než například losos!

Chia je rovněž výborná díky obsahu vápníku, fosforu a hořčíku, tedy složek, které stojí za silnými kostmi a zuby. Toho mohou využít i ti, kteří trpí intolerancí vůči laktóze a nemohou tak vápník získávat z mléčných výrobků.

Chia semínka se dají využít na mnoho způsobů. Do kaše, na pečení, do smoothie a jiných nápojů, dokonce i místo vejce.

Vyzkoušejte kokosovou kaši

Suroviny

  • 40 g jemných ovesných vloček
  • 15 g chia semínek
  • 20 g strouhaného kokosu
  • 15 g javorového sirupu nebo medu
  • 180 g rostlinného mléka
  • 50 g kvalitní čokolády
  • 1 čajová lžička kokosového oleje
  • kokos na ozdobu

Postup

Vločky smícháme s chia semínky, kokosem, sirupem a mlékem.

Vzniklou kaši dáme do lednice alespoň na 1 hodinu.

Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni s kokosovým olejem.

Rozpuštěnou čokoládu rovnoměrně nalijeme na uleželou kaši, posypeme kokosem a dáme znovu do lednice, aby nám čokoláda ztuhla.

Zdroj:

https://www.instagram.com/_elliska/