Jednou z nejdůležitějších funkcí slinivky břišní je produkce dostatečného množství inzulínu pro snížení hladiny cukru v krvi. I mírný zánět tohoto orgánu může produkci inzulínu negativně ovlivnit. Druhou nejdůležitější funkcí slinivky je produkce trávicích enzymů, které štěpí tuky, sacharidy a bílkoviny. Pokud nemáte dostatek trávicího enzymu k rozkladu sacharidů, můžete přibírat na váze a cítit se unavení. Enzymy jsou potřeba i proto, aby se zlepšilo vstřebávání aminokyselin, budovaly se svaly a odbourávaly tuky.
Jestli vás pravidelně trápí bolesti břicha po jídle, máte problémy s nadměrným nadýmáním, trávením a vylučováním nebo máte často zahleněné plíce a průdušky, měli byste svojí slinivce věnovat zvýšenou pozornost. Slinivku v první řadě poškozuje nadměrná konzumace tučných jídel a pití alkoholu, především destilátů.
Nemocná slinivka může vést k rakovině
Když slinivka nepracuje na sto procent, hrozí nám onemocnění diabetem v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu, akutní nebo chronická pankreatitida, která vede k zánětu a poškození tkáně podél slinivky, a v nejhorších případech i k rakovině slinivky.
Podle webu Čínská medicína chronický zánět slinivky poznáte podle bolesti, která se objevuje nárazově s určitým zpožděním po pozření jídla. Nemocní ztrácejí na váze, a to kvůli nedostatečnému zásobení trávicí šťávou, které vede ke špatnému trávení živin. To způsobuje i viditelnou změnu stolice, která je lesklejší a „mastnější“ (obsahuje více tuků) a zapáchá.
Slinivka si žádá dietu
Svoji slinivku můžete posílit správnou stravou. V první řadě vynechte alkohol a cigarety. Omezte tučné maso a uzeniny, smažená jídla, cukr a bílou mouku, sladkosti, silný černý čaj i kávu. Do jídelníčku zařaďte vařenou zeleninu, a to především brukvovitou, jako je květák, brokolice, zelí, ředkvičky a rukola. Přidejte jáhly, pohanku, kroupy a celozrnné výrobky. Web Česko zdravě doporučuje jíst hlavně tyto potraviny: borůvky, tofu, kurkumu, červené hrozny, špenát a další listovou zeleninu nebo jogurty. Skvělý je také protizánětlivý česnek.
Jezte pomalu
Důležité je rovněž jíst pomalu a vědomě. Na jídlo si udělejte čas a každé sousto pečlivě rozkousejte – tím podpoříte trávení a vstřebávání živin. Právě hltání slinivku dráždí a zatěžuje, stejně jako noční útoky na ledničku a konzumace pozdní večeře. Slinivka není uzpůsobena tomu, aby během noci produkovala trávicí enzymy. Proto jí dopřejte čas na regeneraci a poslední jídlo dne si dejte alespoň dvě hodiny před ulehnutím do postele.
Pozor na překyselení
Trvalá kyselost v organismu může být pro vaši slinivku vyloženě škodlivá. Proti překyselení žaludku pomáhá například citronová voda, kterou vypijete hned ráno nalačno. Citronovou šťávou pak můžete ochutit saláty, ryby, dresinky. Pozor si dejte i na kofein, který ve větším množství způsobuje kyselost a zánět ve slinivce břišní. Pro lepší zdraví slinivky přejděte na bylinné čaje a nápoje bez kofeinu.
Ostropestřec a další byliny
Poměrně vysoký počet klinických a experimentálních studií potvrdil příznivý účinek mnoha rostlin a bylin na rakovinu slinivky břišní, která patří k nejzákeřnějším formám rakoviny. Mají totiž protizánětlivé, antivirové a antigenotoxické terapeutické vlastnosti. Podle některých studií je velmi účinný jako prevence extrakt z ostropestřce mariánského, který vykazuje významnou antioxidační a membránově stabilizační aktivitu, čímž chrání různé orgány před chemickým poškozením. Z dalších bylinek a koření je vhodné konzumovat citronovou kůru, hřebíček, měsíček lékařský, kakao nebo lékořici. A chybu neuděláte, ani když při přípravě pokrmů využijete bylinky podporující dobré trávení, jako je kmín, fenykl, kopr, anýz, máta, yzop, majoránka, dobromysl a saturejka.
Zdroje:
https://www.cestabylin.cz/alternativni-leceni/organem-mesice-zari-je-slinivka-brisni/#funkce
https://www.celostnimedicina.cz/jak-pecovat-o-slinivku.htm
https://ceskozdrave.cz/13-silnych-domacich-prostredku-pro-lecbu-slinivky/