Existuje spoustu nemocí, které nemají žádné příznaky. Nakažený tak často ani nezjistí, že nemoc má. Pokud si ještě matně vzpomínáte na Covid, ten byl přesně takovým úkazem. Nekteří lidé cítí důsledky Covidu ještě dnes, jiní naopak neměli vůbec žádné příznaky. Možná i proto byla celá Covid kauza tolik probíraná a spoustu lidí věřilo, že jde pouze o rýmičku. Nejde ale pouze o Covid - nemocí, které můžete přenášet na druhé i bez zjevných příznaků, je bohužel více. Podíváme se blíže na tři takové.

Helicobacter pylori

Zdroj: Youtube

Helicobacter pylori je bakterie spojovaná s onemocněním žaludku a dvanáctníku. Přenos této bakterie se obvykle děje prostřednictvím ústního kontaktu s kontaminovanými předměty, potravinami nebo vodou, ale také přes přímý kontakt s infikovanou osobou, například polibkem. Helicobacter pylori může způsobit žaludeční vředy, záněty žaludku a v některých případech může být spojována s vznikem žaludečního karcinomu.

Přestože bakterie kolonizuje na téměř polovině obyvatelstva zeměkoule, více než 90% nakažených nikdy nezjistí, že nakažení jsou. Je to hlavně proto, že se na začátku bakterie nijak zvlášť neprojevuje a problémy jsou lehce zaměnitelné za běžné trávící potíže.

Pokud se v poslední době často potýkáte s bolestmi břicha, zápachem z úst, nevolností nebo nadýmání, nepodceňte odborné vyšetření. Test si ale můžete udělat ale i pokud příznaky necítíte - na bakterii helicobacter se v lékárně dají koupit antigenní testy.

Chlamydie

Chlamydie jsou bakteriální infekce, které se nejčastěji přenášejí pohlavním stykem, ale také méně často prostřednictvím přímého kontaktu s kontaminovanými povrchy, jako jsou ručníky nebo toaletní prkýnka. Chlamydie mohou postihnout reprodukční orgány u mužů i žen a často probíhají bez příznaků. Pokud však zůstanou neléčené, mohou vést k vážným komplikacím, jako je zánět pánevních orgánů u žen nebo neplodnost u obou pohlaví. Kromě pohlavních orgánů ale moho chlamydie napadnout i plíce, nebo dokonce oční spojivky.

Mezi nejčastější symptomy při nakažení sexuálně přenosnými chlamydiemi patří silné svědění, výtoky či krvácení mezi menstruací. Ve spoustě případů ale nemoc neprovází příznaky žádné - proto je tak těžké ji odhalit. Domácí testy sice existují, pouze ale na sexuálné přenosný typ bakterie. Pokud máte podezření, že vás trápí ćhlamydie, určitě navštivte lékaře.

Streptokokové infekce

Existuje několik druhů streptokoků, které se mohou přenášet z jednoho člověka na druhého. Nejčastější formou je streptokoková infekce krku, která se šíří kapénkami ve vzduchu při kašlání, kýchání nebo prostým mluvením. Další přenosové cesty zahrnují nepřímý kontakt s kontaminovanými předměty, jako jsou ručníky nebo nádobí. Streptokokové infekce mohou být nebezpečné, zejména pokud zůstanou neléčené, a mohou způsobit závažné komplikace, jako je zánět srdce nebo ledvin. Streptokok ovšem nenapadá pouze krk - u žen se může vyskystovat i v pochvě či v děloze.

Nakažení streptokokem nejčastěji začíná horečkou, bolestí v krku a bolestí svalů. Pokud se streptokok správně neléčí, může dojít až k závažnějším onemocnění jako je zánět střevního ucha, zápal plic, hnisavá angína nebo zánět ledvin. Nemoc je ale tichým zabijákem právě proto, že může být úplně bezpříznaková a ničí naše tělo zevnitř.

V každém případě navštěvujte pravidelně svého lékaře, dávejte pozor na to, jak často berete antibiotika a myslete na zdravý životní styl. Místo další skleničky vína si raději zajděte třeba na večerní procházku městem.

Zdroje: