Chůze uzemňuje
Už Lotrando a Zubejda věděli, že čerstvý vzduch je lék. Proto se nezavírejte před sychravým počasím. Buďte aktivní v jakémkoli počasí. Dobře se oblečte a choďte na procházky. Pohyb posílí nejen vaše svaly, ale i vaši psychiku. Pravidelnost pomáhá, a jakmile zdravý návyk spojíte s pobytem na čerstvém vzduchu, máte vyhráno. Chůze je přirozený pohyb, každý dotek chodidla se zemí uzemňuje naši rozrušenou a těkavou mysl. Chodidla by se neměla setkávat pouze s betonem, ale se zemí – proto vyrazte do přírody. (GEORGIOVÁ, Ursula. Teď a tady: 45 meditačních cvičení pro léčení, uzemnění a seberealizaci. Grada Publishing, 2011.)
Udržujte kontakt se svými blízkými
I když jste vlci samotáři, nyní je čas vyrazit za přáteli a rodinou. Strávit s nimi plnohodnotný čas. Pozitivní sociální vztahy se promítnou i do našeho celkového naladění. V úzkostných stavech máme tendenci se spíš uzavřít do sebe a do svého prostoru. Bavit se s někým je většinou to poslední, co bychom v takových stavech chtěli dělat. Mějte na paměti, že vědomí, že na zvládání náročných situací nejsme sami, pomůže víc než cokoli jiného. Nemusíte rovnou obrážet večírky. Stačí, když se obklopíte lidmi, kteří vás dobře znají a vy si s nimi rozumíte.
Jóga pro každého
Jógová praxe je odpovědí na nespočet neduhů. I když s jógou nemáte zkušenosti, můžete pomocí on-line lekcí a tutoriálů vyzkoušet něco nového z pohodlí domova. Zapomeňte na ego a náročné pozice. Soustřeďte se na svůj dech – zkuste nejdřív dechové techniky. Zkoušeli jste někdy ležet a pouze se soustředit na dech? Na ten přísun studeného vzduchu na špičce nosu při hlubokém nádechu? Uvidíte, že koncentrace na něco tak přirozeného, jako je dech, osvobozuje a uklidňuje. (TROČIL, Adam, et al. Novodobé směry jógy jako způsob prevence civilizačních onemocnění. 2018.)
Pořiďte si denní světlo
S nástupem podzimu nepřichází pouze sychravé počasí, ale i kratší dny. Nutit náš organismus, aby fungoval na 100 %, když je venku tma, je nepřirozené. A právě proto tak také reaguje – podrážděně a nevyrovnaně. Zkuste tělu dopřát denní světlo i v podvečer. Pořiďte si lampu s denním světlem. Taková lampa stimuluje denní světlo a pomáhá našemu tělu stimulovat tvorbu melatoninu, který má za následek lepší náladu.
Nepodceňujte sílu hudby a tance
Zapomeňte na melancholické písničky a srdceryvné texty, které vás ve vaší smutné náladě pouze podpoří a tuto propast akorát prohloubí. To, co v tuto chvíli potřebujete udělat, je pravý opak. Sestavte si svůj optimistický a povzbuzující playlist, který budete mít vždy po ruce. Pusťte si ho k vaření, úklidu nebo třeba po cestě do práce. Na playlist zařaďte písničky, které vás vybízejí k tanci. Není nic lepšího než si nechat vyplavit endorfiny pohybem. Uvidíte, že se k vám přidá i zbytek členů domácnosti a vy si tak vytvoříte soukromou optimistickou party.
Pár jednoduchých návyků může proměnit nepříjemné podzimní období v krásný barevný podzim, kdy budete plni pozitivní energie. A takový podzim stojí za to.
Zdroje:
- https://www.spektrumzdravi.cz/psychologie/cas-podzimni-deprese-se-blizi-inspirujte-se-nekolika-tipy-jak-si-uchovat-dobrou-letni-naladu
- https://blog.rybizak.cz/11-tipu-jak-se-zbavit-podzimni-deprese-a-jak-ji-predejit/
- TROČIL, Adam, et al. Novodobé směry jógy jako způsob prevence civilizačních onemocnění. 2018.
- GEORGIOVÁ, Ursula. Teď a tady: 45 meditačních cvičení pro léčení, uzemnění a seberealizaci. Grada Publishing, 2011.