Medicínsky je pálení žáhy označováno jako tzv. gastroezofageální reflux (GER), tedy porucha týkající se žaludku (gastro) a jícnu (ezofagus), konkrétně místa mezi nimi – dolního jícnového svěrače. Ten bývá oslaben, a tak snadněji dochází k návratu žaludečního obsahu zpět do jícnu (reflux). Vzhledem ke kyselým vlastnostem tráveniny dochází při refluxu k dráždění jícnové sliznice. To způsobuje výše zmíněné nepříjemné projevy právě proto, že tomu sliznice jícnu na rozdíl od žaludku není přizpůsobena. V dlouhodobém měřítku tento problém může vést až k poškození sliznice.


FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ PYRÓZU

Nevhodný způsob stravování

Nejtypičtějším faktorem způsobujícím pyrózu je strava. Problémy mohou vyvolat specifické potraviny jako jsou tučná, smažená, sladká, ostrá a kořeněná jídla. Stejně tak tomu je u alkoholu či kávy. Rizikovou skupinou jsou obézní osoby, jejich žaludek totiž bývá utlačován okolním tukem, což častěji způsobuje potíže s refluxem. Riziko pálení žáhy se také zvyšuje v případě přejídání se, jezení těsně před spaním, popřípadě práce v předklonu krátce po jídle.

Kouření

Druhý faktor nemá obecně ve zdravém životním stylu místo a patří k těm, které zvyšují riziko různých onemocnění či potíží. Ani pyróza není výjimkou, látky v cigaretovém kouři totiž narušují správnou funkci dolního jícnového svěrače, a tak rapidně zvyšují riziko vzniku refluxu.

Těhotenství
Pálení žáhy je velice častým projevem období těhotenství, kdy si na potíže, především v posledním trimestru, stěžuje až 53 % žen. Příčinou návratu žaludečních šťáv zpět do jícnu je zvýšený nitrobřišní tlak, typický právě v pokročilé fázi gravidity, ale také zvýšená koncentrace některých pohlavních hormonů, ovlivňujících ochabnutí dolního jícnového svěrače.


Refluxní choroba jícnu

O refluxní chorobě jícnu lze uvažovat v momentě, kdy k pálení žáhy dochází opakovaně, ne-li pravidelně. Toto je ten případ, který je zaručeně nutné konzultovat s odborníkem. Prvotní příčinou vzniku může být sice nevhodný životní styl či abnormality ve struktuře jícnu, ale dlouhodobý reflux může poškodit jícen. Vracející se trávenina způsobuje opakující se záněty sliznice jícnu, čímž zapříčiňuje změnu charakteru buněk, a tak zvyšuje riziko jejich přeměny v adenokarcinom jícnu (odborně v prekancerózu zvanou Barrettův jícen).

JAKÝM ZPŮSOBEM S PÁLENÍM ŽÁHY BOJOVAT?

Úleva od pálení žáhy samozřejmě úzce souvisí s její příčinou. Pokud se jedná o občasné potíže, je doporučováno zaměřit se nejprve na nefarmakologickou terapii se zaměřením na jednoduchá režimová opatření.

Základní pravidla v boji s pyrózou:

  1. 1. omezení rizikových potravinových skupin (smažené, tučné a kořeněné potraviny)
  2. 2. častější malé porce
  3. 3. pauza mezi jídlem a ulehnutím či prací v předklonu alespoň 2–3 hodiny
  4. 4. redukce hmotnosti
  5. 5. omezení kouření, kávy a alkoholu

V případě, že jmenovaná opatření nepomohou, přicházejí na řadu léčivé přípravky. Těmi jsou volně prodejná antacida, tedy varianta, která sice neřeší prvotní příčinu, ale zpravidla dokáže alespoň krátkodobě pomoci. Pokud se ale pálení žáhy vrací dlouhodobě, rozhodně se jedná o důvod k vyhledání lékařské pomoci.

Pálení žáhy je velice nepříjemná záležitost, která může komplikovat běžné fungování. Jedná se o častý projev zažívacích obtíží a jeho riziko je zvýšeno zejména u kuřáků, obézních osob a těhotných žen. Setkat se s ním ale může kdokoli od velice raného až do pokročilého věku, stačí se pouze přejíst, lehnout si krátce po jídle či zkombinovat dráždivé potraviny. Není třeba se nijak zvlášť znepokojovat do doby, než se potíže opakují na pravidelné bázi. Lze se jim vyhnout dodržováním jednoduchých režimových opatření či farmakologicky antacidy, která dokážou krátkodobě ulevit, ale zase neřeší příčinu.

Dlouhodobé pálení žáhy může znamenat závažný problém a je na místě navštívit lékaře, který zajistí diagnostiku a navrhne adekvátní léčbu. Pravidelný reflux může totiž dospět až do fáze přeměny charakteru buněk jícnové sliznice a způsobit Barrettův jícen, který významně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu.

Zdroj:

  • aktin.cz
  • stefajir.cz
  • 4health.cz