Sportovci znají glutamin jako aminokyselinu nezbytnou pro růst svalů, látku zásadním způsobem ovlivňující produkci některých hormonů a oddalující vyčerpání. Co když ale nejste vrcholový atlet, sportujete spíše pro radost, dbáte na zdravý jídelníček i vhodný životní styl? Měli byste právě glutaminu věnovat nějakou speciální pozornost?
Naše tělo vs. glutamin
Ze všech aminokyselin je to právě glutamin, kterého je v našem tělo zastoupeno nejvíce, není tedy divu, že zastává celou řadu důležitých funkcí:
- podporuje růst svalové tkáně a zabraňuje jejímu rozkladu
- stimuluje spalování tuků
- má pozitivní vliv na fyzickou výkonnost
- oddaluje nástup vyčerpání během výkonu
- urychluje proces regenerace
- je zdrojem energie při tvorbě imunitních buněk, bílých krvinek a buněk tvořících střevní stěnu
- snižuje riziko infekcí a zkracuje dobu hospitalizace po chirurgickém výkonu
- zlepšuje funkci imunity – konkrétně naši schopnost bojovat s bakteriemi a viry
- zabraňuje škodlivým bakteriím a toxinům, aby se ze střev dostávaly dál do těla
Vystačíme s vlastní produkcí a běžnými zdroji?
Glutamin patří mezi tzv. podmínečně esenciální aminokyseliny – to znamená, že vlastní produkce organismu nemusí vždy pokrýt nároky. Postačí nějaký stres, velká fyzická zátěž či zranění a zásoby glutaminu v těle prudce klesají, přičemž standardní tvorbou je nejsme schopni doplnit. Samozřejmě se určité množství této důležité aminokyseliny nachází v potravinách.
Mezi cenné zdroje glutaminu patří:
- vajíčka
- hovězí maso
- mléko
- tofu
- bílá rýže
- kukuřice
Odhaduje se, že prostřednictvím vyvážené stravy denně získáte 3–6 gramů glutaminu. Na glutaminových suplementech určených pro aktivní sportovce si ale obvykle přečtete, že doporučená denní dávka se pohybuje mezi 5–20 gramy. Je tedy jasné, že pokud potřebujete využít schopností glutaminu (podpořit fyzickou výkonnost, zlepšit obranyschopnost, urychlit hojení po nějakém úraze), bez výživových doplňků se neobejdete.
Začněte vždy s nižší dávkou, tzn. 5 gramů denně, a tu postupně zvyšujte. Reakce organismu jsou velmi individuální a podle dostupných zdrojů se s negativními účinky setkáte spíše výjimečně (ve vyšších dávkách může u citlivějších jedinců glutamin způsobit nevolnosti).
A pokud chcete jeho účinnost (zejména ve vazbě na fyzickou výkonnost a regeneraci) podpořit, doporučuje se kombinovat glutamin ještě s kreatinem, L-argininem a beta-alaninem.