Premium obsah

Tichý zloděj kostí. Osteoporózou trpí až 800 tisíc Čechů

Tichý zloděj kostí. Osteoporózou trpí až 800 tisíc Čechů
Křehké kosti, které se při pádu snadno zlomí – tak by se dala ve zkratce popsat osteoporóza. Tahle metabolická kostní nemoc, která se projevuje řídnutím kostní tkáně, je zrádná tím, že se dlouho vyvíjí skrytě, bez příznaků. Riziko představuje hlavně u starších lidí, u kterých je například v případě zlomeniny stehenního krčku vysoká úmrtnost. Bojovat proti osteoporóze můžeme prevencí a vyšetřením u lékaře.To by měl nově poskytovat i gynekolog nebo váš praktik. 

Statistiky mluví jasně. Každá druhá žena a každý pátý muž starší 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Zejména u vyšších ročníků přitom tyto zlomeniny doprovází řada velmi závažných komplikací, včetně úmrtí. „Osteoporózou trpí v Česku až 750 tisíc obyvatel, přesná čísla kvůli nedostatečnému záchytu onemocnění ale nejsou známa. Nemoc často probíhá bez příznaků, nebolí a projeví se až vznikem komplikací, tedy zlomeninou obratle, krčku kosti stehenní nebo zápěstí,“ říká Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice. To už ale bývá stav pacienta vážný, navíc současně s první zlomeninou se násobně zvyšuje riziko dalších. Do jednoho roku po zlomenině umírá 15–20 % lidí a kolem 30 % pacientů zůstává nesoběstačných. Zrádných zlomenin krčku kosti stehenní je přitom v České republice ročně více než 17 000 a jejich počet neustále stoupá!

Zdroj: Youtube

Na nemoc se často přijde pozdě

„Prevence osteoporózy je naprosto zásadní pro prodloužení života, a především života ve zdraví naší populace,“ říká Tom Philipp. Problém ale je, že specialistů na osteologii je u nás málo a pacienti se k nim dostávají až v pozdních stadiích nemoci. „Až 80 % pacientů nedostává léčbu, protože nemáme dostatečnou síť pracovišť, kde by mohli být vyšetřeni,“ upřesňuje MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. A jeho slova potvrzuje i MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti: „V České republice máme vynikající specialisty na osteologii, kteří poskytují specializovanou péči, ale není v jejich silách, aby diagnostikovali a léčili více pacientů s osteoporózou, než je tomu nyní.“ Vyšetření kostí neboli denzitometrii by proto měli u svých pacientů nově preventivně provádět také praktičtí lékaři a ambulantní gynekologové v rámci plošného screeningu osteoporózy, který spouští Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Vyšetření vám teď udělá i gynekolog

„Od prvního dubna tak spouštíme program časného záchytu tohoto onemocnění, zapojit se do něj budou moct všeobecní praktičtí lékaři i ambulantní gynekologové. Sledovány budou ženy do roku po ukončení menopauzy a muži starší 65 let,“ sděluje Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.U žen nad 60 let a u mužů nad 70 let bude v rámci preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře nebo u gynekologa indikováno měření denzitometrem, což je přístroj, který změří kvalitu kostní tkáně.

Jaká je prevence?

Osteoporóze se dá předejít správnou péčí o své kosti, a to už od dětství. Nutný je dostatek pohybu, cvičení, pobyt na sluníčku a dostatečný příjem vápníku. Jak uvádí web Moje medicína, v těle by se měl vytvořit co možná největší „zásobník“ minerálních látek potřebných pro další výstavbu kostní tkáně. Až 30 % kostní hmoty se vytvoří od narození do tří let věku, od tří let do puberty je to dalších asi 20 %, v období puberty dělá množství novotvořené tkáně 30–40 % a zbývajících 15–20 % se vytvoří od konce puberty do třiceti let. Z toho vyplývá, že výstavbu kostní tkáně ovlivníme výživou nejvíce v prvních třiceti letech života. Důležité je jíst hlavně potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitaminy D, C a K a zařazovat dostatek potravin s vysokým obsahem vápníku (denně přibližně 1000–1200 mg). Najdete ho v tvrdých sýrech (naopak pozor si dejte na tavené, které kvůli tavicí soli odvápňují), masu, vejcích, luštěninách, mléku, tvarohu, máku, sušených meruňkách a fících, bílé čokoládě. Vyhnout byste se měli nadměrnému pití alkoholu, kouření, pití více než tří šálků kávy denně a sedavému způsobu života.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.