Statistiky mluví jasně. Každá druhá žena a každý pátý muž starší 50 let utrpí osteoporotickou zlomeninu. Zejména u vyšších ročníků přitom tyto zlomeniny doprovází řada velmi závažných komplikací, včetně úmrtí. „Osteoporózou trpí v Česku až 750 tisíc obyvatel, přesná čísla kvůli nedostatečnému záchytu onemocnění ale nejsou známa. Nemoc často probíhá bez příznaků, nebolí a projeví se až vznikem komplikací, tedy zlomeninou obratle, krčku kosti stehenní nebo zápěstí,“ říká Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice. To už ale bývá stav pacienta vážný, navíc současně s první zlomeninou se násobně zvyšuje riziko dalších. Do jednoho roku po zlomenině umírá 15–20 % lidí a kolem 30 % pacientů zůstává nesoběstačných. Zrádných zlomenin krčku kosti stehenní je přitom v České republice ročně více než 17 000 a jejich počet neustále stoupá!

Zdroj: Youtube

Na nemoc se často přijde pozdě

„Prevence osteoporózy je naprosto zásadní pro prodloužení života, a především života ve zdraví naší populace,“ říká Tom Philipp. Problém ale je, že specialistů na osteologii je u nás málo a pacienti se k nim dostávají až v pozdních stadiích nemoci. „Až 80 % pacientů nedostává léčbu, protože nemáme dostatečnou síť pracovišť, kde by mohli být vyšetřeni,“ upřesňuje MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. A jeho slova potvrzuje i MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti: „V České republice máme vynikající specialisty na osteologii, kteří poskytují specializovanou péči, ale není v jejich silách, aby diagnostikovali a léčili více pacientů s osteoporózou, než je tomu nyní.“ Vyšetření kostí neboli denzitometrii by proto měli u svých pacientů nově preventivně provádět také praktičtí lékaři a ambulantní gynekologové v rámci plošného screeningu osteoporózy, který spouští Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Vyšetření vám teď udělá i gynekolog

„Od prvního dubna tak spouštíme program časného záchytu tohoto onemocnění, zapojit se do něj budou moct všeobecní praktičtí lékaři i ambulantní gynekologové. Sledovány budou ženy do roku po ukončení menopauzy a muži starší 65 let,“ sděluje Jan Bodnár, náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči.U žen nad 60 let a u mužů nad 70 let bude v rámci preventivní prohlídky u všeobecného praktického lékaře nebo u gynekologa indikováno měření denzitometrem, což je přístroj, který změří kvalitu kostní tkáně.

Jaká je prevence?

Osteoporóze se dá předejít správnou péčí o své kosti, a to už od dětství. Nutný je dostatek pohybu, cvičení, pobyt na sluníčku a dostatečný příjem vápníku. Jak uvádí web Moje medicína, v těle by se měl vytvořit co možná největší „zásobník“ minerálních látek potřebných pro další výstavbu kostní tkáně. Až 30 % kostní hmoty se vytvoří od narození do tří let věku, od tří let do puberty je to dalších asi 20 %, v období puberty dělá množství novotvořené tkáně 30–40 % a zbývajících 15–20 % se vytvoří od konce puberty do třiceti let. Z toho vyplývá, že výstavbu kostní tkáně ovlivníme výživou nejvíce v prvních třiceti letech života. Důležité je jíst hlavně potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitaminy D, C a K a zařazovat dostatek potravin s vysokým obsahem vápníku (denně přibližně 1000–1200 mg). Najdete ho v tvrdých sýrech (naopak pozor si dejte na tavené, které kvůli tavicí soli odvápňují), masu, vejcích, luštěninách, mléku, tvarohu, máku, sušených meruňkách a fících, bílé čokoládě. Vyhnout byste se měli nadměrnému pití alkoholu, kouření, pití více než tří šálků kávy denně a sedavému způsobu života.

Zdroje: