Premium obsah

7 tipů pro zdravé oči. Některé vás překvapí

7 tipů pro zdravé oči. Některé vás překvapí
Za sekundu zpracují více než 10 milionů informací. Naše oči jsou jedním z nejmenších, ale také nejsložitějších orgánů v lidském těle. Na druhý říjnový čtvrtek připadá Světový den zraku, proto si pojďme říct, jak se o své oči starat, aby nám dobře sloužily co nejdéle.

Prevence je základ

Přibližně 285 milionů lidí na světě trpí problémy se slabým zrakem, anebo dokonce slepotou. Zajímavé však je, že asi 80 procentům těchto případů se dá včas předejít prevencí, jak uvádí Luboš Zajíc, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Prevence je nejlevnější a nejjednodušší cestou, jak se vyvarovat jakýchkoli problémů s očima. Objednejte se proto k očnímu lékaři a nechte si odborně vyšetřit zrak. „Na pravidelné preventivní prohlídky by měl každý chodit alespoň jednou za dva roky, po čtyřicítce pak častěji,“ doporučuje doc. Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. V týdnu od 9. do 15. října, kdy je Světový den zraku, se například v sítích optik Alensa po celém Česku konají akce na vyšetření zraku zdarma. Můžete si tak přijít zkontrolovat oči, změřit nitrooční tlak, absolvovat pravidelnou prohlídku pro nositele kontaktních čoček nebo zkusit jejich reaplikaci pod dozorem zkušeného optometristy.

Zdroj: Youtube

Noste brýle

Pokud máte předepsané dioptrické brýle, mějte je stále po ruce (zapomenuté v nočním stolku jsou vám k ničemu) a používejte je vždy při práci, čtení, řízení nebo dívání se do obrazovky počítače, mobilu nebo televize. Současně se ujistěte, že je používáte správně. Na práci u počítače je lepší mít brýle se speciálními antireflexními skly, které odrážejí modré světlo monitorů.

I oči chtějí hydrataci

Častým mrkáním zvlhčujete povrch oka. Pokud to nestačí, použijte zvlhčující oční kapky. Při suchosti očí je už vhodné zařadit do stravy víc tekutin nebo vodnatých potravin a hydratovat tělo i vnitřně. Ideální jsou minerální vody, vývary, šťavnatá zelenina jako melouny a okurky. Pomohou i bylinky. „Obkladem z odvaru ze světlíku lékařského a měsíčku při mírných komplikacích nic nepokazíme, při silném zánětu, či dokonce hnisajícím oku to ale určitě nezkoušejte,“ varuje Kamila Horníčková, specialistka na přírodní medicínu na Lékárna.cz.

Jana Pozlovská: Oči nám ukazují, nakolik jsme v celkové kondici
Jana Pozlovská: Oči nám ukazují, nakolik jsme v celkové kondici

Oční svaly fungují na stejných principech jako jakékoliv jiné svaly na těle. A tak není divu, že je při dnešním životním stylu namáháme příliš. Koukáme do počítače, do telefonu… neustále na něco ostříme, i když třeba jen jdeme po ulici. A co teprve každodenní stres a s ním spojené fyzické napětí! V důsledku toho všeho trpíme dalekozrakostí, krátkozrakostí a dalšími poruchami zraku. Pokud se odmítáte spokojit s předepsanými brýlemi na korekci zraku, pomoci může trénink uvolněného vidění, oční jóga a také práce s emocemi. „Potřebujeme si vytvořit nový návyk. A to dá práci. Počítejte tedy minimálně 21 dní tréninku. A ani tak nemáte záruku, že brýle odložíte zcela. Každý má svoji cestu,“ říká zakladatelka Centra zdravého vidění Jana Pozlovská. I tak vám pozornost k očím pomůže lépe vnímat své tělo a celkovou kondici. Desatero zdravého vidění a inspiraci pro oční jógu najedete na www.centrumzdravehovideni.cz. Více v podcastu zde.

Upravte nastavení monitoru

Zvažte nastavení jasu, kontrastu, barevné teploty a velikosti textu na vašem monitoru. Můžete tak výrazně ulevit svým očím. Monitor by měl být mírně pod úrovní očí. Doporučené umístění je 15–20 stupňů. Obrazovka počítače má být od očí vzdálená 50–66 cm. Důležité je mít taky co nejvíc přirozeného světla. Pokud to jde, mějte u monitorů přirozený zdroj světla – slunce. Pokud pracujete doma, umístěte počítač v blízkosti okna.

Pestrý jídelníček

Oko potřebuje ke správné funkci významný podíl vitamínů a minerálů přijatých ze stravy. Pestrá strava a zdravý životní styl tak mají podstatný vliv na zdraví zraku. Také vám jako dítěti říkali, že když budete jíst hodně mrkve, budete mít zdravé oči? Mrkev je totiž bohatá na vitamín A, který vyživuje sítnici. Podobnou službu poskytují i další zraková barviva (flavonoidy, zeaxantin a lutein nacházející se v zelené listové zelenině a kukuřici) nebo nenasycené omega-3 mastné kyseliny v rybím oleji. Pro oči jsou významnými potravinami například mořské ryby, dále kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka a hlavně olivový olej. Pozitivní vliv na zrak mají i doplňky stravy na bázi luteinu a omega-3 mastných kyselin. Lutein, který se společně se zeaxantinem významně podílí na ochraně a obnově oční sliznice před škodlivými látkami okolo nás, najdete třeba ve špenátu či vejcích.

Dodržujte přestávky

Dodržujte pravidlo 20–20–20. Při práci na počítači se každých 20 minut zadívejte alespoň 20 sekund na objekt vzdálený 20 metrů (tedy do dálky). Anebo se zvedněte a jděte projít do parku – pohled do zeleně totiž očím ulevuje.

Pětiminutová kontrola
Pokud při své práci trávíte dlouhý čas před obrazovkou počítače, udělejte si čas na pětiminutovou kontrolu. Předejdete tak přílišnému namáhání očí, ochráníte svoje zdraví a současně optimalizujete svoji produktivitu na pracovišti. Jak na to?
- Vaše židle podepírá celé tělo a nohy máte přiměřeně opřené na podlaze.
- Monitor je mírně pod úrovní očí, což pomáhá očím dívat se směrem dolů. Doporučené umístění je 15–20 stupňů pod úrovní očí.
- Obrazovka počítače je od očí vzdálená 50–66 cm.
- Monitor se může naklánět a otáčet a má filtr proti odleskům.
- Obrazovka je umístěna mimo oslnění z kteréhokoli osvětlení nebo okna.
- Obrazovka je čistá, bez prachu.
- Velikost písma je dostatečně velká, abyste se nemuseli nahýbat a naklánět k monitoru obrazovky.
Pokud pociťujete, že jsou vaše oči namáhané, navštivte očního specialistu. Jasné vidění může pomoct zvýšit produktivitu až o 22 %!

 

Zdroje:

Autorský článek
Luboš Zajíc, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky
Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize
Kamila Horníčková, specialistka na přírodní medicínu na Lékárna.cz
https://www.ireceptar.cz/zdravi/potraviny-oci-30000425.html

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.