Nejčerstvější data představuje studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021, podle které má problémy s váhou asi 26 % dětí, obézních je pak 16 %. „Nicméně z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše naopak,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, pediatrička a ředitelka Dětské léčebny Křetín, která se specializuje na léčbu obezity. Znepokojující je podle ní především tempo, jakým obézní děti v Česku přibývají – v roce 2016 jich trpělo obezitou „jen“ 10,3 %. Na vině jsou špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu a také nesprávný vzor v rodině. Navíc neplatí rčení, že oplácané děti z faldíků „vyrostou“, naopak si zakládají na celou řadu celoživotních zdravotních komplikací, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Právě tímto onemocněním trpí čím dál více dětí, jak vyplynulo z průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny z roku 2020, kdy přibylo 3800 nových malých pacientů.

Tlouštíci přibývají rychlostí blesku

Nárůst počtu obézních dětí se ani poté, co už nemusí trávit volný čas doma, nedaří zastavit. Hřiště, tělocvičny, sportoviště, sportovní kroužky – to všechno je sice pro děti k dispozici, ale chybí zájem. Zalézt si s tabletem do postele nebo hrát počítačové hry je pro děti zkrátka pohodlnější a lákavější.

Kromě toho, že se děti nehýbou, je problém i v tom, že si téměř neomezeně dopřávají jídlo a chybí jim režim. „Mnohé se také naučily takzvaně zajídat nudu a podle slov rodičů se řadě z nich bohužel nedaří tyto zvyky odstranit a znovu nějaký režim nastavit,“ říká PhDr. Veronika Koch Ondrová, psycholožka v Dětské léčebně Křetín. Nebylo tak podle ní výjimkou, že děti během pandemických roků přibraly i 15–20 kilogramů! Přestože v tomto období obézních dětí přibývalo více, je to podle lékařů spíše vyvrcholení dlouhodobého trendu. „Děti mají dlouhodobě vyšší příjem kalorií než jejich výdej. To vede k rozvoji nadváhy a později obezity. Jsou také zvyklé více mlsat, jíst mezi hlavními jídly a často se stravovat v různých fast foodech. Obrovskou porci kalorií mají na svědomí také slazené nápoje nebo energetické drinky,“ vypočítává MUDr. Bednaříková.

Chudák obézní dítě

Dětskou obezitu podle pediatrů rozhodně nelze brát na lehkou váhu, protože s sebou nese řadu zdravotních rizik. „Je to například vysoký krevní tlak, u velmi obézních dětí se objevuje cukrovka 2. typu. Obezita také představuje enormní zatížení kloubů, což s sebou přináší nejrůznější ortopedické problémy. Obézní děti více trpí například respiračními infekty nebo se u nich častěji vyskytuje astma,“ varuje MUDr. Bednaříková. Příčina narůstajícího problému je podle odborníků především v rodině.

Dítě se totiž obézním nerodí, ale stává. Konzumuje takové potraviny a nápoje, které mu nabízejí rodiče, nebo které najde doma v lednici. Jestliže malí školáci vidí, jak se jejich rodiče po večerech a o víkendech povalují u televize a upřednostňují sedavé hry místo procházky nebo jízdy na kole, co myslíte, že se stane? Ano, budou se chovat stejně. Samozřejmě, čím je dítě starší, tím větší vliv na něj může mít kolektiv, sociální sítě nebo reklamy. I tak ale hlavní úkol zůstává na rodičích.

Léčebna pomůže zlepšit napáchané škody

„Rodiče by se měli snažit děti zapojit do vhodných aktivit a najít udržitelný režim, který jejich potomkům pomůže mít váhu pod kontrolou. Pokud se to nepodaří, tak se nám děti do léčebny vracejí a často ve výrazně horším stavu, než od nás odjely,“ říká PhDr. Koch Ondrová. Není podle ní výjimkou, že dospívající klienti léčebny mají přes 100 kilogramů. „Zároveň je důležité, aby rodiče byli dětem vzorem a žili tak, jak si přejí, aby žilo jejich dítě. Aby mu ukázali, že zdravý životní styl je normální, ať už se to týká jídla, nebo pohybu,“ doplňuje. Pokud už si rodiče opravdu nevědí rady, může jim ve správném nastavení zdravějšího režimu pro děti pomoct právě ozdravný pobyt v dětské léčebně. Tam se děti dozvědí, jak by se měly stravovat a hýbat. „Ukazujeme jim, že nejde jen o monotónní cvičení nebo chození na procházky, ale že si mohou pohyb zpříjemnit například hledáním kešek nebo jízdou na koloběžce,“ říká MUDr. Bednaříková. V léčebně se podle ní dětem obvykle podaří za 4 týdny zhubnout přibližně 7 kilogramů, ale především se metabolismus nastartuje a dítě může pokračovat v domácím prostředí. „Tam je samozřejmě klíčová následná podpora rodičů a také spolupráce praktického lékaře, který sleduje pokrok,“ uzavírá lékařka.

I když je nejlepší samozřejmě obezitě předejít, jestli už se u vás v dětském pokojíčku zabydlela, nezoufejte a vyhledejte pomoc. „Je třeba si uvědomit, že léčba obezity je náročná a zdlouhavá. Kromě péče obezitologa, dietologa, nutričního specialisty, pediatra a endokrinologa je určitě vhodné zapojit i psychologa. Nejvhodnější ale je obrátit se přímo na specializované pracoviště pro léčbu dětské obezity, kde už všichni tihle odborníci fungují jako jeden sehraný tým,“ píše na svém instagramovém profilu dětská psycholožka Kamila Ryšánková.

Máte doma tlouštíka? Vyzkoušejte tyhle tipy:

Nemějte doma zásoby chipsů, sušenek, čokolády, džusů a limonád. Pokud tyhle nezdravé a kalorické „bomby“ děti doma najdou, nemůžete se pak divit, že po nich sahají.
Nemotivujte děti sladkou odměnou za to, že si uklidí pokoj, nebo že zvládnou bez pláče prohlídku u doktora. Nepoužívejte ani „bolestné“ v podobě lízátka nebo dortíku, když si dítě odře koleno. A rozhodně neříkejte věty typu: „Až dojíš ten zdravý špenát, pak bude zmrzlinka.“


Jestli je vaše dítě obézní, zkuste vyhledat dětskou psycholožku. Děti s kily navíc se často stávají ve škole terčem šikany a v téhle fázi jim někdy může odborník pomoct více než rodič. Navíc s sebou obezita nese i rozvoj deprese, úzkosti, pocitů méněcennosti, sebepoškozování a náchylnost k poruchám příjmů potravy.


Pozor si dejte na lákavé obaly pudingů, ochucených tvarohů, piškotových dezertů. Vytvořit si striktní preferenci určité značky je pro děti velmi snadné. Potravinu proto z obalu vyndejte a přendejte ji na talíř nebo do misky. Pak se vyhnete i tomu, že vám dítě bude odmítat podomácku vyrobený tvaroh nebo přesnídávku, která má vhodnější složení.


Dbejte na to, aby zelenina a ovoce byly součástí každého jídla nejen dítěte, ale i celé rodiny.

Zapojujte dítě do vaření. Děti mají ke svému výtvoru vztah, a tak spíše snědí třeba zeleninu, kterou jinak moc rády nemají.


Postarejte se o to, aby vaše rodina měla dostatečnou pohybovou aktivitu. Choďte společně na procházky, do aquaparků, vyšlápněte si kopec na rozhlednu, běžte si zabruslit, doprovoďte dítě na hřiště, nechte ho vybrat si z několika pohybových kroužků.

Zdroje:

MUDr. Kateřina Bednaříková, PhDr. Veronika Koch Ondrová

https://www.fnbrno.cz/pribyva-stale-vice-obeznich-deti-upozornuje-detska-nemocnice-fn-brno/t6346

https://sancedetem.cz/obezita-u-deti-jeji-lecba