Jsou tři odpoledne a já umírám na kocovinu. Proklínám se, že jsem o tomto tématu nepsala včera, dnešní den mohl být o tolik produktivnější! Pokud se také rádi napijete a pozvání na večírek jen neradi odmítnete, je důležité, naučit se pít chytře. A my se teď podíváme na to, jak to udělat. Adélo včerejšího večera, čti a uč se!

Zdroj: Youtube

Jak se tedy vyhnout kocovině?

1. Voda živá!

Nechápu, že ještě v žádné hospodě nezavedli, že po každém pivu vám donesou automaticky sklenici vody. Pokud alkohol prokládáte vodou, nevypijete toho celkově tolik a zároveň se udržíte hydratovaní. Alkohol je totiž silné diuretikum, produkuje tvorbu moči a rychle tělo odvodňuje. Nezapomínejte tedy na pití čisté vody ani na večírku a po každé sklence alkoholu si dejte vodu.

2. Vybírejte kvalitní alkohol

Určitě to znáte. Když si dáte několik skleniček velmi kvalitního vína, následky budou mnohem menší, než pokud vypijete nějakou levnou splašku. Levné alkoholické nápoje často obsahují více nežádoucích přísad, které mohou způsobit silnější kocovinu. Pokud je to alespoň trochu možné, snažte se tedy pít co nejkvalitnější alkohol.

3. Panáky jen čiré!

Pokud dojde na panáky, vybírejte bílé lihoviny, jako třeba slivovici, vodku, bílý rum nebo gin. Tmavé lihoviny, jako je whisky nebo rum, obsahují více toxických chemikálií zvaných kongenery - ty způsobují kocovinu. Za toho panáka tmavého rumu na včerejší plavbě po Vltavě je momentálně souboj Adéla vs. Alkohol 0:2. Au.

4. Před pitím se najezte!

Na alkohol se musíte najíst a neexistuje, že ne! To je absolutní alfa omega toho, aby vám ráno nebylo špatně. Doporučují se tučnější jídla, která zpomalí vstřebávání alkoholu. Mě bohužel ani včerejších 200 gramů smažáku s kotlem tatarky kocovinu nezachránilo, ale jeden bod si za ně připisuji!

5. Nemixujte

Ačkoliv není vědecky prokázáno, že by mixování alkoholu mohlo mít vliv na intenzitu kocoviny, doporučováno to není z prostého důvodu. Pokud budete mixovat, neodhadnete, jakou sílu drinky mají a budete je pít neúměrně rychle. Dalším důvodem může být to, že mixování různých koktejlů a sladkých nápojů vám také neudělá příliš dobře. Na počet pivních stylů, které jsem za včerejšek vyzkoušela, vám bohužel jedna ruka nestačí.

6. Vyspěte se předem

Po alkoholu možná rychleji usnete, celkový spánek ale nebude tak kvalitní. Pokud tedy víte, že vás čeká večírek, snažte se odpočinout si předem. Každodenní hraní videoher do tří do rána mému alkoholovému dobrodružství včera také tedy příliš nepřispěl...

7. Pijte s Mírou

Míra hraje tu nejdůležitější roli asi ve všem na světě, u alkoholu to platí ale dvakrát tolik. Najděte si hranici, kterou se snažte nepřekračovat. Když už vám nechutná nebo máte pocit, že jste překročili svůj limit, je čas přestat. Tímto děkuji mé kamarádce Míře, která mě včera včas posadila do taxíku a poslala domů!

8. Další den doplňujte

Vitaminy a hlavně elektrolyty. Po pití alkoholu je dobré pít elektrolytické nápoje a dostat do sebe co nejvíce vitaminů. Silný zeleninový vývar, vývar z kostí nebo třeba ovocné smoothie - cokoliv bohaté na vitaminy. Dobré je také další den vyrazit na procházku, i přes to, že se vám nechce. Pobyt na čerstvém vzduchu vám udělá lépe. Jenom dejte pozor, abyste nezakopli o hospodu! Další pití vás může možná spravit, ale pouze dočasně. Kocovina vás dožene stejně tak, jen o to horší.

Osobně se mám ještě hodně co učit a hlava mi třeští naprosto zaslouženě. A ačkoliv se budu vzpamatovávat ještě dlouho, moje sociální potřeby byly naplněny a já strávím zbytek své kocoviny se svým psem a nápojem s Jardou Jágrem.

Zdroje:

  • https://www.highsnobiety.com/p/drink-alcohol-sleepy-hangover/
  • https://www.rainn.org/articles/alcohol-safety
  • https://www.express.co.uk/life-style/health/1430568/how-to-stop-feeling-sick-after-drinking-alcohol-hangover-cures-evg