Pokud vás napadlo mléko – trefili jste se. Jde přitom o surovinu, kterou si berou na paškál výživoví poradci už řadu let a názory na jeho pití se diametrálně liší. Zatímco někteří odborníci ho zavrhují a tvrdí, že po něm hrozí plynatost nebo zahlenění, jiní pití mléka doporučují jako součást vyváženého jídelníčku. Jak se v tom pak my, běžní spotřebitelé, ale máme vyznat? Možná vás překvapí studie, podle které je tato bílá tekutina od krav téměř zázračným nápojem.
Vitamíny, bílkoviny, minerály
Podívejme se na to, co vlastně mléko jakožto živočišný produkt obsahuje. Jsou to v první řadě bílkoviny. Dále vitamíny A, D, E, K a vitamíny skupiny B, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík, železo či jód. A nechybí ani tuky a cukry – mléčný cukr se nazývá laktóza. Lidé, kteří trpí intolerancí laktózy, by živočišné mléko měli skutečně vynechat, jinak jim hrozí trávicí potíže. Všem ostatním ale přiměřená konzumace mléka škodit nemůže. Díky bílkovinám vás navíc mléko na rozdíl od vody zasytí.
Kombinace makroživin v mléce zajistí to, že se v žaludku udrží déle a na delší dobu jej zaměstná. Tím dochází k podstatně delší hydrataci organismu než v případě vody. Čistá voda se totiž v žaludku neudrží příliš dlouho a organismus ji začne téměř okamžitě zpracovávat, jak uvádí web ireceptar.cz. Podobně funguje i třeba pomerančový džus, který díky kaloriím vydrží v žaludku déle, čímž pomáhá k lepší hydrataci.
Mléko hydratuje lépe než čaj nebo voda
Už v roce 2016 vyšla studie, publikovaná v časopise The American Journal of Clinical Nutrition, v níž vědci zkoumali vliv 13 různých nápojů na rovnováhu tekutin u vzorku 86 účastníků. Mezi testované druhy nápojů patřily například limonády, sportovní nápoje, pivo, káva, zelený čaj, mléko a další. Hlavním výsledným měřítkem byla kumulativní hmotnost moči po požití každého nápoje. Studie prostřednictvím analýzy moči odhalila, že mléko (odstředěné i plnotučné) hydratuje lépe než voda. Tato zjištění dále podporují dřívější výzkumy včetně studie z roku 2011 provedené vědci z Kanady, která ukázala, že mléko je pro rehydrataci dětí, které mají sportovní výkony, lepší než voda, protože je zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, sacharidů, vápníku a elektrolytů. mléko nahrazuje sodík ztracený potem a pomáhá tělu lépe zadržovat tekutiny. Mléko také poskytuje bílkoviny potřebné pro děti pro vývoj a růst svalů, které se v ostatních nápojích nenacházejí.
Lepší hydratace mlékem je zdůvodňovaná jeho složením. Cukr laktóza, některé bílkoviny a tuk pomáhají zpomalovat vyprazdňování tekutin ze žaludku a udržují hydrataci po delší dobu. Mléko navíc obsahuje sodík, který zadržuje vodu v těle, což vede k menší produkci moči.
Pozor, ať se nezkazí
Mléko se tedy jeví jako ideální tekutina, kterou můžeme (nejen) v létě zařadit do jídelníčku, vyladit díky ní svůj pitný režim a udělat ještě něco pro zdraví. Jen pozor na vysoké teploty, které mu nesvědčí – čerstvé mléko se venku rychle kazí, proto ho uchovávejte v lednici a spotřebujte maximálně do dvou dnů. Trvanlivá mléka uchovávejte třeba ve špajzu na suchém a tmavém místě a po otevření je spotřebujte ideálně do tří dnů.
Samozřejmě je potřeba zmínit, že pít jenom mléko nestačí. Pitný režim by měl být z velké části tvořen vodou, a to buď stolní, kojeneckou, nebo minerální. Ke zvýšení příjmu tekutin v létě vám dobře poslouží třeba i lehčí zeleninové polévky. „Tekutiny se dají polévkami doplňovat také, ideální jsou zejména zeleninové vývary. Jsou navíc zdraví prospěšné, protože obsahují minimální množství cukru a organismus díky nim získává vitamín C, důležité živiny a minerály,“ popisuje MUDr. Ivo Procházka. Vhodným doplňkem jsou také šťávy z čerstvé zeleniny, které jsou lehce stravitelné a podobně jako zeleninové polévky posilují lidskou imunitu.
A na závěr dobrá zpráva pro všechny kávoholiky. Pokud si kafíčko dáváte i s mlékem, nemusíte se obávat dehydratace, protože mléko v kávě její odvodňovací účinky překryje.
Zdroje: