Mezi typické příznaky menopauzy, která se u žen objevuje před padesátkou, patří návaly horka, poruchy spánku, suchost vaginy, úzkosti nebo deprese. Právě probiotika mají schopnosti ovlivňovat pozitivně hormonální rovnováhu a tím nepříjemné příznaky mírnit. Například jedna studie z roku 2015 zjistila, že ženy, které užívaly kombinaci laktobacilů a bifidobakterií pociťovaly méně návalů horka a méně suchosti v pochvě. V květnu 2022 časopis Nutrients zveřejnil studii, které se zúčastnilo na 80 žen ve věku 40–60 let. Některým byly podávány doplňky obsahující probiotika Lactobacillus gasseri, zatímco jiné dostávaly placebo. V dotaznících pak ženy, které užívaly probiotika uvedly, že příznaky menopauzy se u nich výrazně snížily.

Zlepšují trávení

Ve svých 50 letech se žena začíná potýkat s mnoha problémy v důsledku fyziologických změn způsobených stárnutím. Jedním z takových je i špatné trávení, které může způsobovat nadýmání a bolesti břicha, nebo dokonce syndrom dráždivého tračníku. K tomuto onemocnění jsou navíc ženy až šestkrát více náchylnější než muži, přičemž mají i vyšší pravděpodobnost zánětlivého onemocnění střev. Proto je důležité, aby kolem tohoto věku ženy věnovaly velkou pozornost tomu, co jedí. Vybírat by si měly kvalitní potraviny a výživná jídla s optimálním obsahem sodíku, tuků a cukru. Probiotika, která najdeme ve fermentovaných potravinách, jako je kim i, kysané zelí nebo probiotický jogurt, dokážou problémy s trávením zlepšit.

Bojují s vaginálními záněty

Stejně jako střevní mikrobiom, který máme všichni, mají ženy také vaginální mikrobiom, který vyžaduje rovnováhu a optimální PH, aby zůstal zdravý a správně fungoval. Některá probiotika, která najdete ve formě potravinových doplňků určených ženám, jsou speciálně navržena tak, aby podporovala vaginální zdraví, rovněž jako celkovou imunitu a zdraví střev. Jejich přítomnost omezuje pravděpodobnost přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek, které způsobují stavy, jako je infekce močových cest nebo bakteriální vaginóza. Právě k ní jsou ženy po menopauze náchylnější, jelikož přechod může změnit vaginální mikrobiom k horšímu. K udržení ideálního poševního prostředí slouží především bakterie z rodu Lactobacillus, což jsou bakterie mléčného kvašení.

Předcházejí řídnutí kostí

Kromě toho mohou probiotika pomoct zlepšit zdraví kostí u žen během menopauzy. Konečnou fází menopauzy totiž u velké většiny žen bývá osteoporóza, onemocnění kostí, kdy dochází k jejich řídnutí a následkem toho se kosti snadněji lámou. Studie z roku 2015 zjistila, že probiotika Lactobacillus reuteri pomohla zlepšit mineralizaci kostí u postmenopauzálních žen.

Posilují imunitu

Nejrůznější výzkumy zabývající se ženským přechodem potvrzují, že strašák menopauza může skutečně oslabovat imunitu. Pravidelné užívání probiotik může nastartovat imunitní systém k lepšímu, protože příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle. Starají se o to, aby v trávicím traktu nepřežívaly patogenní mikroorganismy, a zvyšují tak obranyschopnost organismu.

Upravují zácpu

Zácpa se u žen vyskytuje častěji než u mužů a nejvíce se objevuje kolem menstruace, během těhotenství a po menopauze. Probiotické doplňky obsahující bifidobakterie a rod bakterií Bacillus mohou u lidí trpících zácpou pomáhat tím, že podporují zdraví střev a zlepšují vyprazdňování.Kromě toho také regulují ukládání tuků v těle, ke kterému mají ženy vyšší sklony, obzvláště po padesátce.

Zlepšují náladu

V období menopauzy dochází v důsledku změny hormonální aktivity k zhoršení duševního zdraví. Ženy mohou být častěji smutné, plačtivé, trpět úzkostmi, pocity prázdna, depresemi. Studie prokázaly, že zdravý střevní mikrobiom může podporovat dobrou psychiku, zatímco nevyvážený mikrobiom může způsobovat problémy se špatnou náladou. Děje se to proto, že naše střevní bakterie mohou napodobovat hormony uvolňované naším vlastním tělem a také komunikovat s naším mozkem, takže jsou nedílnou součástí stavu naší nálady. Tohle spojení se nazývá osa střevo–mozek.

Zdroje:

https://www.symprove.cz/probiotika-a-menopauza-mohou-zmirnit-jeji-priznaky/

https://ifmv.cz/probiotika-kdo-by-je-mel-uzivat-a-jake-kmeny/

https://www.outlookindia.com/outlook-spotlight/best-probiotics-for-women-over-50-for-2023-probiotic-supplements-for-menopausal-women-reviews-news-255508

https://www.livescience.com/probiotics-for-women