Zdraví je nejdůležitější. Jakmile vás něco trápí, všechno stojí za nic. A člověk zkrátka nemůže myslet na nic jiného. Ledvinové kameny v krajním případě mohou vést až k ledvinové kolice, která způsobuje skutečně silnou a velmi nepříjemnou bolest. Jak se nefrolitiáze vyhnout?
Ledvinové kameny vznikají, když koncentrace látek, které kameny tvoří, dosáhne v moči kritické úrovně.
Nejčastěji vznikajícím typem ledvinových kamenů jsou ty kalciové, které způsobuje hned několik snadno ovlivnitelných faktorů.
Tekutiny
Tím prvním a nejdůležitějším, který můžete velmi jednoduše ovlivnit, je nedostatek tekutin. Nedostatečný příjem tekutin způsobí, že moč je koncentrovanější, což zásadně zvyšuje riziko tvorby kamenů. Snažte se proto myslet na to, abyste pili dostatečně – ačkoli, co to znamená, že?
Pitný režim, jako i vše ostatní, je pro každého člověka naprosto individuální. Záleží na mnoha faktorech např. jakou máte míru pohybu za den nebo na věku. Jiné potřeby mají třeba kojící matky. Množství vody, které se denně doporučuje, je pro muže 3,7 l a pro ženu 2,7 l.
Strava
Druhým zásadním faktorem není nic jiného než strava. Vyšší zastoupení živočišných bílkovin, sodíku, vápníku a šťavelanů v jídelníčku zvyšuje riziko tvorby některých kamenů.
Živočišné bílkoviny jako maso, masné výrobky, uzeniny, drůbež, ryby nebo třeba vnitřnosti by člověk měl omezit na maximálně 100 až 120 gramů denně. Ukázalo se totiž, že většina postižených ledvinovými kameny jí maso či masné výrobky dvakrát až třikrát denně.
Nadále byste se měli držet střídmého příjmu potravin obsahujících vyšší množství šťavelanů. Týká se to surovin, jako je špenát, červená řepa, fazole a částečně i mrkve, hroznů, borůvek, pomerančů nebo grapů. I obyčejný čaj, obzvláště silný, kakao anebo čokoláda jsou vydatným zdrojem šťavelanů. Pozor i na vitamin C, který může být pro tělo velmi prospěšný, ale v těle tvoří šťavelany. Jeho denní dávka by proto neměla přesáhnout jeden gram.
Ačkoliv od malička slýcháme, že vápník je klíčový pro mnoho funkcí v těle a skutečně tomu tak je, v případě ledvinových kamenů byste měli hladinu vápníku udržovat na střídmé hranici. To znamená 600 až 800 miligramů denně, což odpovídá 0,5 až 0,75 litru mléka.
V případě, že nesnášíte dobře mléčné výrobky, můžete dodat vápník prostřednictvím minerálních vod. Vhodné jsou například minerálky Korunní nebo Rudolfův pramen.
Mléčné výrobky stejně jako minerální vody je doporučeno v tomto případě podávat s hlavními jídly a doporučenou dávku si rozprostřít do celého dne po menších dávkách.
Jiné omezování vápníků je u pacientů ale nevhodné, nedoporučí-li tento krok odborný lékař.
Pojďte se ale od omezení a zákazů posunout k tomu, co byste naopak zařazovat do své stravy měli. Vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Úplně nejlepším řešením je zařadit zdroj vlákniny ke každému jídlu nebo alespoň 1–2x denně.
I když zdroje vlákniny asi není třeba opakovat do úplných detailů, připomenutí nikomu neuškodí. Vláknina je bohatě obsažena především v ovoci a zelenině, pozor ale na ty druhy s vysokým množstvím šťavelanů. Kromě ovoce a zeleniny vlákninu najdete také v ovesných, pšeničných, kukuřičných vločkách anebo v celozrnném pečivu.
Opatrně také při solení. Vyhýbejte se přesoleným potravinám a jídlům. A i když v článku zmiňujeme minerální vody, rozhodně dejte pozor na ty alkalické.
Faktor, který žel neovlivníte, je možnost metabolické poruchy. Některé totiž mohou zvýšit vylučování látek, které následně způsobují tvorbu kamenů.
Poslední z nejčastějších příčin jsou léky. Některé mohou taktéž zvyšovat riziko tvorby kamenů v ledvinách.
Mimo zmíněnou příčinu vzniku kamenů, které z většiny lze ovlivnit vlastní vůlí, existují i další. Někdo může mít dědičné sklony k tvorbě močových kamenů nebo lidé s urologickými onemocněními mají také vyšší riziko vzniku ledvinových kamenů. Stejně tak může vyšší riziko vzniku těchto potíží souviset s onemocněními mimo močové ústrojí.
Ledvinové kameny jsou častým onemocněním, přibližně k jejich výskytu dojde v určité fázi života u každého desátého člověka. Pravděpodobnost, že se to bude týkat zrovna vás, je 12 %. Toto onemocnění může ale v závěru způsobit až ukrutnou bolest. Existuje ale několik případů, kdy riziko vzniku můžete sami ovlivnit.
Klíčem k prevenci ledvinových kamenů je dostatečný pitný režim a zdravá strava. Dbejte proto na dostatečný pitný režim a omezte příjem živočišných bílkovin, sodíku, vápníku a šťavelanů. Zařaďte do stravy potraviny s vysokým obsahem vlákniny, a pokud máte obavy z tvorby ledvinových kamenů, poraďte se se svým lékařem. Změnou životního stylu a dodržováním zdravé stravy můžete výrazně snížit riziko vzniku ledvinových kamenů.
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5817324/